ADMAGAZIN | Prodesi/Domesi: Rodinný dom Nový Vestec

Prodesi/Domesi: Rodinný dom Nový Vestec

0 Autor: - 11/02/2019 - Architecture

Rodinný dom je postavený na rovinatom pozemku v tichej lokalite na okraji obce. Severný horizont pozemku uzatvára lesík s vyrastenými stromami. Rozlohu pozemku tvoria dve pôvodné stavebné parcely, z ktorých jednu investori úplne vyčlenili na priestor záhrady s ovocnými stromami a ihriskom pre deti. Prianím investorov – mladých manželov s dvomi malými deťmi – bol prízemný dom s neokázalou architektúrou a s použitím prírodných materiálov.

nový vestec

nový vestec 2

Najväčšou výzvou pri návrhu bolo pre architektov skoncipovať orientáciu domu a jeho dispozíciu vzhľadom k svetovým stranám. Pretože je pozemok napojený na verejnú komunikáciu z juhu, bolo nevyhnutné umiestiť príjazd k domu s parkovacím státím a vstupom do domu na južnej strane.

nový vestec interiér

nový vestec kuchyňa

nový vestec izba

Konfigurácia dispozície je koncipovaná v skladbe vstup/zázemie – denní časť – pokojná zóna. Obytný priestor, ktorý tvorí kuchyňa, jedáleň a odpočinková časť, je prepojená so záhradou veľkým presklením k pobytové terase a orientovaná na západ. Od obytného priestoru vedie domom chodba, z ktorej sú vstupy do všetkých ďalších miestností pokojného traktu.

nový vestec izba

nový vestec kúpelňa

7c-IMG_4102

Charakter interiéru domu utvára zásadným spôsobom prírodný drevený vzhľad stien z masívnych panelov NOVATOP. „Klient nám dal príležitosť navrhnúť ako stavbu, tak aj interiér domu, za čo sme vďační,“ hovorí architekt Pavel Horák. Koncept riešenia interiéru domu je založený na integrácii všetkých úložných priestorov do vstavaných skríň a ník, ktoré sa fyzicky i opticky strácajú v drevených stenách. Farebný kontrast poskytujú hlavné funkčné prvky v obývacom priestore z lakovanej MDF v antracitovej a čiernej farbe, ktoré korešpondujú s farebnosťou orámovania presklení.

nový vestec zboku

nový vestec exterier

nový vestec

Stavba bola vybraná na výstavu Salón drevostavieb 2019 a do publikácie Ročenka drevostavieb 2018. Komentár investorov: „Oslovili sme architektov, pretože sa nám páčili ich projekty a realizácie a už od začiatku sme chceli drevený a zdravý dom. Pod značkou Prodesi/Domesi pôsobia architekti realizujúci drevostavby so sídlom v Prahe a pobočkou v Bratislave, zakladateľmi kancelárie a lídrami tímu sú architekti Pavel Horák a Václav Zahradníček.

nový vestec zákres

Rodinný dom Nový Vestec, CZ, 2017

Aurori: Prodesi – Pavel Horák, Hana Bartoňová

Interiér: Hana Bartoňová

Projektant:Jan Švarc

Úžitková plocha: 134 m2 + 26 m2 terasa + 47 m2 zázemie

Dodávateľ: Domesi, s. r. o.

Foto: Lina Németh

Text: Lilly

www.domesi.cz

PARTNERI:

totop