A+D magazin | Huť architektury Martin Rajniš (CZ): Prístavba Južné Čechy

Huť architektury Martin Rajniš (CZ): Prístavba Južné Čechy

0 Autor: - 16/04/2020 - Architecture

Ďalšia z vydarených realizácií tímu architekta Martina Rajniša potvrdzuje, že „skúsenosť a remeslo robí majstra“. Prístavba k starému statku je opäť jedným z menších, ale o to čarovnejších architektonických diel, ktoré ateliér HAMR vytvoril s nezameniteľným rukopisom, nekompromisnou štruktúrou a ako inak – s použitím dreva.

prístavba južné čechy zboku

prístavba južné čechy

Na základe požiadavky investora, ktorý chcel priestory na odpočinok – hvezdáreň a pozorovateľňu, predĺžili autori hmotu jedného z krídel statku o prístavbu, ktorej základný tvar harmonicky nadväzuje na pôvodnú, existujúcu stavbu. Štruktúru prístavby koncipovali ako polopriehľadnú drevenú konštrukciu zo smreka a smrekovca, čím vytvorili kontrastnú transparentnú drevostavbou so zenovou atmosférou.

pristavba jizni cechy zvnutra

Dispozičný program prístavby je veľmi prostý. Na prízemí je uložené drevo. Po točitých schodoch sa vystupuje na poschodie na lávku, ktorá spája pôjd starej budovy s podkrovím novej. V každom z podkroví je jediná miestnosť. Na starom pôjde hvezdáreň a v novej prístavbe pozorovateľňa. V hvezdárni panuje šero a súkromie, svetlo sem preniká iba cez úzke okno. Časť strechy sa však dá odsunúť a v noci nerušene pozorovať hviezdy. V pozorovateľni v drevenej prístavbe je cez dosky vonkajšieho tienenia umožnený výhľad do okolitej krajiny.

pristavba jizni cechy povala

„Je velmi příjemné si uvědomit, že pozoruje-li člověk fotografie, není už moc co dodávat. Již několikrát jsme proklamovali, že krása může vznikat jako výraz logické uměřené konstrukce využívající do důsledků možností dřeva. Je na první pohled vidět, jak správně tvarované dřevo může vytvářet krásu v prostoru, aniž by k tomu potřebovalo jakýkoliv ornament nebo estetizovanou architekturu,“ komentujú dielo autori.

06-picture_6674_9.jpg-1600x1200-pristavba-jizni-cechy

Z výsledku je zrejmé, že klientova veľkorysosť a prizvanie špičkových odborníkov na spoluprácu od samého začiatku, stáli za to. „Zejména si ceníme práci našeho dobrého kamaráda a spolupracovníka konstruktéra dřevěných staveb Zbyňka Šrůtka. Spolupracujeme s ním už řadu let a naše architektonické představy si skutečně rozumějí s jeho statickým a konstrukčním uvažováním. Podobně skvělí byli i dodavatelé fasády a další účastníci téhle sice drobné, ale o to zajímavější realizace,“ doplňujú architekti.

07-picture_6674_8.jpg-1600x1200-pristavba-jizni-cechy

V istom zmysle „nekompromisná“ drevená architektúra prekvapuje poetizujúcou pridanou hodnotou pre vnútorný i vonkajší priestor. Pôvab realizácie umocňujú detaily v duchu motta „Boh sa ukrýva v maličkostiach“ Hoci pôsobia prosto, je očividné, že sú umne a dôkladne premyslené a vycibrené aj vo vyhotovení. Komu česť, tomu česť.

prístavba južné čechy

Prístavba Južné Čechy / CZ, 2019

Autori: Huť architekury Martin Rajniš – Martin Rajniš, Tomáš Kosnar, David Kubík
Projekčná spolupráca: PSK Tuzar – Jindřich Tuzar
Drevená konštrukcia: TIMBERDESIGN – Zbyněk Šrůtek
Fasáda: Metrostav D3 – stredisko fasády

pristavba jizni cechy nakresy

pristavba jizni cechy nakresy

pristavba jizni cechy nakresy

pristavba jizni cechy nakresy

Foto: Aleš Jungmann

Text: Ľubica Fábri, s použitím podkladov autorov diela

www.hutarchitektury.cz

PARTNERI:

totop