ADMAGAZIN | TEXTILE ART OF TODAY: významná prehliadka textilnej tvorby v Bratislave

TEXTILE ART OF TODAY: významná prehliadka textilnej tvorby v Bratislave

0 Autor: - 16/09/2015 - Interior, News

Od 17. septembra do 13. decembra 2015 sa v historických sálach Bratislavského hradu uskutoční najväčšia svetová výstava súčasnej textilnej tvorby na Slovensku. Vernisáž výstavy sa uskutoční 17. septembra 2015 o 18:00. TEXTILE ART OF TODAY je už IV. ročníkom podujatia, ktoré od roku 2006 predstavuje v krajinách V4 aktuálnu profesionálnu textilnú tvorbu. Jednému z autorov bude udelená prestížna hlavná cena – Grand Prix Boženy Augustínovej, ďalej to budú tri ocenenia – Excellent Award, Cena Poľského inštitútu, Cena Tatranskej galérie v Poprade a Študentská cena. O cenách, ktoré budú udelené vybraným autorom v deň otvorenia výstavy v Bratislave, rozhodla porota v zložení: prof. Júlia Sabová, akad. mal., vedúca katedry textilnej tvorby, Vysoká škola výtvarných umení v Bratislave, Slovenská republika – predsedníčka poroty, prof. Jolanta Wagner, Akadémia výtvarných umení Strzemiński v Lodži, Poľská republika, PhDr. Vlastimil Havlík, Ph.D., vedúci Múzea textilu v České Skalici, pobočka Uměleckoprůmyslového muzea, Praha, Česká republika, doc. akad. soch. Milan Lukáč, vedúci Kabinetu výtvarnej tvorby na Fakulte architektúry STU v Bratislave, Slovenská republika a Andrej Augustín, akad. mal., riaditeľ trienále Textile Art of Today, Slovenská republika.

Na podujatie TEXTILE ART OF TODAY 2015 sa prihlásilo so 470 dielami celkom 230 výtvarných umelcov zo 41 krajín a zo 4 kontinentov. Medzinárodná kurátorská komisia v zložení: Zuzana Šidlíková, kurátorka bratislavskej expozície, Vysoká škola výtvarných umení v Bratislave, Anna Ondrušeková kurátorka popradskej expozície, Tatranská galéria, Poprad, Slovenská republika, Iwona Koźbiał-Grzegorzek, kurátorka poľskej expozície, Muzeum Historyczne, Bielsko–Biała Poľská republika, Grászli Bernadett , kurátorka maďarskej expozicie, Romer Floris Műveszeti es Torteneti Muzeum, Győr Maďarsko, Marie Martykánová, kurátorka českej expozície, Slovácke muzeum v Uherském Hradišti Česká republika, Andrej Augustín, riaditeľ Textile Art of Today Slovenská republika a Martin Augustín, umelecký riaditeľ Textile Art of Today Slovenská republika, vybrala na výstavu diela 76 autorov, z toho 13 študentov.

WAKAMATSO MISAKO, Japonsko, VLNA (priadze so zmäkčovaním tuhej látky na zvýšenie pružnosti)

WAKAMATSO MISAKO, Japonsko, VLNA, priadze so zmäkčovaním tuhej látky na zvýšenie pružnosti

Zámerom organizátorov TEXTILE ART OF TODAY po niekoľkoročnej vzájomnej komunikácií s textilnými autormi a kurátormi múzeí a galérií z celého sveta bolo nové nasmerovanie výstavného projektu. Našou ambíciou je prezentácia nových trendov v textilnom umení. Zaužívané chápanie textilného umenia u širokej verejnosti, ale aj odbornej sa posúva neuveriteľne rýchlo do nových rozmerov chápania tvorby textilných umelcov. Pracujú s rôznymi materiálmi, ktoré s textilom majú spoločnú len techniku tvorby (napríklad: Brett Alexander, Austrália – dielo: Obchodná medvedia obuv (verzia podophilia), Blanka Šperková, ČR – dielo: Ostrovy, Astrid Krogh, Dánsko – dielo: Ilúzie oblakov, Helena Kaikkonen, Fínsko – dielo: Skrytý svet, video, Manabu Hangai, Japonsko – dielo: Zázračný les, Wakamatso Misako, Japonsko – dielo: Vlna atď).

Miroslav Brooš, Slovenská republika, Tkanie svetlom, kombinovaná technika

Miroslav Brooš, Slovenská republika, Tkanie svetlom, kombinovaná technika

Autorky z Hong Kongu Jeanne Tan a Chengcheng Zhao prezentujú novú unikátnu technológiu tkania s umelým vlákno, ktoré s pomocou diaľkového ovládania cez Smartphon mení farby prostredníctvom technológie Bluetooth. Je to unikum, ktoré bude prvý krát predstavené v Európe.

Ďalšou časťou výstavy sú diela autorov, ktorí svoju tvorbu a diela predstavujú prostredníctvom video inštalácií a videí (Fiona Kirkwood, Južná Afrika – video: Všetko pre lásku 2, Brooks Harrys Stevens, Spojené Štáty Americké – video: Rozobratá minulosť, Dave Allinson, Rob Burton, Sarah O’brien, Michelle Tripp, Veľká Británia – video: Flámske premeny, atď)

Mnohí textilní umelci reagujú na rôzne spoločenské, sociálne a aj intímne témy, ktoré pretvárajú do svojich diel (Ingrid Gaier, Rakúsko – dielo: Mobilné domy, Joanna Zemanek, Poľská republika – dielo: Bulímia, Renata Laurinavičiūtė, Litva – dielo: Neznáma štatistika, Mária Fulková, Slovenská republika – dielo: Z cyklu 85 atď).

Pre divákov budú veľmi príťažlivé aj diela vytvorené klasickými technikami so silným autorským posolstvom (Silvia Piza – Tandlich, Kostarika, dielo: Totém 1, Anna Maria Brandys, Poľská republika, dielo: Príbehy kobercov, Sylvia Birkušova, Slovenská republika, dielo: Z Mojich ,,Point De Hongrie, Alebo Spomienka Na Cvernovku 1 atď).

MONIKA BOR SODY, Rakúsko, FIGÚRA III, II., tkanie na 8 listovom stave

MONIKA BOR SODY, Rakúsko, FIGÚRA III, II., tkanie na 8 listovom stave

V tomto ročníku sú zastúpení aj študenti s veľmi kvalitnými dielami čo bude pre návštevníkov veľmi prekvapujúce napríklad aj svojou interaktívnosťou a do budúcnosti je ich tvorba veľmi perspektívna.

TEXTIL ART OF TODAY je významné slovenské, kultúrne podujatie, ktoré ako jediné v Európe je putujúce. To znamená, že v priebehu rokov 2015 až január 2017, budú môcť návštevníci vidieť tieto výstavu diel v piatich múzeách a galériách V4.

K tradícii ceny GRAND PRIX Boženy Augustínovej: Božena Augustínová – Rochovanská (1939 – 2005) bola všestranná umelkyňa v rôznych oblastiach umenia, výsostne najmä však tvorkyňa netkanej tapisérie Artprotis a Arttex. Je jednou zo zakladajúcich členiek Klubu textilných výtvarníkov Arttex (SK). Pričinila sa bohatou zahraničnou výstavnou činnosťou o šírenie jej jedinečnosti vo svete. Jej ikonografický 40-ročný program zaznieva z monumentálnej tvorby netkaných tapisérii, Artprotisov a Arttexov (ide o československú a slovenskú ochrannú známku, registrovanú textilnú techniku prešívania a vpichovania vlneného rúna, ktoré umožňuje maľovať textilným vláknom). Najmä jej úsilie vstupovať do vlneného rúna ďalšími prvkami, aplikáciami, drapériami, výšivkami, obrazovými, či fotografickými citátmi prispelo k tomu, že Boženu Augustínovu možno považovať za prekurzora dovtedy netušených možnosti týchto techník v európskom kontexte. To je napokon dôvod, že dnes sa udeľuje Hlavná cena BOŽENY AUGUSTÍNOVEJ na Textile Art of Today – Textilné umenie dnes, ako hold jej umeleckému odkazu v textile.

WO LFGANG HOR N & BARBARA ESSER, Nemecko, MATRIX I., visačky na plátne

WO LFGANG HOR N & BARBARA ESSER, Nemecko, MATRIX I., visačky na plátne

Hlavný organizátorom podujatia TEXTIL ART OF TODAY 2015 je občianske združenie Trienále textilu bez hraníc. Spoluorganizátori: SNM – Historické múzeum, Bratislava – Bratislavský hrad, Slovenská republika (výstava v r. 2015), Tatranská galéria, Poprad, Slovenská republika, 2016, Muzeum Historyczne, Bielsko–Biała, Poľská republika, 2016, Rómer Flóris Művészeti és Történeti Múzeum, Győr, Maďarsko, 2016, Slovácké muzeum, Uherské Hradiště, Česká republika, 2017
Partnermi podujatia sú: Poľský inštitút, Bratislava, České centrum, Bratislava, Rakúske kultúrne fórum, Bratislava, Taliansky kultúrny inštitút, Bratislava, Mesto Bratislava. Záštitu nad týmto ročníkom prevzali ministri kultúry V4: Marek Maďarič, minister kultúry Slovenskej republiky, Małgorzata Omilanowska, ministerka kultúry Poľskej republiky, Daniel Herman, minister kultúry Českej republiky, Péter Hoppál, námestník ministra pre medzinárodne kultúrne vzťahy Maďarskej republiky.

Na úvodnej snímke: MANABU HANGAI, Japonsko: Zázračný les, 2014, 1000 x 250 x 1000 cm

Kompletné informácie o podujatí získate na www.textileartoftoday.com
Text: Lily
Foto: archív Textile Art of Today

PARTNERI:

totop