A+D magazin | Janka Ješková: Dom pod Viničným vrchom

Janka Ješková: Dom pod Viničným vrchom

0 Autor: - 20/11/2019 - Architecture

Pozemok na kopaniciach, určený pre tento dom, bol veľmi veľkorysý, s celkovou rozlohou takmer 1,3 ha. Zadaním bolo postaviť 4-izbový prízemný dom a ďalší objekt – garáž s dielňou.

rodinný dom

Dom sme umiestnili ďalej od cesty v rovinatejšej časti pozemku a otočili smerom do údolia. Zádverie, kuchyňa, obývačka a pracovňa – všetko s veľkými oknami – sú orientované týmto smerom. Táto fasáda mala byť zároveň čo najbližšie k juhu, aby sme cez okná mohli dosahovať veľké tepelné zisky v zime a efektívne ich tieniť v lete. Našťastie sme tu nemuseli robiť kompromis medzi južnou orientáciou a výhľadom. Podstatné bolo tiež rozhodnutie, že dom bude jednoduchý, a to aj vstupmi do doň. Že bude mať zádverie, ale aj obývačku s prepojením na terasu na rovnakej strane domu. Nakoniec oba vstupy oddeľuje vybiehajúca hmota kuchyne.

rodinný dom pohronie kuchyňa

Pozíciu kuchyne posilňuje okno tvaru U, z ktorého je nielen krásny panoramatický výhľad, ale aj dobrý prehľad o dianí na pozemku a v jeho okolí. Pracovnú dosku kuchynskej linky sme vložili do tohto okna. Je ostrovom otočeným smerom do záhrady, s rôznymi výškovými úrovňami, ktoré bavia hlavne deti.

rodinný dom pohronie obývačka

Nosné stenové konštrukcie sú z drevených CLT panelov, strecha z drevených priehradových väzníkov, základy domu sú klasické pásové. Izoláciu stien a strechy tvorí najmä fúkaná celulóza a drevovláknité dosky. Okná sú drevo-hliníkové, kombinujúce krásny štíhly dizajn a špičkové tepelno-technické vlastnosti. Samozrejmou súčasťou okien je dôsledné vonkajšie tienenie žalúziami. Na tienenie je zároveň flexibilne možné využiť aj veľkú vonkajšiu pergolu.

rodinný dom pohronie zozadu

rodinný dom pohronie zboku

Niekoľko stien v interiéri z nepálenej tehly má spolu s hlinenými omietkami napomáhať akumulačným schopnostiam domu. Podhľady sú takmer v celom dome drevené, z biodosiek a zjemnené, podobne ako priznané steny z CLT, bielym olejom.

rodinný dom pohronie terasa

Prioritou majiteľov je kúriť pecou. Zároveň je inštalovaný plynový kotol, radiátory a podlahové konvektory, ktoré fungujú hlavne pre časti domu, ktoré pec nedokáže dostatočne pokryť.

rodinný dom obývačka

Realizácia bola vybraná na výstavu Salón drevostavieb 2020 a do publikácie Ročenka drevostavieb 2019.

rodinný dom pohronie interiér

rodinný dom pohronie exteriér

podorys jednoduchy

Realizácia bola vybraná na výstavu Salón drevostavieb 2020 a do publikácie Ročenka drevostavieb 2019.

 

Dom pod Viničným vrchom

Architektúra (vrátane interiéru): Ing. arch. Janka Ješková, PhD.

Investor: súkromná osoba

Generálny dodávateľ: Drevstav Slovakia spol. s r. o.

Statika: Ing. Juraj Ďurík

Elektroinštalácia: Ing. Andrej Meško

Zdravotechnika, vykurovanie/vetranie: Ing. Juraj Očenášek

Plyn: Ing. Radovan Straňanek

Požiarna ochrana: Michael Ftorek

Dielenská dokumentácia: Drevstav Slovakia, spol. s r. o.

Spolupráca: CLT Slovakia s. r. o., HOBLINA Slovensko s. r. o., Arterre s. r. o., Lehmann SK s. r. o.

 

Text: autorská správa

Foto: Ing. Milan Hutera, PhD.

PARTNERI:

totop