Áno – aj takto môže vyzerať citlivo a kultivovane prestavaný rekreačný objekt v horskom prostredí zo 70. rokov minulého storočia. Autorom a investorom prestavby všetka česť, že vo svojich plánoch obišli riešenia á la súčasné donovalské „temer-las-vegas“ a zvolili cestu čo najšetrnejšieho prístupu k duchu ikonickej stavby a rázu bezprostredného okolia.
Staršej generácii bude pôvodná chata iste povedomá. Ide o montovanú drevostavbu, pomerne rozšírenú v bývalom Československu a známu pod názvom Javorina. Navrhol ju architekt Ján Sturmayr, ktorý sa zameriaval na architektúru horských objektov a je o. i. autorom hotela Permon na Podbanskom vo Vysokých Tatrách.
Objekt prešiel dôslednou a umnou rekonštrukciou, aby po novom slúžil na celoročné bývanie. Nachádza sa na odľahlejšom mieste, na pozemku bez oplotenia, doslova ukrytý v lesnom poraste a vizuálne oddelený od okolia. Architekti preto mohli siahnuť po veľkorysom prepojení vnútra domčeka s vonkajškom cez presklenú štítovú stenu. Napojenie na exteriér umocňuje drevené schodisko s terasou pred ňou, ktoré okrem sedenia poskytuje priestor na hry a iné oddychové aktivity rodiny. Pod terasou vznikol odkladací priestor, z ktorého sa vstupuje do pôvodnej betónovej pivnice.
Architektka Jana Štofan Styková s manželom Pavlom Štofanom, ktorí premenili dosluhujúce „Áčko“ na vlastné celoročné bývanie, zbierali pracovné skúsenosti niekoľko rokov v Škandinávii. Objem stavby zmeniť nechceli, o to náročnejšou úlohou bolo dosiahnuť na malej pôdorysnej ploche pohodlie na každodenné fungovanie.
Novým dispozičným riešením a vybúraním masívneho murovaného kozubu sa vytvoril v objekte požadovaný funkčný program pre 4-člennú rodinu. Na prízemí sa nachádza obytný priestor prepojený s kuchyňou a miestom na stolovanie, a kompaktná kúpeľňa. Priestor na poschodí so zábradlím zo siete, slúži na spanie a zahŕňa aj menšie miesto na oddych.
Vzhľadom na dobrý stav, boli pri rekonštrukcii zachované všetky pôvodné základné konštrukčné prvky drevostavby. Vnútro domčeka je dostatočne preslnené a presvetlené cez sklenenú štítovú stenu. Priestory pôsobia vzdušne aj vďaka svetlým plochám stien z OSB dosiek a svetlej farebnosti ostatných častí interiéru. Vykurovanie je vyriešené podlahovým kúrením pod dubovými parketami. Ako dodatočným zdrojom tepla slúži akumulačná pec v obytnej časti prízemia.
Na fasáde sa investori rozhodli použiť nový smrekovcový obklad bez povrchovej úpravy, ktorý je uchytený na podkonštrukcii. Postupom času získa drevo na fasáde zaujímavý sivastý odtieň. Medzi vonkajším obkladom a stenami/záklopom v interiéri z OSB dosiek sa nachádza tepelná izolácia (minerálna vlna) a parozábrana. Na strmej streche zachovali majitelia zvlnenú plechovú krytinu, ktorú opatrili novým sivým náterom. Rovnaký odtieň majú hliníkové profily v štítovej stene s výnimkou dverí, ktoré zvýrazňuje zelená farba.
Návrh a realizácia rekonštrukcie sú výborným námetom na podobné iné zadania ako dômyselne zhodnotiť staršie objekty. Ide o navyše o príkladnú ukážku zároveň podmanivej podoby bývania, v ktorej je harmonicky spojený komfort, vycibrený nevtieravý vkus a rovnako vysoko kultivovaný prístup k prírodnému okoliu. Špeciálne, hoci neveľké; čarovné, hoci prosté; dôsledné v detailoch, preto podmanivé.
Chata v lese, Donovaly / SK
Autori: Ing. arch. Jana Štofan Styková, Ing. Pavol Štofan
Investor: rodina Štofanovcov
Plocha pozemku: 425 m2
Zastavaná plocha: 53,6 m2; Podlažná plocha: 63,5 m2
Obstavaný objem: 163 m2
Realizácia: 2018 – 2019
Investičný náklad: 55 000 Eur
Text: Marina Swan
Foto: Y100 ateliér
Zdroj: Y100 ateliér, www.Y100.sk
Viac informácií v obšírnejšom článku na www.archinfo.sk