ADMAGAZIN | Materiál + experiment: ako použiť napínaciu fóliu?

Materiál + experiment: ako použiť napínaciu fóliu?

0 Autor: - 18/12/2014 - Materials

Študentská realizačná súťaž, ktorú usporiadala spoločnosť RENOLIT SE v spolupráci so študentmi PBSA-FHD (Peter Behrens School of Architecture – Fachhochschule Düsseldorf) , mala za cieľ preskúmať kreatívne možnosti vysoko kvalitných napínacích stropných fólií prostredníctvom konceptov pre inováciu konkrétneho priestoru…

Ako inšpirácia na vytvorenie nekonvenčných ideí poslúžil v zadaní študentskej súťaže s názvom Materiál + experiment existujúci priestor baru Salónu architektúry AIT v Kolíne, ktorý je miestom obmieňajúcich sa produktových výstav a súčasne dejiskom pravidelných inšpiratívnych prezentácií, diskusií a neformálnych spoločenských stretnutí architektov a dizajnérov. Účastníci súťaže dostali za úlohu prebádať architektonický potenciál fólie. Nosnou témou, ktorá sa mala odraziť v návrhoch študentov, bola komunikácia pretavená do invenčného prístupu uplatnenia napínacej fólie. Študenti, vyzbrojení teoretickými základmi a poznatkami materiálu, mali skoncipovať návrh nielen vo výtvarnej rovine, ale zohľadniť aj ďalšie aspekty ako konštrukcia alebo priestorová akustika. Súťaž lákala kreatívnou výzvou, peňažnou odmenou, ale predovšetkým vyhliadkou na realizáciu a prezentáciu víťazného návrhu počas podujatia Passagen 2013, ktoré je vyhľadávanou súčasťou sprievodného programu prestížneho januárového Medzinárodného veľtrhu nábytku v Kolíne nad Rýnom (IMM).

01-Colourroad_15_web_de_Page_03_Image_0002

Tribar (autori: Max Grütering, Norman Kamp) – 1. cena

Myšlienka víťazného a realizovaného návrhu je založená na polygonálnom, priestor obopínajúcom objekte. Prvotný návrh zahrnúť do inštalácie celý priestor zredukovali autori v priebehu práce na umiestnenie na neupravený pôvodný strop miestnosti a na čelnú stenu, aby neoklieštili pôvodnú funkciu priestoru – výstavy produktov. Polygonálny prvok vytvára nový pocit z priestoru počas dňa aj pri večerných podujatiach. Vnáša doň novú nekonformnú vizuálnu hodnotu – ľahkú, bielu a translucentnú materialitu, ktorá nekonkuruje výstavným exponátom. Konštrukcia inštalácie pozostáva z profilovaných rámových prvkov, na ktorých je napnutá translucentná (priesvitná) stropná napínacia fólia. Vo víťaznom návrhu študenti výborne skĺbili vlastnosti fólie s dynamickým geometrickým princípom, aby dosiahli enormný vizuálny efekt v priestore.

03-1cena-Colourroad_15_web_de_Page_02_Image_0001

02-1 cena-Colourroad_15_web_de_Page_05_Image_0002

Architektursalon (autori: Larissa Karduck, Juliane Boddenberg, Susanne Schröder) – 2. cena

Východiskom návrhu bol výrazný pozdĺžny tvar priestoru. Autorky nechceli svojím návrhom konkurovať vystaveným výrobkom, ale naopak – podčiarknuť ich decentnou inštaláciou. Rozhodli sa poňať len strop a čelnú stenu, z 30 cm širokých pásov fólie vytvorili vlnovitú štruktúru. Jej vizuálnym čarom je hra svetla a tieňa priesvitnej fólie. Štruktúra vedie návštevníka priestorom a opticky sa vytráca pri osvetlenom bare. Konštrukcia pozostáva z oceľových laniek, vodorovne napnutých medzi stenami, pomedzi ktoré možno prepliesť pásy fólie. Pri čelnej stene sú lanká umiestnené s odstupom, čím vznikol medzipriestor na operatívne odloženie/schovanie materiálu či zariadenia. Usporiadanie pásov fólie možno variovať – vytvárať rôzne veľké vlny a obmenené štruktúry potiahnutím pásov na rôznych miestach.

04-2 cena-Colourroad_15_web_de_Page_06_Image_0002

05-2 cena-Colourroad_15_web_de_Page_07_Image_0006

06-2 cena-Colourroad_15_web_de_Page_07_Image_0004

Fragments (autori: Maha Diab, Liang Yueran, Isabel Althaus) – 3. cena

Návrh stavia na koncepte štruktúry plástov, ktorá preteká priestorom v zhlukoch s rôznou hustotou.Čierne plásty symbolizujú návštevníka, biele tvoria priestor medzi návštevníkom a výstavou. Štruktúra plástov sa smerom k baru zhusťuje a podčiarkuje ho ako miesto intenzívnej komunikácie, stretnutí a diskusií. Aby štruktúra nerušila prebiehajúce výstavy a neprekážala exponátom, jej hlavné časti umiestnili autori na strope a na čelnej stene, kde tvorí záchytný bod pohľadov návštevníkov. Plásty sú osvetlené nepriamym osvetlením, ktoré má prepožičať priestoru príjemnú nekontrastnú atmosféru.

07-3 cena-Colourroad_15_web_de_Page_08_Image_0002

Feel The Light (autori: Santana Schütte, Christina Nieβen) – Špeciálna cena – vonkajší priestor

Návrh pracuje s fóliou v rovine stien, ktoré ohraničujú miestnosť. Pásy fólie visia zo stropu popri stenách, aby artefakty vystavené v priestore zostali v popredí. Na fóliách sú uplatnené štyri rôzne rastre tvorené symbolickou grafikou znázorňujúcou mestá, kde má AIT prezentačné priestory – Kolín, Mníchov, Hamburg a Štutgart. Každá grafika pozostáva z piatich dielov, ktoré sa dajú navzájom posúvať a prekrývať, pričom sa vytvoria zakaždým iné grafické obrazce. Na čelnej stene sú umiestnené formáty s grafikou skombinovanou z jednotlivých motívov. Pásy fólie sú upevnené na jednoduchom lištovom systéme, aký sa bežne používa pri inštalácií textilných dekorácií v interiéroch.

08-Specialna-vonkajsi priestor-Colourroad_15_web_de_Page_10_Image_0002

09-Specialna-vonkajsi priestor-Colourroad_15_web_de_Page_10_Image_0005

Im Rahmen/V ráme (autori: Marina Vasilkovski, Darja Zimmermann) – Špeciálna cena – materiál

AIT je miestom na vytváranie kontaktov… Ideu „zosieťovania“ ľudí prostredníctvom stretnutí na tunajších podujatiach pretavili autorky do textilnej formy. Hladkú fóliu napnutú do rámov podvesili pod strop ako prvú úroveň, ktorá vytvára difúzne svetlo. Ďalšie rámy uchytené v nižšej druhej úrovni sú vyplnené spletenými zvyškami fólie, prekrývajú sa s rámami vyplnenými hladkou fóliou a vytvárajú akcenty v spoločnej kompozícii. Inštalácia sa vinie stropom a schádza z neho po čelnej stene miestnosti dolu. Alternatívna možnosť zakomponovania niekoľkých menších rámov Do čierneho telesa baru môže byť alternatívne zakomponovaných niekoľko menších rámov s podsvietením.

10-Specialna-material-Colourroad_15_web_de_Page_11_Image_0001

Zmysel súťaže Materiál + experiment vysvetlil Pierre Winant, člen predstavenstva spoločnosti RENOLIT SE, takto: „Svet je dnes otvorený čulej výmene informácií prostredníctvom moderných technológií, no jedno všetok technický pokrok predsa nedokáže: priame a osobné stretnutia s architektmi a dizajnérmi. Opakovane sme sa presvedčili, že autentický dialóg medzi ľuďmi sa nedá nahradiť. Kreatívna výmena a hravé vymýšľanie nápadov fungujú najlepšie, keď so svojím partnerom pri rozhovore sedíme v príjemnej a podnetnej atmosfére osobne. A nie je žiadnym novým objavom, že vhodný priestorový rámec môže byť veľkou prednosťou.“

11-Specialna-material-Colourroad_15_web_de_Page_11_Image_0005

Súťažné práce študentov poukázali na niektoré z možností ako kreatívne využiť napínaciu stropnú fóliu pri stvárnení interiéru výstavno-prezentačnej miestnosti. Ako každý pomerne mladý produkt, aj napínacie fólie môžu nájsť zaujímavé uplatnenie najmä vďaka návrhom odvážnych a invenciou obdarených tvorcov, vyzbrojených dostatočnými vedomosťami o materiáli. Detailné informácie o spôsoboch použitia, vlastnostiach, prednostiach a špecifikách napínacích stropných fólií ako tvárneho moderného materiálu preto zhrnieme do samostatného článku s názvom Napínacie stropné fólie RENOLIT a opublikujeme v rubrike MATERIALS v najbližšom čase.

12-Specialna-material-Colourroad_15_web_de_Page_11_Image_0004

Text: Ľubica Fábri

Foto: archív RENOLIT SE

Zdroj: Colour Road, vydanie 01/13, magazín spoločnosti RENOLIT SE, Worms, Nemecko, www.renolit.com

PARTNERI:

totop