Prominentným hosťom premiéry Salónu drevostavieb 2015 v Bratislave bol rakúsky architekt Matthias Hein, pôsobiaci v Bregenzi, v rakúskej spolkovej krajine Vorarlbersko. Oblasť, v ktorej má jeho ateliér domicil, je známa prepojením jedinečnej architektúry s najmodernejšími technológiami výstavby z dreva a energetickej úspornosti budov. Matthias Hein v roku 1999 ukončil štúdium na Technickej univerzite vo Viedni. Je zakladateľom ateliéru HEIN Architekten, ktorý sa vypracoval medzi uznávané subjekty na poli progresívnej tvorby architektúry s reputáciou aj mimo domácej scény. Matthias Hein sa venuje navrhovaniu širokého spektra stavieb. Vytvoril mnoho projektov, ktoré sú klasické betónové, na konte má však aj úspešné realizácie drevostavieb. Za materskú školu v Muntlixe, ktorá je pasívnou verejnou budovou, ponúkajúcou vzorový príklad ako pristupovať k návrhu a realizácii energeticky úsporných budov z miestnych zdrojov, získal prestížnu cenu aktuálne v januári 2015 prestížnu rakúsku Štátnu cenu za architektúru a udržateľnosť 2015. V rozhovore s Matthiasom vyzvedáme jeho pohľad na stavanie z dreva.
Do akej miery sú drevostavby populárne/obľúbené vo vašej krajine?
Drevostavby sú tradičný spôsob výstavby v našom regióne Vorarlbersko (západná časť Rakúska). Za posledných tridsať rokov sa však stávajú čoraz populárnejšími a architekti, remeselníci a ľudia vo všeobecnosti sa opäť vracajú k zaužívanému spôsobu stavania. Dalo by sa povedať, že drevostavby, ako forma výstavby na našom území v súčasnosti prežívajú skutočný “boom”.
Majú vo vašom okolí mladí ľudia záujem pracovať s týmto typom budovy? Sú nejaké možnosti štúdia špecializovaného na stavby z dreva?
Áno, najmä mladí architekti čoraz väčšmi stavajú drevené domy, ale zatiaľ neexistuje žiadna špecializovaná univerzita alebo odbor, ktorý by sa zameriaval len na drevostavby. Avšak existujú rôzne kurzy, ktoré sa špecializujú na architektúru z dreva.
Ako vnímate drevostavby? Ako stavba z dreva ovplyvňuje vaše nápady a konkrétnu realizáciu stavby?
Ak sa rozhodnete pre návrh udržateľnej architektúry, automaticky hľadáte optimálny spôsob, a tým je – stavať z dreva. Drevo je materiál, ktorý je najväčšmi udržateľný, flexibilný, ľahko sa prepravuje a v našom regióne je jednoduché ho pozháňať. Navrhovať drevené stavby znamená cítiť a myslieť drevom.
Označili by ste seba za architekta drevostavieb?
Nemyslím si, že som čistý “drevostavbár“, pretože som urobil počas posledných pár rokov aj mnoho budov navrhnutých v betóne. Voľba materiálu závisí od rôznych podmienok a preto sú projekty, pri ktorých sú vhodnejšie masívne konštrukcie než drevené. Neplánujem sa sústrediť výhradne na drevostavby, lebo si chcem zachovať slobodu voľby materiálu, ktorá mi umožňuje tvoriť architektúru zakaždým svojským, mne vlastným spôsobom.
Stretli ste sa vo vašom okolí s kolegami (kancelária, štúdio, architekti ), ktorí sa špecializujú len na drevostavby?
Áno, u nás vo Vorarlbersku existuje veľa kancelárií a architektov, ktorí sa sústreďujú na drevostavby. Ako som spomenul, v posledných rokoch narastá počet architektov, ktorí plánujú a projektujú drevené konštrukcie a navrhujú stavby z dreva.
Aký je váš vzťah k drevostavbám? Čo sa vám páči na samotnom dreve ako stavebnom materiáli?
Drevostavba prináša veľa výhod (hmotnosť, rýchlosť stavby, štíhlosť vonkajších stien…) a nesporným faktom je, že drevo je obnoviteľná surovina. Taktiež má mnoho výborných vlastností, vrátane izolačných. Osobne mám tento materiál rád, pretože je ekologický a vytvára určitú zmyslenú (hmat a čuch) atmosféru vo vnútri budovy.
Čo je podľa vás najlepšia vec na stavbe z dreva?
Elegancia materiálu a konštrukcie.
Ďakujeme za rozhovor.
Text: BiBi
Foto: HEIN Architects
www.hein-arch.at