Majiteľ drevostavby so zelenou strechou v Novej Bani je skúsený stavbár a nič nenechal na náhodu. Chcel, aby im dom, ktorý naplánoval pre svoju rodinu, spoľahlivo slúžil dlhé roky.
Majiteľ mal pri plánovaní vlastného rodinného domu z čoho čerpať. Je vyučený stolár, má strechársku firmu a dlhoročné skúsenosti s drevostavbami ku ktorým má pozitívny vzťah. Drevostavbu si s manželkou vybrali pre jej mnohé výhody. V prvom rade chceli zdravé bývanie s prírodnými materiálmi. Drevo teda pre nich nebolo len základným stavebným materiálom, ale aj v interiéri vo veľkej miere využili pohľadové drevo, na stropoch i obkladoch. Zlatým klincom je zelená strecha Urbanscape s minerálnym substrátom. Ocenili tiež rýchlosť výstavby, ich hrubá stavba bola do 10 dní hotová.
Ľudia často pred stavbou domu rozmýšľajú 4 mesiace a potom stavajú 5 rokov, majiteľ s manželkou to urobili naopak. „Mnohí majitelia domov potom často hovoria, že to mohli urobiť lepšie, my taký pocit nemáme, so všetkým sme stotožnení, lebo sme to premysleli a vybrali to, čo sa nám zdalo najlepšie,“ vysvetľuje majiteľ. Po dôkladnej príprave začali stavať koncom mája 2022 a na Vianoce v dome už bývali.
Drevostavba s obytnou plochou 220 m2 je vytvorená na mieru pre 4-člennú mladú rodinku. Zahŕňa priestrannú kuchyňu s obývačkou, spálňu pre rodičov a dve detské izby, zatiaľ spojené, no s možnosťou predelenia. Skladba stien a strechy je netradičná, pretože si ju zostavil sám majiteľ po konzultácii so skúsenými odborníkmi na drevostavby. Ešte pred stavbou domu preskúmal, aký je pohyb slnka v zime a v lete, aby vedel, ako zabezpečiť dostatočné presvetlenie, slnečné zisky v zime a ochranu pred prehrievaním v lete. V zime slnko cez veľké okná interiér prehreje a netreba kúriť takmer celú zimu.
Strechu tvorí drevená konštrukcia s mimoriadne veľkorysou tepelnou izoláciou z minerálnej vlny s hrúbkou 42 – 56 cm, podľa stupňa vyspádovania. Sú v nej spravené tunely, v ktorých vedú elektrické rozvody a rekuperácia, nad ňou je umiestnená parozábrana a navrchu je vegetačný systém zelenej strechy. Do strechy zabudovali aj svetlovody, ktoré účinne osvetľujú chodby, kam by sa denné svetlo inak nedostalo.
Fasády sú všetky prevetrávané a z vonkajšej strany ich zdobí obklad z belgickej tehly, dreva a na severnej strane z falcovaného plechu. Celková hrúbka steny je 44 cm, z toho tvorí tepelná izolácia 34 cm.
Zelená strecha je estetická aj funkčná, vybrali si ju hlavne preto, aby sa neprehrieval interiér. Keďže majiteľ je strechár, svoju peknú strechu môže využiť aj ako referenciu pre svojich potenciálnych zákazníkov. Inštaloval ju s 15 pomocníkmi za jeden deň. Prácu vykonali veľmi precízne, zástupca Knauf Insulation, ktorý systém Urbanscape dodáva, nemal pri odbornom dozore žiadne námietky.
Zistite si viac o výhodách zelenej strechy pre vaše bývanie.
Na dom vybrali okná a dvere slovenskej výroby, drevohliníkové okná sú najlepšie, aké našli. Pre majiteľa to bola jedna z najzásadnejších položiek, keďže ich nechce nikdy meniť.
Po ukončení stavby urobili kontrolný blower test „Pre pasívny dom je potrebná intenzita výmeny vzduchu n50 0,6/h, my sme mali 0,3/h,“ hovorí majiteľ. Ako ďalej dodáva, pri takejto dokonalej tesnosti je potrebný vetrací systém s rekuperáciou.
Dom vykuruje podlahové vykurovanie napojené na tepelné čerpadlo vzduch – voda. Keďže je dom dôkladne tepelne izolovaný, vykurovanie ide väčšinou na minimum, vykurovacia voda má 22 – 26 °C a spolu s rekuperáciou úplne postačí na tepelnú pohodu.
Tento rodinný dom bol nominovaný aj do súťaže Drevostavba roka 2023.
Drevostavba bola vybraná na prestížnu medzinárodnú prehliadku FÓRUM DREVOSTAVIEB 2024 s výstavami v Bratislave, Žiline a v Košiciach.
Pozrite si aj naše ďalšie referencie drevostavieb so zelenou strechou Urbanscape.
Dodávateľ drevostavby: Drevstav Slovakia