Množstvo drevostavieb v celkovom počte dokončených rodinných domov v SR neustále narastá. Za posledných osem rokov stúpol podiel drevostavieb na Slovensku takmer na 10%. To znamená, že ročne sa vybuduje približne 700 stavieb s konštrukčným systémom na báze dreva. Obrovský potenciál drevostavieb si pred 10 rokmi uvedomovali aj zakladatelia v súčasnosti úspešnej firmy zo stredného Slovenska – spoločnosti ForDom s. r. o.
Realizácia spoločnosti ForDom vo Francúzsku.
„Na začiatku boli odvážne študentské sny“, hovorí Ing. Igor Kuzma, jeden zo zakladateľov spoločnosti. Sen troch študentov neskôr prerástol do neobyčajných rozmerov a spoločnosť ForDom sa už viacero rokov radí medzi popredných dodávateľov v oblasti drevostavieb na slovenskom trhu. Pôsobnosť firmy však siaha aj ďaleko za hranice Slovenska. S drevodomami od spoločnosti ForDom sa možno stretnúť v Rakúsku, Švajčiarsku i vo Francúzsku.
Prvý nulový dom na Slovensku, realizovaný spoločnosťou ForDom.
V súčasnosti nesie nezmazateľný podpis ForDom-u už vyše 210 realizácií. Nájdu sa medzi nimi aj viaceré skutočne unikátne drevostavby. Jednou z nich je prvý nulový dom na Slovensku. Potreba energie v nulovom dome je 14 kWh/m2 za rok (podľa výpočtového programu PHPP 56) a mala by byť v plnej miere pokrytá elektrickou energiou, ktorú vyrobí FVE na streche.
Viacpodlažná drevostavba z portfólia realizácií firmy ForDom – penzión v rakúskom Kaprune.
Nemenej impozantným projektom bola výstavba viacpodlažného penziónu v rakúskych Alpách. O tom, že projekt Kaprun bude fenomenálnou stavbou nebolo pochýb od úplného začiatku. Výnimočnosť projektu pramení vo viacerých ukazovateľoch. Na Slovensku možno postaviť drevostavbu, ktorá má maximálne dve nadzemné podlažia. Penzión v Kaprune má štyri poschodia a tomu, samozrejme, zodpovedá aj množstvo materiálu, ktoré bolo potrebné vyexpedovať. Igor Kuzma vysvetľuje: „Do Kaprunu sme vyslali 21 kamiónov plných stavebného materiálu. Na porovnanie – na stavbu domu s úžitkovou plochou 300 m2 sa spotrebujú štyri kamióny. Projekt preveril schopnosti a limity podniku po výrobnej, ale aj manažérskej stránke.“
Skladba panela na báze drevo, slama, hlina, dodávateľ: ForDom.
S pojmom drevostavba sa neoddeliteľne spája technologická vyspelosť a dokonalosť. Spoločnosť ForDom sa vždy usilovala pôsobiť ako inovátor v odbore. Práve preto nájdete v aktuálnej ponuke firmy nejedno riešenie, ktoré posúva technologickú úroveň celej stavby do úplne inej dimenzie. So spoločnosťou ForDom možno bývať ešte ekologickejšie, než je obvyklé, a to vďaka novým obvodovým panelom na báze drevo, slama a hlina.
Skladba steny s drevovláknitou izoláciou, dodávateľ: ForDom.
Nemenej zaujímavou alternatívou je skladba steny s drevovláknitou izoláciou. Použitím drevovláknitej izolácie môžete prispieť k zníženiu množstva skleníkových plynov CO2.
Drevodom, vytvorený spoločnosťou ForDom v spolupráci s architektmi a projektantmi z kancelárie Createrra.
Hranice inovácií sa dajú neustále posúvať vpred. Dôkazom toho je aj najnovšia kolekcia domov predávaná pod značkou „Takmer nulový dom pre každého – RACI“. Vo ForDome ju vytvorili v spolupráci s odborníkmi z projekčnej kancelárie Createrra.
Realizácia RD v rakúskom Edelstali, podľa projektu architektov z AK KubisArchitekti.
„Neustále sa snažíme, aby naše stavby boli vždy v rovnováhe – ako v konštrukčnej, tak v ekologickej. Zanechať za sebou minimálnu ekologickú stopu, no súčasne realizovať sen o najkrajšom bývaní dnes už nemusí byť iba fikcia,“ dodáva Igor Kuzma. Viac ako 210 unikátnych, technologicky vyspelých a ekologicky vyrovnaných realizácií je toho živým dôkazom.
Na úvodnej snímke: Realizácia RD v Bratislave, za ktorú ForDom získal v súťaži Drevostavba roka 2017.
Text a foto: redakcia ADM a ForDom, s. r. o.
KONTAKT:
ForDom, s. r. o.
Priemyselný park Pstruša, Detva (SK)
Tel.: +421 915 998 616, Email: fordom@fordom.sk
www.fordom.sk