Ako navrhnúť a postaviť komfortnú rodinnú vilu na pozemku s priemernou kvalitou? Otázka „ako vyťažiť maximum z daností terénu a súčasne vhodne „zasadiť“ dom do okolitého prostredia?“ by mala stáť na začiatku každého individuálneho projektu rodinného domu. „Vždy si v úvode práce na návrhu kladieme túto otázku a spolu s klientom sa postavíme na jeho pozemku na miesto, ktoré sa intuitívne ukazuje ako stredobod miesta a srdce budúcej stavby,“ vysvetľuje prístup k zadaniam architekt Václav Zahradníček.
Svahovitý trojuholníkový pozemok sa nachádzal v zastavanej časti obce. Dôvody, prečo sa klient rozhodol stavať na takomto pomerne zložitom mieste boli dva: chcel stavať v lokalite, kde v blízkosti bývajú jeho vnúčatá a veril architektovi, že si čo najlepšie poradí aj so stavbou na komplikovanom pozemku. Dôvod, prečo sa rozhodol stavať drevostavbu bol jeden: už v drevostavbe býval a na život na konci produktívneho veku a na dôchodku nechcel pre seba a svoju rodinu nič menej dobré.
Komplikovaný trojuholníkový tvar pozemku podrobili architekti dôkladnej analýze a hľadali riešenie, ako zorganizovať požadovaný funkčný program do fungujúcej dispozície v nadväznosti na tvarovanie domu a na reálne atribúty svahovitého pozemku. Súčasne sa usilovali dosiahnuť intimitu domu jeho „uzavretím“ k strane ulice a naopak, otvoriť dom smerom do záhrady a umožniť čo najlepšie výhľady do krajiny. Ako ukazuje situačný plán, stavbu napokon umiestnili paralelne s ulicou a tesne k uličnej hranici pozemku, čím dosiahli aj maximálnu možnú veľkosť záhradnej časti. Svahovitý terén využili na vytvorenie vjazdu áut a dve prekryté parkovacie miesta v nižšej časti pozemku, kde vykonzolovali 1. nadzemné podlažie domu. Časť stavby nad parkovaním skosili, aby opticky odľahčili objem vystupujúci nad terén.
Dom má jednoduchú a prehľadnú dispozíciu, vychádzajúcu z potrieb klienta. Na 1. nadzemnom podlaží, do ktorého sa dá vstúpiť aj z úrovne terénu, sa nachádzajú všetky základné funkčné miestnosti a vnútorný bazén. Srdcom domu je centrálne umiestnená obývacia izba spojená s kuchyňou a jedálňou a s priamym vstupom na terasu a do vnútorného bazéna cez zimnú záhradu. Na 2. nadzemnom podlaží si klient prial otvorený priestor, ktorý sa v prípade návštev bude dať užívať variabilne ako herňa pre vnúčatá, neformálne miesto na väčšie rodinné stretnutia a pod. Dopĺňa ho pôjd, kde vznikol potrebný uzavretý skladovací priestor. Na podzemnom podlaží, do ktorého sa vstupuje z úrovne parkovacích miest, sú umiestnené technické miestnosti. Všetky podlažia spája ako vertikálna komunikácia popri schodisku aj výťah.
Svahovitosť terénu architekti veľmi umne využili na vybudovanie skladu a dvoch krytých parkovacích miest, ktoré so vstupom do obytnej časti domu prepája výťah. Hlavné obytné poschodie domu sa v celej dĺžke plne otvára smerom do záhrady a ponúka neopakovateľný výhľad do okolitej kopcovitej krajiny. Hlavnú hmotu domu navrhli v bielej omietke. Kontrastne ju dopĺňa smrekovcový obklad druhého podlažia, ktorý prechádza hmotou domu až do suterénu a „odkazuje“ na drevenú konštrukčnú podstatu domu. „Aj v interiéri sa prelínajú kombinácie hladkých bielych stien s drevenými prvkami a plochami ako je schodisko s knižnicou, či drevená dlážka v obytných miestnostiach,“ popisuje Václav Záhradníček. „U domov s moderným architektonickým tvarovaním objemu, s veľkými presklenými plochami a prevažne bielym vyhotovením fasády, je spravidla vhodný interiér s podobným farebným konceptom, podčiarkujúci súdobý mestský ráz bývania. Stĺpiková konštrukcia domu je najvhodnejšia na takéto riešenie. Keď staviame z CLT panelov, odporúčame investorom zachovať drevenú štruktúru stien a stropov miestností, ktorá vyplýva z podstaty CLT konštrukcie a nepotrebuje ďalšie úpravy.“
V dolnej časti stojí dom na železobetónovej a murovanej konštrukcii, ktorá bola vzhľadom na svah a statické požiadavky nevyhnutným riešením. Od 1. NP bol uplatnený drevený konštrukčný systém two-by-four. Skladba „obálky“ stavby a technické vybavenie sú konfigurované tak, že dom sa blíži nízkoenergetickému štandardu. Dôležitým detailom technického riešenia rekuperácie sú dve samostatné rekuperačné jednotky: jedna pre obytnú časť domu a separátna pre bazén – z potreby odvádzať väčšiu vlhkosť. „Navrhnúť a postaviť dom je pre nás nielen otázkou estetiky zovňajška a vnútra, ale komplexného architektonicko-stavebného riešenia, teda aj všetkých detailov technických zariadení domu. Aby spolu tvorili funkčný a spoľahlivý organizmus a poskytovali obyvateľom želaný bezproblémový užívateľský komfort,“ dodáva architekt Zahradníček.
V prípade domu, ktorý pri pohľade zo záhrady pripomína tvarom luxusnú jachtu, ide o nadštandardnú rodinnú vilu. Architektúra stavby reaguje hmotou na možnosti pozemku, dynamicky vystupuje zo svahu a súčasne je citlivo včlenená do bezprostredného okolia. Vytvoriť investorovi vytúžené bývanie s maximálnym zhodnotením daností pozemku a súčasne s rešpektom k prostrediu by malo byť samozrejmosťou každého dobrého individuálneho architektonického návrhu. Ako často ukazuje prax, nie je. Vybrať si na začiatku svojho stavebného zámeru fundovaného architekta a stavebníka v jednej osobe, je jednou z najlepších volieb, ako za investované peniaze získať očakávaný výkon a kvalitu.
Rigorózna a komplexne vydarená stavba rodinného domu na Karlovarsku bola vybraná na medzinárodnú výstavu Salón drevostavieb 2018 a do knižky Ročenka drevostavieb 2018. www.salondrevostavieb.sk
Kombinovaná murovaná a železobetónová konštrukcia dolnej časti domu.
Zapustenie a zaizolovanie vnútorného bazénu v teréne.
Nosná drevená konštrukcia two-by-four je vysunutá nad parkovacími miestami (1. PP) na oceľových nosníkoch.
Rodinný dom, Karlovarsko (CZ), 2017
autori: Václav Zahradníček, Michal Kotlas, Prodesi
projekt: Jakub Smeykal
dodávateľ: Domesi, s. r. o.
úžitková plocha: 228 m2 + 37 m2 terasa
zastavaná plocha: 198 m2
Foto: Šimon Gut
Text: Ing. arch. Ľubica Fábri, ArtD.
Zdroj: www.domesi.sk