ADMAGAZIN | Moderné drevostavby a minerálne izolácie: Ako z tejto kombinácie vyťažiť maximum

Moderné drevostavby a minerálne izolácie: Ako z tejto kombinácie vyťažiť maximum

0 Autor: - 06/09/2024 - Architecture, Materials

S rastúcim záujmom o drevostavby je otázka kvalitnej tepelnej izolácie dôležitejšia než kedykoľvek predtým. Minerálne izolácie ponúkajú riešenia, ktoré zlepšujú energetickú efektivitu, akustické vlastnosti a bezpečnosť stavieb. Zistite, ako moderné technológie menia úroveň izolácie v drevostavbách.

Strečno, Ing. Mgr. Art. Marek Vereš MV Architektúra, Drevstav Slovakia. Foto: Knauf
Insulation
Titulné foto: Strečno, Ing. Mgr. Art. Marek Vereš MV Architektúra, Drevstav Slovakia. Foto: Knauf Insulation

Stavby s použitím dreva, ako základného konštrukčného materiálu, majú na Slovensku dlhú tradíciu, v minulosti však bývali spojené s obavami z požiaru. Renesancia drevostavieb u nás nastala s príchodom nových technológií, po roku 1989.

Nežijeme preto aby sme stavali, staviame preto aby sme žili

Množstvo domov stavaných s využitím konštrukčných systémov na báze dreva sa každý rok zvyšuje. Znovu objavujeme pôvab dreva ako ľahkého a pevného konštrukčného materiálu. Veľkou výhodou drevostavieb je aj krátka doba stavby. Moderné drevostavby umožňujú vysoko efektívne dosiahnuť skvelé vlastnosti tepelno-technických i akustických, rovnako ako vynikajúcu požiarnu odolnosť. Pre všetkých týchto vlastnostiach vo všetkých konštrukčných celkoch drevostavby hrá dôležitú rolu tepelná izolácia. Inovatívne tepelnoizolačné produkty však dokážu oveľa viac. Čo môžu priniesť realizačnej firme a čo investorovi?

Konštrukcie tvoriace obálku budovy

V súčasnej dobe sa stalo zvykom rozdeľovať ľahké obvodové konštrukcie drevostavieb na difúzne uzavreté a difúzne otvorené. Pri obvodových plášťoch drevostavieb sa však v praxi používa množstvo rôznych variantov skladby a niekedy môže byť ťažké konštrukciu jednoznačne priradiť k jednej z týchto skupín. Pre zjednodušenie teda použime nasledujúcu definíciu: Difúzne otvorené konštrukcie stien neobsahujú vysoko difúzne uzavreté materiály vo svojom priereze. Väčšinou sa na vytvorenie parotesnej vrstvy zo strany interiéru používajú parobrzdy s ekvivalentnou hrúbkou vzduchovej medzery Sd do 10m.

S minerálnymi tepelnými izoláciami je možné jednoducho dosiahnuť dôsledne riešené moderné difúzne otvorené konštrukcie. Napríklad aj tak, že celá rámová konštrukcia je vyplnená minerálnou vlnou.

Banská Štiavnica, Drevstav Slovakia. Foto: Knauf Insulation
Obr.1 – Banská Štiavnica, Drevstav Slovakia. Foto: Knauf Insulation

Nosné steny s dreveným rámom

Obvodové aj vnútorné nosné steny sa skladajú z jednoduchých drevených rámov a stužujúceho opláštenia doskami. Opláštenie môže byť jednostranné alebo obojstranné, v závislosti od konkrétnych statických, tepelno – technických i akustických požiadaviek na konštrukciu. V interiérových aplikáciách so statickou funkciou na drevenom ráme sú dnes moderným riešením špeciálne sadrokartónové dosky, pri zachovaní vhodných mechanických vlastností ponúkajú rádovo lepšie spracovanie, vyššiu stabilitu, vyššie požiarne ochranné funkcie a vyšší komfort bývania, kvôli lepšej akustike. Patrí medzi ne napríklad Knauf Diamant.

Nosné obvodové steny s jednostranným stužujúcim opláštením spravidla postačujú pre budovu s jedným nadzemným obytným podlažím – bungalov. Nosné steny s obojstranným stužujúcim opláštením je spravidla nutné použiť pre budovy, ktoré majú dve a viac nadzemné obytné podlažia.

Strečno, Ing. Mgr. Art. Marek Vereš MV Architektúra, Drevstav Slovakia. Foto: Knauf
Insulation
Obr.2 – Strečno, Ing. Mgr. Art. Marek Vereš MV Architektúra, Drevstav Slovakia. Foto: Knauf
Insulation

Varianty zateplenia fasády drevostavby

Kontaktná fasáda

Výhodou kontaktného zateplenia je použitie všeobecne známej technológie, tradičný vzhľad murovanej stavby a dostupná cena. Ak sa použije zatepľovací systém s fasádnou minerálnou vlnou (MW), môže zostať zachovaná schopnosť priebežného odvetrávania vlhkosti do exteriéru. Pri realizácii kontaktného zateplenia s polystyrénom je potrebné vziať do úvahy, že tieto izolácie môžu byť aj viac ako 10-krát difúzne uzavretejšie ako izolácie na báze minerálnej vlny.

Pre kontaktné zateplenie fasády drevostavieb sú vhodné minerálne izolácie FKD S Thermal, AIRwall a riešenie pre rodinné domy Fasáda SMART. Ako výplň obvodovej steny sa používajú izolácie MPN Plus 037, MPS, MPE alebo fúkaná izolácia Supafil.

Obr.3 – Liptovská Štiavnica, Drevstav Slovakia. Foto: Knauf Insulation

Prevetrávaná fasáda

Výhoda prevetrávanej fasády spočíva vždy v maximálnej difúznej otvorenosti skladby smerom do exteriéru. Prevetrávaná vzduchová dutina pritom aktívne prispieva k lepšej vlhkostnej bilancii, lepšej akustike, kvôli striedaniu rôznych typov materiálov a prispieva k zníženiu efektu letného prehrievania. Výhodou je možnosť montáže bez ohľadu na vonkajšiu teplotu. Na vytvorenie vonkajšieho finálneho opláštenia je možné použiť obrovskú škálu materiálov, ktoré môžu dodať budove celý rad rôznych podôb. Prevetrávaná fasáda je navyše udržateľné riešenie, je ľahko demontovateľná, čím sa dá jednoduchšie zrecyklovať pre ďalšie využitie. Do prevetrávanej fasády sa používajú minerálne izolácie MPS, VENTI PRO, TP 435B alebo Mineral Plus KP 034.

Obr.4. – Ing. arch. Richard Murgaš, Banská Štiavnica. Foto: Knauf Insulation

Konštrukčná zostava DIAGONAL 2H – Tvorí alternatívu k drevenému alebo kovovému roštu a umožňuje vytvoriť vetrané zateplenie fasády bez zbytočných tepelných mostov. Obklad fasády môže byť vytvorený z dreva, rôznych obkladových dosiek či panelov a ďalších materiálov.

Strechy drevostavieb

Strešné plášte drevostavieb sú riešené v mnohých variantoch, z konštrukčného hľadiska ich môžeme väčšinou zaradiť k šikmým strechám (tvarovo najčastejšie strechy sedlové, valbové alebo pultové). Zateplený strešný plášť musí všeobecne splniť celý rad požiadaviek: dlhodobú ochranu pred klimatickými vplyvmi, ochranu pred stratami tepla, akustickú ochranu a požiarnu odolnosť. Vrstvy tepelnej izolácie treba dimenzovať tak, aby celá skladba dosiahla príslušnú hodnotu súčiniteľa prestupu tepla a s ohľadom na dosiahnutie dostatočných povrchových teplôt. Na vnútornej strane musí byť vzduchotesná vrstva obmedzujúca prúdenie a difúziu vnútornej vzdušnej vlhkosti do konštrukcie (parozábrana, parobrzda).

Obr.5 – Banská Štiavnica, Drevstav Slovakia. Foto: Knauf Insulation

Pozor! Pri čoraz obľúbenejších plochých jednoplášťových strechách je veľmi dôležité vytvoriť pod krytinou odvetranú vzduchovú medzeru, ako je to pri šikmej streche. V tomto prípade je nutné navrhnúť správne riešenie celej skladby s vysoko účinnou parozábranou, ktorá neprepustí vlhkosť do konštrukcie strechy. V prípade defektu alebo nízkej účinnosti parozábrany sa vlhkosť kumuluje pod povlakovou hydroizoláciou, čo môže mať v konečnom dôsledku katastrofálne následky.

Ing. arch. Miro Minca, Záhorská Bystrica, Drevstav Slovakia. Foto: Knauf Insulation
Obr.6 – Ing. arch. Miro Minca, Záhorská Bystrica, Drevstav Slovakia. Foto: Knauf Insulation

Pre šikmé strechy sú pridanou hodnotou produkty z ekologickej minerálnej vlny UNIFIT 032-037 s Ecose Technology, alebo riešenie pre rodinné domy Strecha KOMFORT. Unifit je vyrobený so spojivom bez formaldehydu a fenolov, ktoré majú priaznivý vplyv na klímu v interiéri a neuvoľňujú žiadne škodlivé látky.

Aby bola zabezpečená funkčnosť šikmej strechy, je nutné na exteriérovej strane použiť poistnú kontaktnú hydroizolačnú fóliu HOMESEAL LDS a z interiérovej strany sa aplikovať parozábranu HOMESEAL LDS alebo parobrzdu. Fólie s potrebnými komponentami, ako sú pásky a tmel, sú testované pre účinný vzduchotesný systém tohto riešenia.

Detailnejšiu informáciu o zásadách pre navrhovanie a realizáciu šikmých striech nájdete v podkladoch pre projektantov.

Konštrukcia stropu v drevostavbách

Strop musí dosiahnuť vyhovujúcu hodnotu vzduchovej nepriezvučnosti, pobdobne ako priečky, a v kombinácii s konštrukciou podlahy tiež zodpovedajúcu hodnotu kročajovej nepriezvučnosti. Správnou skladbou konštrukcie so správne položenou kročajovou izoláciou, kvalitnou minerálnou pohltivou výplňou a správne zvoleným typom podlahovej a podhľadovej dosky je možné dosiahnuť aj výrazne nadštandardné akustické vlastnosti.

Pokiaľ je strop medzi dvomi vykurovanými podlažiami, nie je nutné sa zaoberať detailnejšie jeho tepelnotechnickými vlastnosťami. V prípade, že sa jedná o strop nad nevykurovanou garážou alebo pod neobytnou strechou, je potrebné stropnú konštrukciu posúdiť mimoriadne starostlivo najmä z hľadiska toku tepla a vlhkostnej bilancie. Akustické vlastnosti stropu sú dôležité, je ich možné efektívne modifikovať vložením minerálnej pohltivej výplne. V moderných drevostavbách býva spravidla v stropnej konštrukcii umiestnené vedenie rôznych inštalácií, takže je dôležité, aby izolácia zabránila prenosu hluku do nosných častí konštrukcie.

Ing. arch. Miro Minca, Záhorská Bystrica, Drevstav Slovakia. Foto: Knauf Insulation
Obr.7 – Ing. arch. Miro Minca, Záhorská Bystrica, Drevstav Slovakia. Foto: Knauf Insulation

Na dosiahnutie požadovanej úrovne nepriezvučnosti sú vhodné pre použitie na strope napríklad izolácie rady Naturoll alebo Unifit 037. Čoraz využívanejšia je aj fúkaná minerálna izolácia Supafil, ktorá minimalizuje tepelné mosty, pretože vyplní priestor okolo rozvodov, elektroinštalácií aj väzníkov. Tvoria ju prírodné minerálne vlákna, ktoré sú ekologickým materiálom bez škodlivých látok, čo je potvrdené rôznymi certifikátmi. Je vyrobená z prírodných vlákien, úplne nehorľavá aj bez pridaných látok a má najlepšiu triedu sadania S1, menšiu ako 1 %.

Priečky v drevostavbách

Pri priečkach sú dôležité najmä ich akustické vlastnosti. Tie sú ovplyvnené vlastnosťami nosného roštu, vlastnosťami jeho opláštenia a vlastnosťami pohltivej výplne, ktorou je nosná konštrukcia vyplnená. V drevostavbách sú priečky realizované s drevenou nosnou konštrukciou alebo s oceľovými CW profilmi, ktoré majú lepšie akustické vlastnosti a umožňujú ľahké pretiahnutie všetkých inštalácií (potrubia, káblov atď.). Ako ideálny zvukovo pohltivý materiál do všetkých variantov konštrukcií je používaná minerálna vlna. Vo vnútorných deliacich stien v drevostavbách môžete použiť napríklad izoláciu AKUSTIK BOARD alebo DECIBEL PLUS.

Liptovská Štiavnica, Drevstav Slovakia. Foto: Knauf Insulation
Obr.8 – Liptovská Štiavnica, Drevstav Slovakia. Foto: Knauf Insulation

Skladba podlahy v drevostavbách

Každá z vrstiev podlahy plní špecificky jednu alebo viac funkcií. Treba si uvedomiť, že podlahové súvrstvie pokladané na nosnú konštrukciu stropu, teda na 2. nadzemnom podlaží, musí plniť najmä funkcie statické (prenášanie úžitkového zaťaženia do nosnej konštrukcie stropu) a akustické (obmedzenie prenosu kročajového hluku).

Nosná konštrukcia stropu je tvorená nosnými trámami a na nich položenej stropnej doske. Na ňu treba položiť tzv. kročajovú izoláciu z minerálnej vlny Knauf Insulation PTE alebo PTS. Pozdĺž stien je na oddelenie nosnej plávajúcej podlahovej dosky od priliehajúcich stavebných konštrukcií nutné položiť okrajové pásky z minerálnej vlny Knauf Insulation tak, aby sa po celom obvode nedotýkala žiadneho priliehajúceho stavebného prvku. Tak sa zabráni prenosu vibrácií do okolitých konštrukcií a priestorov.

Viac informácií o minerálnych izoláciách určených do drevostavieb získate od našich obchodných zástupcov.

PARTNERI:

totop