Výstava industriálnych pamiatok, trvajúca do 1. 2. 2015 v Galérii Jaroslava Fragnera v Prahe, predstavuje najlepšie, oceňované, uznávané a alternatívne projekty, ktoré boli v Českej republike uskutočnené za posledných desať rokov. Nejde však len o stavby, ich autorov, ale o projekty, ktoré spája predovšetkým premena priemyselných objektov pre ich nové využitie.
Výber najvydarenejších príkladov z dokončených projektov v rokoch 2005 až 2015 uskutočnil tím Výskumného centra priemyselného dedičstva FA ČVUT pod vedením Benjamina Fragnera. Koncepčne je výstava s názvom Architektúra konverzií rozdelená do piatich tematických blokov podľa novej funkcie, ktorú stavby nadobudli, prípadne podľa motívov, ktoré viedli k zmene a pod.
Realizácie, ktoré boli do chvályhodného výstavného projektu zaradené, museli splniť niekoľko kritérií vo vzťahu k odkazu pôvodného využitia a hodnoty. V galérii majú návštevníci možnosť porovnať premeny jednotlivých objektov od ich vzniku, cez nedávnu minulosť až po nové využitie. Medzi na výstave predstavenými konverziami sú napríklad zmena kotlárne Breifeld, Daněk a spol. na administratívnu budovu Karlin Hall v Prahe, či bývalý opavský Mešťanský pivovar, ktorý bol včlenený do nového spoločenského obchodného centra Breda & Weinstein.
Výstava Architektúra konverzií je úzko spojená s platformou Industriálne stopy, ktorá sa zaoberá reliktami českej priemyselnej minulosti a ich zmysluplným oživením. Výstava je súčasťou projektu Industriálna topografia a v januári má na ňu nadviazať rovnomenná publikácia, ktorá mapuje úspešné premeny priemyselných budov v Českej republike.
Zdroj: GJF