ADMAGAZIN | Zubná klinika Nagasawa

Zubná klinika Nagasawa

2 Autor: - 20/01/2015 - Architecture

Zvesť o kvalitách nášho magazínu dorazila až do Japonska. Na želanie japonského architekta a dizajnéra Kunikiho Matsuba sme sa rozhodli uverejniť projekt z krajiny vzdialeného východu, napriek tomu, že sa redakčne zameriavame na naše najbližšie okolie.

Na prvý pohľad pôsobí budova zubnej kliniky Nagasawa ako naukladané stavebné bloky, ktoré sa majú každú chvíľu zrútiť. Nie je to náhoda, ale architektonický zámer. Stavba sa nachádza v meste Hachioji v západnej časti Tokia. V skutočnosti ju tvoria dva priestory – zubná ordinácia a dom. Architekt mal v pláne postaviť zubnú kliniku, dom, garáž pre dve autá a parkovisko pre sedem osobných áut. Na to musel vybrať priestor, ktorý by vyhovoval štruktúre tejto stavby, poskytoval kvalitné pracovné a životné prostredie a bol dostatočne priestranný. Najvhodnejším staveniskom pre budovy sa stalo pole.

03

Parkovisko a garáž vytvoril architekt tak, aby pacienti mali čo najjednoduchší prístup ku klinike. Preto umiestnil samotnú budovu v zadnej časti a začlenil ju do okolitého priestoru. Vpredu sa nachádza garáž, čím sa dosiahla dostatočná vzdialenosť od kliniky. Dom bol navrhnutý a postavený tak, aby sa jeden koniec opieral o kraj garáže a druhý o kraj zubnej kliniky. Priestor bez pilierov pod domom umožňuje prechádzať ľuďom a autám do ďalších častí objektu. Architekti takto zabezpečili jednoduché parkovanie a vyzdvihli štruktúru celej budovy.

Obdĺžnikový priestor zubnej kliniky je rozdelený na niekoľkých funkčných častí ako sú čakárne, konzultačné miestnosti a špecializované zariadenia. V severnej časti sa nachádza obývacia izba, jedáleň s kuchyňou, kúpeľňa a toaleta. Stredom prechádza schodisko, v južnej časti je spálňa a ďalšie miestnosti.

15

18

16 (2)

Na osvetlenie celého komplexu budov bolo použité lineárne LED osvetlenie, ktoré osvetľuje vonkajšie aj vnútorné steny stavby mäkkým svetlom.

09

Novostavba je dvojposchodová, no má ďaleko od klasického ponímania dvojpodlažnej budovy – druhé poschodie je v podstate prvé. Konštrukcia uchováva atmosféru tradičnej japonskej architektúry, ktorá sa obvykle skladá s nosníkov a stĺpov.

Zubná klinika Nagasawa, Hachioji-city, Tokio, Japonsko, 2014
Architektúra a dizajn:
Kunihiko Matsuba (TYRANT Co.,Ltd.)
Konštrukcia: Tatsumi Terado (Tatsumi Terado Structural Studio )
Osvetlenie: Shoji Hiroyasu(LIGHTDESIGN.INC)

Plošná výmera: 559,6 m2
Zastavaná plocha: 213,1 m2
Celková podlahová plocha: 213,15 m2
Foto: Taishi Hirokawa

PARTNERI:

totop