Nestáva sa často, aby sa projekt slovenských architektov objavil na prestížnom portáli Archdaily. Pavilón Lighthouse, ktorý vytvoril tím bratislavské ateliéru GRAU architects, mi pri prvom virtuálnom zoznámení pripomínal objemom územčistý a zároveň subtílny, vzdušne pôsobiaci maják. Maják, ktorý svieti aj bez osvetlenia a vysiela signál ľuďom na pevnej zemi, nie lodiam na šírom mori. Ako som z neskôr z autorského textu zistila, môj prvý dojem sa stretol s konceptom a videním autorov neobvyklej drevostavby…
Objekt pavilónu vznikol ako intervencia v rámci umeleckého projektu, festivalu Field of Sparks, v malej maďarskej dedine Ipolytarnóc neďaleko slovenských hraníc. Cieľom organizátorov projektu bolo zatraktívniť a zviditeľniť danú „zabudnutú“ lokalitu. Festival sa v doterajších rokoch zameriaval na umelecké intervencie do okolitej krajiny, väčšinou šlo o transformáciu ideových návrhov do čisto umeleckých inštalácií. V roku 2021 však zakladatelia festivalu prišli s ideou transformácie opustenej usadlosti uprostred dediny na umeleckú rezidenciu. V rámci areálu mal vzniknúť aj pavilón slúžiaci na workshopy či menšie podujatia. Zámer bolo vytvoriť funkčný priestor, avšak s pridanou estetickou hodnotou.
„Lighthouse vnímame ako antropologickú interpretáciu funkčnosti a estetiky. Tvar pavilónu vychádza zo základných tradičných regionálnych foriem, ale pretvára ich do súčasného kontextu. Dominantným prvkom objektu je komín, ktorý funkciou odjakživa signalizoval život v dome. Zároveň ho v našej koncepcii premieňame na signálnu vežu – maják, ktorý označuje hranicu pevniny či civilizácie a staviame ho do pozície pomyselného billboardu, akoby reklamy na miestnej komunikácii. Pretvárame neoddeliteľný typologický prvok každého domu, domova a dávame mu nový význam. Celkovo ho komplexne vnímame ako bod označujúci miesto stretávania sa, miesto socializácie, miesto domova či miesto pre komunitu. Rozsvietené svetlo v pavilóne signalizuje kultúrnu aktivitu v obci,“ popisujú ideu stavby autori.
„Navrhovaná forma nemá byť nenápadná, ale naopak – atraktívna a vizuálne silná. Estetika sa prenáša do konštrukcie a mení banálnu statickú schému trámov svetelného komína na grafický a vizuálny vzor. Vytvorili sme koncept funkčného ornamentu, kde svetelný komín ako vizuálny atraktor slúži zároveň ako priehradový nosník. Vďaka tomu nie sú v jeho strede potrebné žiadne stĺpy, pretože rámová konštrukcia, ktorá pozostáva z piatich priečnych rámov, je kolmo vystužená týmto priehradovým nosníkom,“ dopĺňajú architekti detaily vzhľadu a konštrukcie nekonformnej drevostavby.
Objekt Lighthouse bol postavený v rámci festivalu Field of Sparks Artweek s finančnou podporou Višegrádskeho fondu v maďarskej obci Ipolytarnóc, Maďarsko.
Light house, 2021, Ipolytarnóc, Hungary
Autori: Grau Architects – Andrej Olah, Filip Marčák, Matej Kurajda, Jana Filípková, Alexandra Májska, Simona Fischerová, Miroslava Mišurová, Marek Krátky
Klient: Field of Sparks
Zastavaná plocha: 36 m2
Foto: Filip Marčák
Vizualizácie: GRAU Architects
Text: Ľubica Fábri
Zdroj: GRAU Architects