ADMAGAZIN | SPECIAL: Drevené stavby v korunách stromov

SPECIAL: Drevené stavby v korunách stromov

1 Autor: - 23/05/2018 - Architecture, Green

Drevostavby v korunách stromov si vyžadujú ešte väčšiu dávku nielen rešpektu voči prírode, ale predovšetkým dômyselnejšie prepracované konštrukčné, statické, technologické riešenia a detaily, než stavby na zemi. Často možno hovoriť o experimentoch, v ktorých autori navrhujú nové nezaužívané hmotové, materiálové riešenia či konštrukcie so špecifickými detailmi na mieru. Genius loci sa presúva do výšin medzi konáre stromov, listy alebo ihličie. „Limitmi či potenciálmi“ sú okolité stromy, konáre, priehľady, čerstvý vzduch a vôňa prírody.

Tak ako každý trend či novinka, aj táto téma nastoľuje otázku: dokedy, do akej mieri sú tieto stavby prínosom a kedy sa môžu stať len ďalším nástrojom, ktorý považujeme za zbytočný zásah človeka do panenskej prírody? Hranica, tá pomyselná línia koexistencie človeka s prírodou je veľmi tenká, preto netreba zabúdať predovšetkým na rešpekt voči nej a voči benefitom, ktoré nám prináša.

Lavit atelier (FR) : Hotelové hniezda v korunách stromov

Lavit atelier (FR) : Hotelové hniezda v korunách stromov

Lavit atelier (FR) : Hotelové hniezda v korunách stromov

Keď sa snúbi funkčnosť, čistý dizajn s komfortom a intimitou ponúkanou prírodou… Do hotelovej izby vstupujeme po drevenom dlhom mostíku vysoko nad zemou. Tvar objektu s pôdorysom osemuholníka bol inšpirovaný vtáčím hniezdom. Pocit ľahkosti vtáčieho hniezda usadeného v korunách stromov je umocnený perforovaným obvodovým plášťom z navzájom popretkávaných drevených lamiel, ktoré sú jedným z typických prvkov autorovho rukopisu. V centre hotelovej izby je kmeň stromu okolo ktorého sú navrhnuté jednotlivé miestnosti. Každá druhá stena obvodového plášťa má okno osadené na celú výšku. Je to v zónach, kde si možno vychutnať bezprostredný kontakt s okolím – denná časť s kreslami a stolíkom, spací kút, kúpeľňa a vstup. Na streche je navrhnutá terasa s príjemným sedením prístupná rebríkom z centrálnej časti pôdorysu mini átria. V interiéri s rozlohou 23 m² dominuje svetlý drevený obklad s podlahou. Mobiliár je zvolený veľmi citlivo. Vstavané časti nábytku majú podobný lamelový motív aký je na fasáde. Kvalitný škandinávsky dizajn ale nekonkuruje kráse bezprostredného okolia, práve naopak – veľmi príjemne sa dopĺňajú.

https://www.atelier-lavit.com/projects/#/origin-tree-house/

Andreas Wenning (DE): Cortenová kabínka s výhľadom na hviezdy

Andreas Wenning (DE): Cortenová kabínka s výhľadom na hviezdy

Andreas Wenning (DE): Cortenová kabínka s výhľadom na hviezdy

Andreas Wenning (DE): Cortenová kabínka s výhľadom na hviezdy

V rakúskej dedinke Eberschwang sa pozdĺž potoka vinie v korunách jaseňov a brezy drevený domček s veľkou terasou. Terasa z väčšej časti visí na stromoch, pričom ju staticky dopĺňajú dva drevené stĺpy kotvené do zeme. O meter vyššie vo výške 4,5 m je osadený voľne stojaci dom, do ktorého sa vstupuje cez terasu pomocou schodiska. Objekt nepravidelného tvaru má fasádu z nehrdzavejúcej ocele – cortenu a stojí na ôsmich šikmých podperách. Levitujúca kabínka má na oboch kratších fasádach veľkoformátové okná, ktoré umožňujú priehľad do okolitej krajiny zvlnených lúk. Na pozdĺžnych fasádach sú navrhnuté pásové okná, cez ktoré možno priamo z postele pozorovať potok. Veľmi jednoduchý, plošne malý interiér autor navrhol z dubového dreva. Hlavnú časť tvorí spací kút s úložným priestorom, špecifikom je kvalitné stereo a osvetlenie. Najväčším benefitom je svetlík nad posteľou, cez ktorý môžete sledovať hviezdy v spojení s príjemnou muzikou.

https://www.archilovers.com/andreas-wenning/

Andreas Wenning (DE): Bývanie na pomedzí mesta a lesa

Andreas Wenning (DE): Bývanie na pomedzí mesta a lesa

Andreas Wenning (DE): Bývanie na pomedzí mesta a lesa

Andreas Wenning (DE): Bývanie na pomedzí mesta a lesa

Dva rodinné domy sú navrhnuté v krásnom prírodnom prostredí vyrastených stromov na okraji lesa Grunewald, nie však ďaleko od mestského života v Berlíne. Prirodzený záujem o pobyt v prírode naznačuje pomer obytnej plochy rodinných domov a záhrady – 28 m² ku 650 m². Medzi existujúcimi stromami vyrástli dva nové. Drevený kmeň je statickým jadrom a využíva sa ako sklad a technická miestnosť. Samotné bývanie o veľkosti 28 m² je v korunách stromov a do obytnej časti sa dostaneme cez exteriérové oceľové schodisko zavesené na stromoch. Jednoduchý drevený kubus s obytnou časťou stvárňuje korunu stromov. Fasádou s obkladom z oceľových platní, je objekt tak trošku paradoxne odkazom na blízkosť mestského ruchu. Interiér pozostáva z jedného centrálneho priestoru. Tvorí ho obývacia časť, ktorá zároveň slúži aj ako spací kút a malá kuchynská linka s jedálenským stolom. Vo vedľajšom priestore je kúpeľňa so sprchovým kútom a toaletou. Z centrálnej časti je východ na zastrešenú terasu. Veľká záhrada o rozlohe 650 m² je priestorom, kde sa trávi najviac času. Bez väčších stavebných zásahov tu vyznievajú kvetinové záhony a tráva. Jedinými spevnenými časťami sú drevené chodníky a malé terasky slúžiace na oddych.
Pri tejto realizácii sa mi natíska otázka: kompromis či pridaná hodnota bývania? Správna odpoveď určite neexistuje. Je to otázka priorít a spôsobu života. Pozitívne je, že si tieto domčeky našli nadšencov, ktorí do nich vniesli život.

https://www.archilovers.com/andreas-wenning/

Marie Davidová (ČR): Špirála z odpadového dreva

Marie Davidová (ČR): Špirála z odpadového dreva

Marie Davidová (ČR): Špirála z odpadového dreva

Marie Davidová (ČR): Špirála z odpadového dreva

Tento projekt považujem za spojenie experimentu, nadšenia, dobrodružstva, meditácie a hlavne autentickosti daného prostredia. Ďalšia z pozitívnych možností, ako sa dá k stavbám na stromoch pristupovať. Primárnym materiálom sú lokálne zdroje z bezprostredného okolia, v ktorom je stavba navrhnutá. Ako vraví samotná autorka, cieľom tohto projektu bolo nezaťažiť jeho existenciou životné prostredie. Projekt je navrhnutý bez použitia jedinej skrutky či klinca a v porovnaní s predchádzajúcimi stavbami je samonosný. Pozostáva zo špirálovej konštrukcie, založenej na geometrickom princípe skladania troch drevených kolov smerom hore ku korunám stromov. Základným materiálom sú teda koly zo surového borovicového dreva vzájomne spájané lanom. Vzniknutá špirála slúži v najnižšej časti ako rampa, cez ktorú sa dostávame do pobytovej časti v tvare kokónu. Tá sa skladá z plochy na uloženie batožiny a plochy na odpočinok. V centre objektu je ohnisko a počas pobytu na strome je drevená konštrukcia prekrytá celtou. Tá zabezpečuje prirodzenú ventiláciu na princípe indiánskeho tee-pee (típí). Čerstvý vzduch preniká do vnútra z bočných strán a odchádza otvorom na vrchu. Plášť z celty je dômyselne navrhnutý z viacerých segmentov tak, že vytvára špirálovitý tvar a to súčasne umožňuje jeho postupné rozkladanie, vďaka ktorému sa nám otvárajú priehľady do okolitej krajiny.

https://www.facebook.com/collaborativecollective/

Opísané objekty ponúkajú široký záber prístupu k tvorbe domov v korunách stromov. Líšia sa od vstupných parametrov ako je rozpočet, veľkosť, účel, udržateľnosť, uhlíkova stopa až po koncových užívateľov. Tak ako klasické staviteľstvo si hľadá a nachádza široký záber užívateľov aj tieto stavby majú svojich priaznivcov a podporovateľov so špecifickými požiadavkami a nárokmi.

Text: Ing. arch. Mária Vozárová, ArtD.

Foto/zdroje: linky na www

PARTNERI:

totop