ADMAGAZIN | 5. – 26. 6. 2015, Bratislava – výstava: Japonské inšpirácie – objavte krásu japonských záhrad

5. – 26. 6. 2015, Bratislava – výstava: Japonské inšpirácie – objavte krásu japonských záhrad

0 Autor: - 09/06/2015 - Green, News

Japonské záhrady sú pojem, ktorý pozná asi každý, ale jeho skutočný obsah je známy už menej, a to nielen širokej verejnosti, ale aj odborníkom. Výstava je pohľadom krajinnej architektky, ktorá prostredníctvom fotografií prezentuje to, čo videla a cítila pri návšteve niekoľkých desiatok záhrad počas dvoch ročných období. Zámerom výstavy, ktorú možno aktuálne navštíviť v Galérii architektúry SAS v Bratislave (Balassov palác, Panská 15), je umožniť každému, kto sa bude na fotografie dívať, nazrieť do jedinečného a neopakovateľného sveta japonských záhrad – do sveta, ktorý oslovuje milióny ľudí na celom svete a predstavuje nevyčerpateľný zdroj nových nápadov a inšpirácií.

2-foto_2_Kyoto Imperial Palace-LR

Výstava mapuje jednotlivé vývojové etapy japonského záhradného umenia a návštevníci tak môžu vidieť 1200-ročnú históriu tvorby záhrad. Ku každej fotografii je pripojený stručný text so základnými informáciami o vzniku záhrady, kompozícii či jej zvláštnostiach. Veľkoformátové fotografie dopĺňajú menšie, na ktorých sú zvýraznené typické detaily, ako napríklad nádoby na vodu či kamenné lampy. Celkovú atmosféru výstavy dopĺňajú básne z 9. až 13 storočia, ktoré citlivo reflektujú jednotlivé prvky záhrad. Kurátorkou výstavy a autorkou fotografií je Tamara Reháčková. Výstava, na ktorú pozývajú Spolok architektov Slovenska a Fond výtvarných umení, sa koná pod záštitou Veľvyslanectva Japonska v SR.

3-forto_4_Nanzen ji-LR

Na snímke: ZÁHRADA TORANOKOWATASHI v chráme Nanzen-ji, miesto: Kyóto, obdobie: Edo (1603 – 1868). Nanzenji je rozsiahly komplex na úpätí zalesnených kyótskych vrchov Higashiyama a je to jeden z najvýznamnejších zenových kláštorov v Japonsku. Jeho história siaha hlboko do 13. storočia. Chrám je známy vďaka suchej kamennej záhrade, ktoré leží okolo „Hojo“ – domu opáta. Záhrada nazývaná „Toranokowatashi“ je majstrovským kúsokom tvorcu Kobori Enshuho. Je to more bieleho piesku s charakteristicky rozmiestnenými malými a veľkými kameňmi. Hovorí sa, že majú pripomínať tigre s mláďatami prechádzajúce cez vodu. Pri pozorovaní z verandy domu opáta zmenšujúca sa mierka jednotlivých prvkov vytvára umelú perspektívu, vďaka ktorej vyzerá záhrada väčšia.

Rozsiahlejší článok o krásach japonských záhrad od Tamary Reháčkovej vyjde v najbližšom čísle tlačeného magazínu A+D č. 19 začiatkom leta.

Text: Lily
Foto: Tamara Reháčková

PARTNERI:

totop