ADMAGAZIN | Mikuláš Zahatňanský: Tvorba mi rozširuje obzory

Mikuláš Zahatňanský: Tvorba mi rozširuje obzory

0 Autor: - 22/06/2015 - Interior

Na jar tohto roka usporiadala Nadácia Pontis verejnú neanonymnú súťaž na vytvorenie novej ceny – symbolu – pre víťazov súťaže Via Bona Slovakia, v ktorej každoročne oceňuje výnimočné počiny v oblasti firemnej filantropie a zodpovedného podnikania. V dvojkolovom hodnotení odporučili porotcovia na realizáciu návrh, ktorý predložil slabozraký východoslovenský amatérsky výtvarník Mikuláš Zahatňanský.

2-zahatnansky 02

Môže nevšednú krásu dreva a premenlivé čaro lesa vnímať človek, ktorý takmer nevidí? A venovať sa tvorbe? Áno. A to dokonca spôsobom, ktorý aj vidiacim otvára nové obzory – nové, nepoznané pohľady a svet v netušene pôsobivých obrazoch a tvaroch. Príkladom je Mikuláš Zahatňanský (1950), východoslovenský umelec – samouk, pôsobiaci vo Veľkom Šariši pri Prešove. Dlhé roky sa systematicky venuje práci s drevom, poznávaniu a odhaľovaniu krás miestnej prírody a v poslednom období aj tvorbe unikátnych autorských fotografií. Na predstavenie rozsahu a pestrosti jeho doterajšej tvorby by bola potrebná veľká retrospektívna výstava. Tvorí sugestívne umelecké objekty, vyrába svojské úžitkové predmety, pri ktorých skúma rôzne možnosti opracovania a technológie. Kombinuje drevo s inými prírodninami, najčastejšie s kameňom alebo kovom. Disponuje zbierkou vzoriek 180 druhov drevín rastúcich u nás, ktorú neustále rozširuje. V prípade jeho diel a dielok platí známe, že raz vidieť je viac než sto ráz počuť…

3-zahatnansky 11

Ako ste sa dostali k práci s drevom?

Od mala som chodil s rodičmi do lesa. Ako 16-ročný som si kúpil vŕtačku použiteľnú ako sústruh a začal som… Postupne som skúšal iné možnosti opracovania dreva, v osemdesiatych rokoch som sa začal zúčastňovať miestnych a okresných, neskôr aj celoštátnych výstav neprofesionálnych výtvarníkov. Začal som sa väčšmi zaujímať o súvisiacu odbornú literatúru, v roku 1979 som kúpil frézku a sústruh na kov, ktoré mi umožnili frézovanie a sústruženie. Následne sme s otcom postavili dielňu a dokúpili ďalšie vybavenie…

4-zahatnansky svietniky sonasfoto

Čím sa pri tvorbe inšpirujete?

Najčastejšie obyčajne vychádzam z dreva, ktoré chytím do ruky a čakám, či mi niečo povie, či nie. Výnimočný kúsok už po rozštiepení zaujme štruktúrou, kazom, vadou. Alebo kreslím a vymýšľam úžitkové predmety – nájdem si vhodný kus dreva a vytvorím niečo. A ešte sa mi zopár vecí objaví len tak v hlave. Príde to neočakávane, napríklad podnet na ulici. Čo keby sa čosi také dalo…?

5-zahatnansky 05

Čo vás na tvorbe najviac teší?

Mnoho vecí nevidím, tvorba mi „rozširuje obzory“. Najväčšmi ma poteší myšlienka, nápad a potom hľadanie spôsobu, ako to urobiť. Niekedy príde „Ten deň“ o týždeň, niekedy o mesiac. Teší ma, keď sa to potom páči kamarátom, keď to neskôr niekomu urobí radosť a ide to ďalej. Poteším sa tiež, keď sa dostanem k drevine, ktorú ešte nemám, keď ma niekedy prekvapí, že niečo také vôbec je. Naposledy som to zažil s lieskou tureckou. Škoda, že si ľudia mnoho ráz neuvedomujú, čo pekné držia v ruke a šup s tým do pece! V minulosti naši predkovia mali k drevu lepší vzťah. Vedeli, ktoré drevo sa na čo hodí najlepšie, mali to stáročiami overené a odovzdávali si to navzájom. Vedeli, že baza je oderuvzdorná a výborná na murárske hladidlá, z čoho urobiť rebrík, že dub je najlepší na vodné stavby… Osobne mám veľmi rád agát, voľakedy sa z neho robili náhrobníky či kolíky k viniču do viníc. Všimli ste si niekedy, že drevo agátu má po natretí obyčajnou masťou farbu ako agátový med…?

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Nový symbol ocenení Via Bona Slovakia…

Autora na stvárnenie trojrozmernej ceny Via Bona vyberala začiatkom roka spomedzi prihlásených tvorcov porota, zostavená vyhlasovateľom súťaže – Nadáciou Pontis. Dielko s názvom Per aspera ad astra (Cez prekážky ku hviezdam) má podľa autorových slov symbolizovať húževnatosť a odhodlanie, aké vkladajú osvietené firmy do filantropie, vášniví umelci do tvorby a nezlomní ľudia do snahy o lepšie zajtrajšky. Kým väčšina návrhov zaslaných do súťaže pracovala so sklom a kovom, autor víťazného diela stavil na drevo ako na materiál s jedinečnou štruktúrou a neopakovateľným pôvabom. Diskovitá hlavná súčasť objektu z orechového dreva je posiata vsadenými striebornými drôtikmi, symbolizujúcimi hviezdy a súhvezdia. Na podstavce bol použitý u hlavných ocenení agát, u ocenení v špeciálnych kategóriách dub, nápisy boli gravírované laserom. „Som nesmierne rád, že porota rozoznala v mojej práci to, čo som v nej videl ja,“ okomentoval svoj úspech autor.

7-viabona-DSC5119-tri-LR

Na dotvorení celkového dizajnu ceny, ktorú bude Nadácia Pontis udeľovať víťazom v prestížnej súťaži Via Bona Slovakia najbližšie štyri roky, spolupracovala Ľubica Fábri. Kurátorsky zostavila aj malú výstavnú prezentáciu autora v rámci slávnostného večera 26. 3. 2015 pri príležitosti udelenia cien Via Bona Slovakia 2014.

8-svetlo-Zahatnansky2

9-portrétMZ-PK2007-03-03_006-LR

Blahoželáme k aktuálnemu životnému jubileu!

Text: Lily
Foto: Soňa Sadloňová, Peter Kalenský, archív autora, archív Nadácie Pontis
Zdroj: ARCHA matériO

PARTNERI:

totop