Výnimočné riešenia rodinného bývania sú zvyčajne výsledkom „nezvyčajných“ zadaní. Kvalite výsledku nezriedka „napomáhajú“ aj danosti pozemku, na ktorom sa investor rozhodne stavať. Obe tvrdenia platia pre dvojdom, ktorý navrhli tvorcovia zo štúdia Architekti.sk. Zadanie znelo: dvojdom pre kamarátov s rodinami, ktorí sa rozhodli stavať snehuliakov na spoločnej záhrade.
Svahovitý pozemok so vyrastenými stromami na úpätí Malých Karpát, na rozhraní chatovej oblasti a lesa, v bratislavskej časti Lamač poskytuje otvorený výhľad do krajiny. Nárožná parcela v rekreačnej oblasti Plánky sa zvažuje pomerne strmo na juhozápad. Pozemok je prístupný z úzkej asfaltovej cesty, parkuje sa na mlatovej ploche priamo pre spoločným vchodom do dvojdomov. Stavbu prispôsobili architekti svahovitému terénu, spodné podlažie zapustili pod úroveň ulice. Pri pohľade z cesty vidno iba jedno poschodie so sedlovou strechou.
Od ulice je dom oddelený nízkym gabiónovým plotom. Oplotenie prechádza iba pozdĺž spodnej hrany pozemku, rodiny majú spoločnú záhradu. Otvorenosť parcely je pri pohľade na susedné vysoké ploty poteší…
Nadzemné podlažie dvojdomu, ktoré je prístupné z ulice, dopĺňa obytné podkrovie (hosťovský loft so samostatnou obytnou a odpočinkovou časťou) presvetlené päťmetrovými svetlíkmi s výhľadom do korún stromov. Pod svetlíkmi sa nachádza drevené otvorené schodisko, ktoré prepája vstupné podlažie (nočná časť domu) s izbami na najnižšom podlaží.
Voľná dispozícia obytnej časti nadväzuje na terasovito upravenú plochu záhrady s drevenou pobytovou terasou. Všetky obslužné priestory sú situované sa severovýchodnej strane, vrátane pivnice a skladu so samostatným vstupom.
Juhozápadná fasáda je cez rozmerné zasklenie otvorená k výhľadom do krajiny a na mesto. Bývanie v peknom lese je v Bratislave vzácnosťou, preto architekti nadimenzovali okná na maximálny možný rozmer.
Úrovne terasovito upravenej záhrady prepája terénne schodisko. Betónové oporné múry zabezpečujú súkromie na pobytových terasách, clonia ich pred pohľadmi z ulice a súčasne vytvárajú priestor na uskladnenie palivového dreva. Dominantou v prírodnej záhrade je vysoký dub s rozvetvenou korunou.
Za gabionovým múrikom sa čnie fasáda obložená šindľom z kanadského cédra. Nepravidelná textúra štiepaného dreva postupne nadobúda pôvabnú patinu. Materiálové riešenie domu v exteriéri dopĺňa betón a plechová strešná krytina.
Interiér pôsobí vzdušne a priestranne vďaka svetlým odtieňom – kombinácii dubových podláh, obkladov a nábytku s neutrálnymi bielymi stenami a stropom z pohľadového betónu. Celok dopĺňajú detaily ako drevohliníkové rámy zasklenia či dvere so skrytou zárubňou. Na podmanivej atmosfére bývania sa podieľa aj svetlo a zeleň, prúdiace do vnútra dome cez veľké preklené plochy. Ako zdroj tepla slúži pec s akumulačnou strenou umiestnená v obývacej časti oboch bytových jednotiek.
Dvojdom v lese, Plánky, Bratislava /SK
Autori: Architekti.sk – Ing. arch. Martin Rezník, Ing. arch. Silvia Kračúnová
Plocha pozemku: 2 x 398 m2
Zastavaná plocha: 2 x 98 m2
Podlažná plocha: 2 x 225 m2
Obostavaný objem: 2 x 760 m2
Investičný náklad: 2 x 240 000 Eur
Realizácia: 2016 – 2017
Foto: Tomáš Manin
Zdroj – podklady: www.architekti.sk
Viac detailov a snímkov: www.archinfo.sk