ADMAGAZIN | Minibyty: systém NOVATOP v interiéri

Minibyty: systém NOVATOP v interiéri

0 Autor: - 27/06/2015 - Interior, Materials

Stačí 17 metrov štvorcových na plnohodnotný život? Aká môže byť maximálna funkcia minimálneho priestoru? Úvaha nad večnou dilemou o minimálnej veľkosti príjemného bývania bola kľúčovou pri zrode riešenia zdanlivo malého, no v skutočnosti zložitého zadania. Architektov z pražského ateléru SAEM oslovil investor, majiteľ dvoch neveľkých bytových jednotiek, ktorý si zaumienil „zobytniť“ ich na účely prenájmu.

Zámerom bolo čo najviac zlepšiť úžitkovú aj estetickú hodnotu bytíkov – vytvoriť v nich dôstojné podmienky na prechodné bývanie. Výsledok práce tímu SAEM – v oboch prípadoch plne funkčný minibyt s neštandardným vzhľadom (obidva byty majiteľ po ukončení realizácie úspešne prenajíma), by si nejeden mladý pár želal aj ako svoj prvý vlastný domov…

02-minibyt-nadhlad1

Umným využitím konštrukčných a estetických vlastností moderného materiálu – masívnych drevených panelov (CLT) s pohľadovou kvalitou – prestavali architekti z ateliéru SAEM dva minibyty na dva minimezonety s neporovnateľne vyššou úžitkovou hodnotou.

„Impulzom na kreatívne riešenie poskytol uvedomelý investor, ktorý kúpil v Prahe dva byty s mini veľkosťou 17 m2 a chcel ich upraviť tak, aby sa v nich naozaj dalo bývať,“ vysvetľuje zadanie Michal Procházka z ateliéru SAEM. Na želanie investora mali vzniknúť dve nájomné jednotky pre mladých ľudí, alebo pre užívateľov, ktorí dochádzajú za prácou do Prahy a hľadajú niečo netradičné.

03-linie3

Po niekoľkých štandardných návrhoch dostali architekti nápad na stredovú drevenú konštrukciu odvodenú od symbolu stromu. „Pôvodne sme uvažovali pomaľovať drevo v štýle grafity – ako to vidno na vizualizáciách,“ vysvetľuje Michal Procházka. Výrazný výtvarný prvok v tejto podobe by zrejme opticky priestor zmenšil, preto autori ponechali drevené panely napokon v ich jedinečnej prírodnej podobe. Spolu s farebným konceptom ostatných súčastí vybavenia vytvára svetlá drevina v neveľkých priestoroch dojem priestrannosti, vhodnú kulisu pre ostatné dočasné prvky v interiéri, aj príjemnú sviežu atmosféru.

04-Byt 22_07-LR

Hlavnou zásadou celého konceptu bolo nestrácať výšku v miestach, kde to nie je nevyhnutné – či už išlo o kuchynskú linku, stôl, skrine, umývadlá alebo záchodové misy. V hornej časti priestoru oboch malých bytov sa vďaka tomuto prístupu podarilo vytvoriť komfortné miesto na spanie a rozšíriť tým úžitkovú plochu o cenné metre navyše. Uvádzaná plocha oboch bytov je teda stále u každého 17 m2, ale v podstate ide o dva malé mezonety s funkciou spania a odkladania časti vecí na vyvýšenej podeste. Kúpeľňa a predsieň sú v každom minibyte oddelené dispozične, zatiaľ čo kuchyňa a spálňa sú oddelené len opticky. Všimnite si detail zárezov v paneli ohraničujúcom plochu na spanie – ako správne tušíte, nejde prvoplánovo o vizuálny efekt, ale o zabezpečenie cirkulácie vzduchu do horného „poschodia“ v priestore.

05-Byt 22_01-LR

Pretaviť myšlienku nadstavenia dispozície v existujúcom priestore do kultivovaného tvaru ďalší oriešok, s ktorým si autori návrhu takisto poradili bez väčších ťažkostí. Siahli po modernom materiáli na prírodnej báze s výbornými konštrukčnými a estetickými vlastnosťami. Ako hlavný konštrukčný materiál na „vstavaný interiér“ použili masívne celodrevené panely v pohľadovej kvalite (NOVATOP). Zužitkovali naraz tri výhody tohto materiálu v jednom: subtílnosť – panely majú hrúbku len 42 alebo 84 milimetrov, statickú nosnosť – okrem panelov neboli potrebné žiadne iné nosné konštrukčné prvky, a do tretice finálny interiérový povrch v podobe masívneho smrekového dreva vo vysokej dizajnovej kvalite. Drevený povrch panelov bol pri tejto realizácii ošetrený len bieliacou voskovou lazúrou, ktorá zosvetlila prirodzenú farebnosť materiálu.

06-Byt 22_05-LR

Ostatné povrchy v interiéri sú obložené prírodným kaučukom – praktickú, trvácnu podlahovinu (NORA) použili architekti aj na upravenie povrchu kuchynských dvierok. Výraznú farbu kaučukových plôch zvolili, aby dosiahli príjemný kontrast k svetlému drevu. Bytové jednotky sú vykurované podlahovou infrafóliou, ktorá je veľmi praktickým riešením práve pre podobné rekonštrukcie. Ostatné zariadenie, vrátane sanitárneho vybavenia v kúpeľni či spotrebičov v kuchyni, sú vybrané vzhľadom na účel interiéru z nižšieho cenového segmentu.

07-Byt 22_10-LR

Návrh a prestavba minibytov na pôvabné funkčné obytné jednotky s extrémne výmerou, zato s nevšednou atmosférou, ponúka inšpiráciu na iné podobné zadania ako na neveľkej ploche vyriešiť vlastné bývanie. V realizácii boli naplno uplatnené vlastnosti progresívneho moderného materiálu – konštrukčného systému na báze masívnych drevených panelov (CLT) s interiérovou pohľadovou kvalitou. Ako dokladajú aj fotografie z dokončených interiérov, architektom sa podarilo za účelom zlepšenia úžitkových, aj vizuálnych parametrov priestoru, mimoriadne umne uplatniť ušľachtilý materiál a ponúknuť dôvtipné riešenie, poskytujúce výborný návod na iné podobné rekonštrukcie.

08-Byt 23_06-LR

09-Minibyt-23_03-LR

Prestavba interiérov dvoch minibytov, Praha (CZ)
Autori: ATELIER SAEM, s. r. o. – Michal Procházka, Jiří Deyl, Helena Dvořáková, Jana Študentová
Rok dokončenia: 2013
Konštrukčný systém/hlavný použitý materiál: NOVATOP

Text: Ľubica Fábri
Vizualizácie a nákresy: ATELIER SAEM
Foto: archív SAEM, NOVATOP

PARTNERI:

totop