ADMAGAZIN | Endorfine: Oddychová terasa ESET

Endorfine: Oddychová terasa ESET

1 Autor: - 22/07/2015 - Green, Materials

Medzi dielami, nominovanými medzinárodnou porotou na prestížne ocenenie CE.ZA.AR 2015 v kategórii Exteriér, sa ocitla aj rozsahom neveľká realizácia oddychovej terasy spoločnosti ESET. Priestor technickej terasy na časti budovy Aupark Tower v Bratislave-Petržalke sa spoločnosť ESET rozhodla využiť a pretvoriť na oddychovú zónu pre zamestnancov.

Realizácia podľa návrhu architektov z ateliéru Endorfine a obľuba, s ktorou sa terasa využíva potvrdzujú, že aj malé zadanie môže byť zvládnuté s príťažlivou invenciou a že aj neveľká plocha terasy súkromnej firmy môže ponúknuť ľuďom viac kultivovaného a motivujúceho priestranstva než celé námestie v nejednom meste Slovenska „vyšperkované“ v posledných rokoch za státisíce z eurofondov…

2-Eset-DSCF3752

Návrh musel splniť tieto kritéria: využitie výhľadov na Bratislavu, vytvorenie miesta na oddych, vytvorenie miesta na neformálne rokovania, vytvorenie priestoru na zhromažďovanie väčšieho počtu ľudí. Majiteľ objektu stanovil tvorcom riešenia nasledovné limity: zachovanie konštrukcií pripravených pri výstavbe budovy na umiestnenie reklám, prvky nainštalované na terase nesmú ovplyvniť vonkajší vzhľad objektu, z dôvodu nárazových vetrov musia byť všetky prvky pripevnené.

Tím architektov z ateliéru Endorfine, ktorý vytvoril pre spoločnosť ESET pred časom aj interiéry pracovísk, rozdelil priestor terasy vo svojom návrhu na dve zóny: oddychovú, orientovanú s výhľadom na zeleň – Sad Janka Kráľa, a aktívnu, orientovanú s výhľadom na Staré mesto. Ako základ terasy navrhli drevenú platformu, z ktorej vystupujú jednotlivé funkčné časti – pódium s boxami na sedenie, kubusy so zeleňou a stoly.

3-Eset-DSCF3725

„Základný materiál, s ktorým sme pracovali, bolo prírodné drevo a prvky zelene. Z dreva sme vytvorili všetky pochôdzne plochy, boxy na sedenie, stoly na státie, aj prvky na umiestnenie zelene,“ vysvetľuje architekt Štefan Petras, jeden z autorov riešenia. „Na realizáciu sme vybrali odolnú drevinu jaseň – drevené masívy v termo úprave bez ďalšej dodatočnej povrchovej úpravy. Materiál postupne oxiduje a získava prirodzenú patinu. Zeleň napomáha zlepšovať mikroklímu priestoru a plní aj izolačnú funkciu medzi terasou a kanceláriami.“

Novovytvorená terasa ESET vytvára podmienky na vznik ďalších aktivít spojených s prácou a oddychom. Pre zamestnancov sa stala vyhľadávaným miestom, projekt zároveň podnietil snahu a chuť budovať ďalšie podobné zóny v priestoroch pracovísk spoločnosti.

4-Eset-DSCF3794

Na schéme sivou – aktívna zóna, modrou – odpočinková zóna, zelenou – zeleň.

5-Eset terasa_schema

Oddychová terasa ESET, Bratislava (SR)
Architekti: Tomáš Dupkala, Štefan Petras, Matúš Repka, Pavol Ružbarský,
Barbora Luptáková / AK Endorfine
Investor: ESET, spol. s r. o.

Text: Lily
Foto: Matej Ďurnek
Zdroj: www.endorfine.sk

PARTNERI:

totop