Témou 10. ročníka medzinárodnej študentskej súťaže ISOVER bol návrh školy budúcnosti pre deti na prvom stupni (6 až 10 rokov) v tureckom meste Gaziantep.
Študenti dostali k dispozícii zadanie s konkrétnym pozemkom, pričom ich limitovali: výška budovy – škola mohla mať maximálne dve nadzemné podlažia do výšky 8 metrov ‒ a predpokladaný počet žiakov od 400 do 600. Okrem samotnej budovy mali študenti navrhnúť na pozemku telocvičňu, priestor na hry a voľnočasové aktivity, ako aj vlastnú biozáhradu. Mladí architekti museli pri vypracovaní projektov rátať s dodržaním multikomfortného štandardu budovy v teplom tureckom podnebí, čo vyžadovalo špecifický prístup.
Porota sa rozhodla udeliť aj špeciálne ceny za kvalitu projektov, ktoré získali:
- Victoria Bogush a Veranika Belazorava z Bieloruskej univerzity v Minsku
- Anna Hots Ulyana Prytyka a Lili Rudenko z ukrajinskej Národnej technickej univerzity v Ľvove
- Anton Fedyanin z Kazašskej národnej technickej univerzity v Alma-Ate
- Heba Nazer, Abril Balbuena a Umer Mahmood z britskej University of Nottingham
Ako sa darilo v súťaži slovenským študentom?
Prestížnej medzinárodnej študentskej súťaže ISOVER Multi-Comfort House Students Contest sa zúčastnili aj slovenskí študenti. Aj v regionálnom kole však porota mala neľahkú úlohu: zo všetkých prihlásených prác musela vybrať iba tri. A hoci diskusia v priebehu rozhodovania niekoľkokrát dramaticky zamiešala karty, na výsledkoch sa nakoniec porota zhodla jednohlasne. Na prvom mieste sa umiestnil návrh s názvom „Future is nature”. Autorom je Tomáš Boroš, študent 5. ročníka Fakulty umení na Technickej univerzite v Košiciach. Jeho návrh situuje školu sčasti do podzemia a vťahuje do jej priestorov vysadený listnatý les. Najväčšiu úsporu energií predpokladá zasadením budovy do terénu, s lesom pracuje ako so zdrojom tieňa, sviežeho vzduchu využiteľného aj na ochladzovanie priestorov. Návrh však nevtieravo poukazuje aj na to, ako les pozitívne vplýva na detský svet.
Na druhom miesto sa umiestnil návrh študentky 4. ročníka Fakulty architektúry na STU v Bratislave. Júlia Genšorová navrhla funkčnú stavbu, ktorej jednoduchosť nahráva reálnej možnosti realizácie. Autorka sa vyhrala s dispozičným riešením školy a architektonický výraz podriadila funkcii. Výsledkom je škola, ktorá vyzerá ako škola a obsahuje potenciál kvalitného priestoru pre výučbu.
Tretie miesto patrí extravagantnému návrhu, v ktorom autorka Erika Hrivíková z Fakulty architektúry STU v Bratislave vnorila budovu školy do terénu a vybavila ju netradičnými prieduchmi. Návrh je odvážny, triedy sú vnorené do podzemia, pričom svetlo a čerstvý vzduch do nich privádzajú prieduchy, pripomínajúce veže minaretov.
V rámci 10. ročníka medzinárodnej súťaže ISOVER Multi Comfort House predstavilo počas troch dní v rumunskej Bukurešti svoje návrhy celkom 58 študentov z 22 krajín.
- Text a foto: ISOVER