ADMAGAZIN | Miro Minca / Mimi´s designis: Rodinný dom ušitý na vlastnú mieru

Miro Minca / Mimi´s designis: Rodinný dom ušitý na vlastnú mieru

0 Autor: - 27/05/2021 - Architecture

Prísni architektonickí kritici by modernej drevostavbe, realizovanej v Záhorskej Bystrici, mohli možno vyčítať priveľký kontrast medzi vonkajškom a vnútrom. Bývanie je však výsostne individuálna vec. Nízkoenergetický dom, ktorý architekt navrhol pre svoju rodinu, odráža v interiéri jeho umelecké sklony a nebojácnosť práce s farbami…

RD ZÁHORSKÁ BYSTRICA

„Pre drevostavbu sme sa rozhodli, pretože sme chceli ekologické a nízkoenergetické bývanie. Presťahovanie sa z bytu v centre mesta nám navyše prinieslo v období lockdownu možnosť pobytu v súkromí vlastnej terasy a záhrady, ktorú sme naplno využili,“ uvádza architekt. Realizácia domu potvrdila jednu z veľkých predností drevostavieb, ktorou je rýchlosť výstavby. Stavba bola hotová približne za 15 mesiacov, no mohlo to byť aj o niečo skôr, ak by si to majitelia boli priali.

RD-ZÁHORSKÁ-BYSTRICA

rd záhorská bystrica

Architektúra

Architektonické riešenie dvojpodlažného domu je definované funkčným využitím, ktoré vychádza z investorových požiadaviek na rodinné bývanie. Tvarovo a materiálovo je stavba navrhnutá so zreteľom na výrazovú čistotu, jednoduchosť a racionálnu prevádzku. Časť hmoty objektu na východnej strane je mierne vykonzolovaná, čím sa dosiahlo vo vnútri v priestoroch vstupnej haly a jedálne s kuchyňou, vytvorenie galérie – otvoreného priestoru cez celú výšku stavby. Do galérie a nadväzujúcich priestorov prúdi svetlo cez veľké kruhové okno, ktoré je výrazným signifikantným prvkom domu. Veľkorysý obytný priestor s integrovanou jedálenskou časťou a kuchyňou je do exteriéru rozšírený o drevenú terasu, tienenú pergolou. Na hlavnom objeme domu je vytvorená sedlová strecha, na vykonzolovanej časti je strecha pultová, smerom do úžľabia. Ako krytina bol v oboch prípadoch použitý plech antracitovej farby.

RD ZB interiér

RD ZB schody

Interiér

Vnútro domu prekvapuje celkom odlišnou atmosférou než aká charakterizuje exteriér s dominujúcim prírodným dreveným vzhľadom. V interiéri sú priznané niektoré časti konštrukcií ako napríklad červený oceľový nosník či neštandardne a s umeleckou invenciou upravené povrchy stien a podláh. Na niektorých miestach bola namiesto sadrokartónu použitá smreková veľkoformátová biodoska.

rd zahorska bystrica interier

rd zahorska bystrica interier

rd zahorska bystrica interier

V otvorenej spoločenskej zóne kuchyne, jedálne a obývačky.je dlážka z prírodného linolea, ktoré priestoru dodáva pocit tepla. Aplikované fotomotívy v podobe dekoratívnych fólií sú autorskými dielami architekta a jeho dcéry. S pozadím plôch v prírodných tónoch kontrastuje farebnosť červeného oceľového tyčového a zvislého lankového zábradlia na netradičnom schodisku a ružovej kuchynskej linky. Architekt sa netají záľubou v hre s kombinovaním farieb a štruktúr: „Rád používam nezvyčajné farebné kombinácie. Ružové odtiene skriniek kuchynskej linky a stoličiek a oranžovej „ementálovej“ deliacej steny schodiska spolu s červenými prvkami zábradlia sú odvážne, ale myslím, že vytvárajú príjemný dizajn a farebnú kompozíciu.“ Použitie červenej farby na viacerých prvkoch v interiéri nie je náhodné. Užívateľom má transformovaním z „majákovej“ červene pripomínať obľúbené more. Podobnú symboliku má veľké kruhové okno na západnej fasáde, odkazujúce na okno veľkej námornej lode. Riešenie nepriehľadnosti veľkorozmerných okien na celú výšku miestnosti v oddychovej zóne na poschodí vzniklo kvôli zabezpečeniu súkromia. Keďže dom je umiestnený na minimálnu normovú vzdialenosť k susednému objektu, dekoratívne priesvitné fólie na oknách spálne a kúpeľne prepúšťajú dostatok svetla, ale zároveň bránia nežiaducim pohľadom zvonku.

rd zahorska bystrica izba

rd zahorska bystrica kupelna

Technické údaje

Obvodové steny domu sú sendvičové, nosná konštrukcia z dreva je vyplnená ekologickou minerálnou izoláciou Unifit, vrátane strechy. Povrch fasády je vyriešený kombináciou dvoch materiálov: na vykonzolovanej časti domu bola aplikovaná omietka, na zvyšných miestach je použitý vertikálny drevený obklad zo smrekovca v prírodnom vyhotovení bez povrchovej úpravy. Konštrukcia strechy predstavovala najnáročnejšie atypické riešenie na objekte.

Drevostavba je vyhotovená v nízkoenergetickom štandarde. Má energetickú spotrebu 54 kWh/m 2  za rok, čo je primárna spotreba energie v kategórii A1. Celková hrúbka tepelnej izolácie v obvodovej stene je 28 cm, v streche 30 cm. Teplo zabezpečuje elektrický kotol a podlahové vykurovanie. Po vyše roku a pol bývania sú obyvatelia s tepelným komfortom v dome spokojní: „V lete je v dome príjemne aj bez klimatizácie a na toto leto to bude ešte lepšie, pretože plánujeme na veľkom kruhovom okne na západnej fasáde posuvné tieniace panely s funkciou žalúzií,“ vysvetľuje architekt a dopĺňa: „V zime kúrime minimálne, teplo udrží konštrukcia skutočne efektívne.

rd zb podorys

Podľa slov architekta a stavebníka v jednej osobe, výber realizačnej firmy nebol vôbec jednoduchý. Dodávateľom stavby sa napokon stala spoločnosť Drevstav Slovakia, ktorá i pri tomto individuálne stvárnenom dome s pomerne zložitými konštrukčnými detailmi, potvrdila svoje kvality spoľahlivej a vysoko odbornej firmy.

Drevostavba bola vybraná na výstavu Salón drevostavieb 2021 a do publikácie Ročenka drevostavieb 2020 – https://admagazin.sk/publikacie/

RD ZB-KOLÁŽ MIRO MINCA

Rodinný dom, Záhorská Bystrica / SK, 2019

Autor projektu: Ing. arch. Miro Minca, autorizovaný architekt SKA

Dodávateľ: Drevstav Slovakia, s. r. o.
Tepelné izolácie:  Knauf Insulation

Text: ADM a podklady od architekta

Foto: Knauf Insulation, Miro Minca

https://www.drevstavslovakia.sk/drevostavba

PARTNERI:

totop