ADMAGAZIN | KubisArchitekti (SK) – Rodinný dom v Borinke (SK)

KubisArchitekti (SK) – Rodinný dom v Borinke (SK)

1 Autor: - 27/02/2023 - Architecture

Rodinný dom v Borinke je navrhnutý pre dvojčlennú rodinu. Jednopodlažný pôdorys tvaru „U“ je koncipovaný okolo zeleného átria s intenzívnou vegetáciou . Okrem tohto dominantného priestoru je zeleň viackrát integrovaná v pôdoryse formou menších výrezov. Takto je dosiahnuté optimálne presvetlenie objektu a dosiahnutie požadovaného súkromia.

Kubis Foter Borinka

Dom je vzhľadom k okolitému terénu vyvýšený. Vykonzolovaná súvislá terasa obkolesujúca celý objekt tvorí výrazný architektonický prvok, pričom intimita terasy je umocnená vertikálnymi drevenými lamelami. Dispozične dom tvoria tri celky – denná časť, introvertne orientovaná do átria, ktorá pozostáva z obývačky s kuchyňou. Nočná časť je naopak smerovaná do záhrady s výhľadom na hrad Pajštún, jej súčasťou je spálňa s veľkorysými priestormi kúpeľne a šatníka. Technické zázemie s priestrannou garážou, skladom, šatníkom a práčovňou tvoria obslužnú tretiu časť.

Borinka

Hlavné vnútorné priestory domu sú prístupné celopresklenou chodbou lemujúcou átrium. Drevená konštrukcia stavby je z CLT panelov izolovaných prírodným izolačným materiálom (drevovlákno). Pohľadové drevené steny sú doplnené o plochy s hlinenou omietkou. V exteriéri domu je kombinovaná čierna matná kovová fasáda s drevenými prvkami zo sibírskeho smrekovca s neošetreným prírodným povrchom. Strecha je vyriešená ako vegetačná, so sukulentnými rastlinami a stepnými trávami.

Rodinný dom v Borinke

Borinka Kubis

Drevostavba bola vybraná na výstavu Salón drevostavieb 2023 a do publikácie Ročenka drevenej architektúry 2023.

dom v Borinke

Rodinný dom v Borinke, 2022, SK
Autori: KubisArchitekti s. r. o. – Ing. arch. Daniel Kubiš, Ing. Martin Plošický
Investor: súkromná osoba
Dodávateľ: Úsporné drevodomy s. r. o.
Úžitková plocha: 211,1 m²
Zastavaná plocha: 253,6 m²
Fotografie: Matúš Nedecký

axonometria-Borinka

Zdroj text a foto: KubisArchitekti, s. r. o.
www.kubisarchitekti.sk

PARTNERI:

totop