ADMAGAZIN | Pyramidenkogel: najvyššia drevená veža na svete

Pyramidenkogel: najvyššia drevená veža na svete

0 Autor: - 24/01/2015 - Architecture

Najvyššiu drevenú vežu na svete Pyramidenkogel vztýčili nad jazerom Wörther See v Rakúsku v roku 2013 po neuveriteľne krátkom čase výstavby trvajúcom osem mesiacov. Z veže je možný panoramatický pohľad na krajinu v zábere 360°. Do množstva atrakcií a ojedinelých stavieb, ktoré z Korutánska robia obľúbený turistický cieľ, pribudol svetový unikát v podobe výnimočného architektonicko-inžinierskeho diela.

Najvyšší vrch spolkovej krajiny Korutánsko má výšku 850 m nad morom. Veža začína tesne pod jeho vrcholom. Vstup tvorí okrúhla drevená presklená budova so zázemím, v ktorom sa nachádza informačná časť, gastronomické centrum a detské ihrisko. Z malého námestia môže návštevník na výstup na vežu použiť aj výťah, najvyššie dve poschodia sa musia absolvovať iba po schodoch, v tejto časti už bez sklenenej bariéry, len s ochranným zábradlím. Vrchná plošina sa nachádza vo výške 919,06 m nad morom, nad ňou sa ešte týči 30-metrový anténny a hromozvodový hrot.

2-images-16

Ojedinelý projekt s drevom a ladnými tvarmi

Nad hladinou jazera Wörther See sa pôvodne týčila betónová vyhliadková veža, vysoká 54 m, ktorá časom zostarla a doslúžila. Atraktívny projekt novej veže začali vytvárať v roku 2007. „Ideu vzhľadu novej veže som vytvaroval z eliptickej špirály tak, aby odolala náporom vetra, bola chránená pred bleskami. Dôležité boli uzly spájania konštrukcie, lepenie lamiel, upevnenie na nosnú oceľovú konštrukciu a aj doplnenie kovových vzpier oplášťovania“, vysvetľuje architekt Dietmar Kaden. Starú vežu odstránili v októbri roku 2012, stavať novú za pomoci teleskopického žeriavu začali koncom januára 2013. Za prvý týždeň sa stavitelia dostali na úroveň 1. poschodia na základnú plošinu z krížom lepeného dreva, celá výstavba veže trvala osem mesiacov.

3-images-6

4-images-8

5-images-11

16 lepených drevených stĺpov na oceľovej elipse

Drevené opláštenie z presných prefabrikovaných dielov pripomína ladné ženské krivky a mäkkosťou dreveného materiálu zakrýva chlad oceľovej kostry. Celú vežu nesie oceľový pilier, na každom poschodí je umiestnená plošina z krížom lepeného dreva. Ochranné steny tvoria oblúkové lamely z lepeného dreva smrekovca. Drevená konštrukcia sa obtáča v tvare elipsy v 10 segmentoch. Každý diel je identický s dĺžkou 6,4 m. Obvodových drevených lamiel usporiadaných do elipsy je spolu 16, ich vzájomný posun vytvára nevšedný, v pravidelných intervaloch zakrivený ladný tvar. Výťah premáva do 10. Poschodia, alternatívou pre fyzicky zdatnejších je výstup po 441 schodoch s úchvatným pohľadom na okolitú alpskú krajinu v pohorí Karawanken. Pohľad siaha po hlavné mesto spolkovej krajiny Klagenfurt, priemyselné mesto Villach, Krumpendorf, výhľad sa naskytá až do Talianska a Slovinska, či na jazerá južnej časti pohoria Karawanken.

6-images-10 8-images-5 7-images-7

Technické parametre a údaje o veži

V technických podkladoch údaje uvádzajú celkovú výšku konštrukcie 100 m. Najvyššia vyhliadková plošina je vo výške 71 m, samotný drevený objekt má 66 m, drevené puzdro 51 m. Z výťahu sa vystúpi vo výške 64,16 m (10. Poschodie), plošina na 11. poschodí už nie je chránená sklom (67,36 m), vrcholová plošina na 12. poschodí je vo výške 70,56 m. Atrakciou veže je tobogan z 9. poschodia do hĺbky 52 m so sklonom 25°, v celkovej dĺžke 120 m. Sklz v plechovej rúre s priemerom 1,3 m trvá 20 sekúnd. Na výrobu drevenej časti veže spotrebovali 500 m3 smrekovca a 100 m3 smrekového lepeného lamelového dreva.Konštrukcia z ocele a dreva je príkladom dokonalého plánovania a výpočtov. Ako uvádzajú samotní realizátori veže, vytvorili vzrušujúce, architektonicky a konštrukčne estetické majstrovské dielo vo verejnom záujme – pre rozvoj turizmu. Stavba je chránená 26 autorskými vzormi.

9-images-4 10-images-24

Úspech tímu vedených vizionárskymi architektmi

Projekt vytvoril kolektív piatich rakúskych architektov: Markus Klaura, Dietmar Kaden, Erich Laure, projektant drevených častí: Markus Lackner, tobogan: Hanno Kautz. Na diele spolupracoval široký tím špecialistov na statiku a realizáciu ďalších stavebných výpočtov. Investor: Pyramidenkogel Infrastruktur GmbH & Co KG., realizátor: Rubner Holzbau, GmbH, člen skupiny Rubner Haus, AG Klagenfurt.

Prácu architektov, stavbárov, drevárskych a stavebných inžinierov ocenili udelením Ceny za drevostavbu – Holzbaupreis Kärnten 2013 v kategórii Inžinierska drevostavba. Predseda združenia proHolz Kärnten Ing. Leopold Schnaubelt neskrýva nadšenie z udelenia ceny pre drevenú rekordmanku: „Postavenie drevenej veže vytvorilo symbolický most medzi nebom a korutánskymi jazerami z oboch strán pohoria Karawanken. Vypína sa nad pokojnými vodami Wörther See ako Fénix, ktorý povstal z popola a umožňuje pohľad na Korutánsko ako na prímorskú krajinu.“ Aj hodnotiaca jury zahrnula vežu veľkou pochvalou – unikátna koncepcia a idea, správne a jedinečné použitie dreva, inovatívny prístup k detailom konštrukcie, ochrana dreva, overenie odolnosti lepeného dreva v stavebníctve.

11-images-13

O vskutku výnimočnej modernej drevostavbe sa rakúski odborníci vyjadrujú ako o nebeských dimenziách s nebeským výhľadom. Keď si porovnáte nižšie fotky pôvodnej a novej veže s okolím, neubránite sa otázke: Koľko lesa padlo na mieste výstavby zázraku staviteľskej techniky nad jazerom Wörther See? Aké sú rozumné hranice medzi unikátmi modernej architektúry a inžinierstva, ziskami z turistického ruchu a rešpektom k prírodnému prostrediu? Nepretržitá súčasná dilema, ktorá sa netýka len drevenej veže v Korutánsku.

12-images 13-images-12

Text: JoDo
Foto: internetové zdroje, zdroj textových informácií: drevmag.com , www.pyramidenkogel.info

PARTNERI:

totop