V rubrike START UP predstavujeme mladšie ročníky architektov a začínajúce ateliéry. Pýtame sa najmä na ich hľadanie smeru a uplatnenia po vstupe do praxe po skončení štúdia, šance uplatnenia a predstavy o vlastnej architektonickej tvorbe. .. Tím MM architekti tvoria absolventi FA STU v Bratislave Martin Číž (1984) a Mária Vozárová (1985), ktorých snom je tvoriť dobrú architektúru v intenciách udržateľnosti.
Interiér domu (2017), Piešťany
Ako sa profilujete, aké plány máte do budúcna?
MČ: Ateliér MM architekti je založený na snahe o vlastnú novú tvorbu v oblasti architektúry a interiérového dizajnu v intenciách zodpovedného prístupu k životnému prostrediu a bezprostrednému okoliu. Aktuálne stavebné prostredie, čisto ekonomické myslenie, štandardne používané materiály a zaužívané princípy nesmerujú k udržateľnej budúcnosti – vo všeobecnosti, nie len v medziach architektúry. Preto je potrebné v maximálnej miere používať a dobre si osvojiť vlastnosti prírodných a ekologických materiálov s nízkou uhlíkovou stopou, maximálne využívať danosti prostredia a lokálne zdroje, či už ide o novostavbu alebo rekonštrukciu. Prírodné materiály, ich pozitívne vyžarovanie, to aké sú na dotyk a ich prirodzenosť sa usilujeme zakomponovať do našich návrhov.
MV: Chceme robiť najmä zodpovednú, zmysluplnú a príjemnú architektúru, teda architektúru s nízkou ekologickou stopou a s použitím obnoviteľných prírodných materiálov, z ktorých vyžaruje autentickosť.
Interiér domu (2017), Piešťany
Akých klientov by vám bolo treba viac?
MČ: Robiť zodpovednú architektúru znamená mať zodpovedných, prípadne zanietených klientov, ktorí sú najlepšími motivátormi na hľadanie správnych riešení. Prezentovať sa nadčasovými projektmi môže viesť k osloveniu ďalších nových klientov, rezonujúcich na spoločnej či aspoň podobnej vlne. Tešíme sa, že takýchto stavebníkov pribúda, nielen kvôli ekologicky zmýšľajúcim architektom, ale všeobecne sa rozvíjajúcemu zdravému životnému štýlu. Svedčí o tom aj čoraz väčší rozmach rôznych ekocentier, občianskych združení a organizácií zameraných na udržateľnosť v rôznych sférach.
Z workshopu stavania zo slamy (2017)
Aká je vaša cesta v prehlbovaní vedomostí o ekologickom staviteľstve a udržateľnej architektúre?
MČ: Štúdium som absolvoval na Fakulte architektúry STU v Bratislave na katedre Ekologickej a experimentálnej tvorby. Neskôr som sa zúčastnil vzdelávacieho projektu Leonardo, počas neho som pracoval v uznávanom ekoateliéri Reinberg vo Viedni. Tu som si zakotvil princípy udržateľnej architektúry, pretože v Rakúsku sú pasívne domy štandardom a samozrejmosťou pri každej stavbe už dlhší čas. U nás bol pasívny dom ešte pred pár rokmi experiment s neznámym výsledkom a o dva roky sa stane zákonne vyžadovaným štandardom pri projektoch všetkých nových stavieb. Pred rokom sme sa zúčastnili workshopu zameraného na stavanie zo slamy, na ktorom sme získali cenné praktické skúsenosti i poznatky.
MV: Vo mne sa tieto sympatie rodili postupne a prišlo to prirodzene s vnútorným pocitom, potrebou zjednodušiť, očistiť svoj životný štýl. Súčasťou toho nie je len spôsob uvažovania ale aj prostredie, v ktorom trávite čas, pracujete, bývate. Od študentských čias som inklinovala k prírodným materiálom a v čo najväčšej možnej miere akceptovala požiadavky a vlastnosti daného prostredia, v ktorom sa projekt navrhoval.
Návrh chaty s lezeckou stenou na severnom svahu (2016), Nová Lehota
Oslovuje investorov téma udržateľného stavania?
MČ: Klienti architekta sú primárne ekonomicky zmýšľajúci ľudia, majú snahu uskutočniť svoju predstavu alebo potrebu za čo najnižší rozpočet, ale niekedy zabúdajú na neskoršie prevádzkové náklady stavby. Pokiaľ nejde o “veľkého developera”, ale individuálneho súkromného investora, t. j. človeka, ktorý myslí na budúcnosť svojej investície, malo by byť možné ho presvedčiť aj na drahšie, no kvalitnejšie a ekologické materiály, komfortnejšie technologické riešenia, prepracované detaily a predovšetkým z dlhodobejšieho hľadiska efektívne riešenia. Pokiaľ príde klient s ekologickým zmýšľaním, je čo rozvíjať a kam sa posúvať.
Ďakujeme za rozhovor.
MM architekti
Ing.arch. Martin Číž, 0908 581 916, mm.architekti@yahoo.com
Ing.arch. Mária Vozárová, ArtD., 0915 510 375, mm.architekti@yahoo.com
www.facebook.com/MM-architekti
Text: ADM, foto: MM architekti