ADMAGAZIN | Le Phart: Prístavba v pamiatkovej zóne

Le Phart: Prístavba v pamiatkovej zóne

0 Autor: - 30/11/2015 - Architecture

Realizovať koncept, keď sa pri stavbe použijú dva živé a teda časom pomerne rýchlo „pominuteľné“ materiály – drevo a zeleň, chcelo skutočne osvieteného a vznešeného ducha na strane investora aj architekta. V dnešných časoch, keď si mnohí stavebníci a ich architekti mýlia (ešte vždy, alebo už zas..?) vytvorenie dobrej architektúry s postavením pomníka vlastnej márnivosti, ponúka dielko neveľkých rozmerov veľký príklad ako sa spriateliť s geniom loci a ideu neprehlušiť matériou…

2-1

Prestavba, vstavba, nadstavba a dostavba v pamiatkovej zóne… Skelet drevostavby z rámovej konštrukcie vznikol ako náhrada tvaru obrysu bývalej budovy. Dopĺňa uličnú čiaru v pamiatkovej zóńe dediny po demolácii pôvodného objektu, ktorý nemal ani historickú ani výtvarnú hodnotu. Stavba pôsobí ako pergola pochôdznej strechy garáže prislúchajúcej k rodinnému domu. Zo strechy garáže je ohromujúci výhľad na okolitú krajinu – cez rieku Moravu až k rakúskym Alpám.

???????????????????????????????

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Pergola prirodzene chráni obyvateľov domu pred slnkom a v budúcnosti, po obrastení zeleňou, aj pred pohľadmi z ulice. Na prízemí vymedzuje miesto na parkovanie auta a po obrastení popínavými a opadavými rastlinami z dvoch úrovní vytvorí zelený dom, tvarovo zapadajúci do rázu pôvodnej zástavby v pamiatkovej zóne. Skelet pergoly je postavený zo smrekového masívu rôznych prierezov.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Prístavba v pamiatkovej zóne, Devínska Nová Ves (SK), 2015
Architekti: Jaroslav Pavle, Martin Hraško, Le Phart, s. r. o.
Investor: súkromná osoba
Dodávateľ: súkromná osoba
Úžitková plocha: 60m2
Zastavaná plocha: 60 m2

sosovickovci_7

Text: Lily
Autor fotografií: Jaroslav Pavle

PARTNERI:

totop