A+D magazin | Caspar Schols (NL): Záhradný domček pri rybníku

Caspar Schols (NL): Záhradný domček pri rybníku

0 Autor: - 21/02/2018 - Architecture

Záhradný „rozkladací“ domček je dokonalou scénografiou v prírode. Je miestom splnených želaní mamy mladého holandského architekta Caspara Scholsa. S rozlohou 45 m² a rozpočtom 20 000 eur ho navrhol na pozemku svojich rodičov. Domček je možné si užívať za každého počasia. Multifunkčný priestor, kde sa dajú písať knihy, maľovať, čítať, pracovať, hrať spoločenské hry, meditovať, grilovať… Slúži aj ako miesto pre hostí, na spanie pod holým nebom či rodinné oslavy.

záhradný dom

záhradný dom interiér

Svojpomocná výstavba trvala približne 4 mesiace a prebiehala mimo miesta výstavby. Domček sa 2 týždne skladal a 2 mesiace boli potrebné ešte na práce priamo na stavbe.

Zložený domček má rozmery 6 m na dĺžku a 4 na šírku, rozložený meria 12 m. Objekt stojí na 18-tich železobetónových stĺpikoch. Konštrukcia je prevažne z dreva. Drevené steny a drevený rám, do ktorého je vsadené dvojité zasklenie, sú z dreva stromu duglaska. Sedlová strecha je plechová so stojatou drážkou. Centrálne sú osadené malé kachle na vykurovanie v zimných mesiacoch.

záhradný dom otvorený

Vďaka mobilnému rámu uloženému na koľajničkách v podlahe možno objekt zväčšovať a variovať v jeho pozdĺžnej osi východ – západ. „Dom v dome“ tak dokáže meniť „vrstvy fasády“ podľa požiadaviek, nálady a prispôsobiť sa akémukoľvek počasiu.

záhradný dom vnútro

záhradný dom ex

Divadelné predstavenie na brehu rybníka ponúka štyri základné „scény“. Prvú tzv. kompaktnú uzavretú vhodnú predovšetkým v zimných mesiacoch. Druhú s vysunutými drevenými hmotami do strán, čím sa otvorí centrálna presklená časť, ktorá je veľmi príjemná počas slnečných dní v zime. Tretia „scéna“ ponúka vysunutie presklených častí do strán, čím vytvára prijemné prekrytie terás a štvrtá, úplne otvorená, je vhodná na grilovanie a rodinné oslavy.

záhradný dom večer

záhradný dom pohľad z diaľky

Záhradný domček, Eindhoven (NL)

Autor: Caspar Schols

Foto: Jorrit’t Hoen, www.jorritphoto.com

Text: MAVo

PARTNERI:

totop