Stánok pre umenia, vytvorený v rámci revitalizácie chátrajúcich objektov v centre Krakova, je jedinečným príkladom invencie a umu erudovaných architektov. Projekt a realizácia budovy Malopolská záhrada umení v Krakove predstavuje invenčný prístup k zhodnoteniu priestorov starých dvorov a chátrajúcich stavieb v uliciach Krakova. Zámerom projektu bolo vytvoriť multifunkčný objekt, ktorý presahuje až do jazdeckej arény z 19. storočia – tá v posledných rokoch slúžila ako sklad a dielňa pre divadlo Juliusza Slowackeho v Krakove.
V novom objekte s výstižným názvom Malopolská záhrada umení našli zázemie dve inštitúcie: Divadlo Juliusza Slowackeho a Malopolská vojvodská knižnica. Krídlo na Szujskiego ulici slúži knižnici s rozsiahlym fondom o moderných umeniach a médiách. Časť stavby od Rajskej ulice bola vybudovaná ako divadlo a je vybavená multifunkčnou halou, ktorá môže slúžiť na rôzne druhy podujatí. Nový multifunkčný priestor s plochou 4300 m2 funguje ako divadlo, konferenčná miestnosť, koncertná sála a miesto na konanie rôznych banketov či predstavení s kapacitou 300 ľudí. Je vybavený najmodernejším pódiovým zariadením, čo umožňuje organizáciu rozličných typov podujatí od predstavení a premietania filmov cez sympóziá a konferencie po dražby, módne prehliadky a iné. Nachádza sa tu aj malé kino (78 sedadiel), kaviareň a priestory na organizovanie a výučbu umeleckých aktivít.
Architekti sa usilovali skoncipovať navzdory rozsiahlemu funkčnému programu budovy vzdušný, otvorený a veľkorysý priestor. Časť pri vchode od Rajskej ulice prekryli symbolickým rastrovaným zastrešením. Riešenie vstupu, ktoré evokuje mohutnú otvorenú bránu vítajúcu otvorenou náručou a upravenou zeleňou, doslova vťahuje okoloidúcich dovnútra. Dokonalá práca a sofistikovaná hra s tvarom presvedčí návštevníka na prvý pohľad, že sa na mieste odohráva viac než len záhrada a rovnomerne vysadené rady zelene, či kvetinové záhony. Slovná hračka s názvom ulice Rajská tu naberá nový, úplne iný rozmer.
Krysztof Ingarden v spolupráci s Jacekom Ewým vytvorili vskutku nevšednú formu, ktorá predstavuje hru kontextov na pomedzí neuveriteľného a abstrakcie. V podstate to znamená, že navonok budova nemá prísne zadaný kontext, či pevne ohraničený tvar – pôsobí ako subtílna hravá kompozícia, inšpirovaná geometriou okolitých striech a spleťou rôznych susediacich štruktúr, ktoré sú aplikované v abstraktnej geometrickej kompozícií.
Budova dokonale zapadá do existujúceho prostredia, vnára sa medzi susedné budovy najmä vďaka strešným líniám a obvodovým stenám. Výsledkom invencie a námahy architektov je ohromujúco senzitívne uchopenie signálov vychádzajúcich z daného miesta. Predviedli to aj v takom detaile ako je otvor v rastri zastrešenia vytvorený pre javor, ktorý tu rastie roky.
Malopolská záhrada umení má ambíciu stať sa miestom, kde bude rozkvitať kultúrny život mladých krakovských umelcov. Moderný balet, súčasné divadelné formy, audio a video umenie, koncerty a mnoho iných umeleckých činností tu našlo motivujúce prostredie a stály domov. Stavba vrátane technického vybavenia bola spolufinancovaná z Európskych fondov ako súčasť projektu Malopolska – program regionálneho rozvoja 2007 – 2013.
Za dokonalé narábanie s priestorom a vytvorenie formy s ohľadom na historický kontext bola budova ocenená prestížnou tunajšou cenou Profesora Janusza Bogdanovského ako najväčší architektonický výkon v Krakove za rok 2012. Portál ArchDaily.com udelil dielu titul Stavba roka 2012 v kategórii kultúra. Realizácia Malopolská záhrada umení a jej tvorcovia dodnes získali celý rad ďalších prestížnych ocenení – spolu pätnásť s poslednou cenou A-Design Award (platinium) 2014 z talianskeho Coma.
Ingarden & Ewý Architects patria medzi popredné poľské architektonické kancelárie so skvelou medzinárodnou reputáciou. V prípade architektúry a celkového konceptu objektu Malopolská záhrada umení zostali verní svojej povesti architektov vznešených ideí, vnímavej úcty k duši miesta a jedinečne svojských vizionárskych riešení, ktorými inšpirujú a nadchýnajú ďaleko za hranicami svojej krajiny.
Małopolska Garden of Arts, 2012, Krakov (PL)
Architektúra: Ingarden & Ewý Architects (IEA)
Autor: Krzysztof Ingarden
Spolupráca: Jacek Ewý
Tím IEA: Piotr Urbanowicz, Sebastian Machaj, Agata Staniucha, Jakub Wagner, Piotr
Hojda, Bartosz Haduch, Bogdan Blady, Maciej Szromik, Anna Kula, Sylwia Gowin,
Marta Brańska, Piotr Kita, Krzysztof Stępniak
Spolupráca: K3 Architekci s.c – Piotr Chuchacz, Benedykt Bury, Rafał Chowaniec
Návrh interiérov: Ingarden & Ewý Architects a Pracownia S.C. – Agnieszka Cwynar-
Łaska, Marta Spodar
Klient: Slowacki Theater v Krakove
Projekt: 2005 – 2008 (po víťazstve v otvorenej súťaži SARP)
Realizácia: 2010 – 2012 (otvorenie 19. 10. 2012)
Zastavaná plocha: 1 579,3 m2
Úžitková plocha: 4330,76 m²
Náklady (vrátane pódiovej techniky): 48 000 000 PLN
Foto: Krzysztof Ingarden
Text: Ľubica Fábri
Zdroj: www.iea.com.pl