Resysta je pomerne nový prírastok medzi hybridnými materiálmi na trhu. Je zosilnený vláknami, pričom sa vyrába z cca 60% z ryžových šupiek, z cca 22% z kamenných solí a cca z 18% z minerálneho oleja. Vďaka tomuto zloženiu je materiál extrémne odolný proti poveternostným vplyvom ako sú slnko, UV žiarenie, dážď, sneh alebo slaná voda. Výrobca označuje Resystu za materiál, ktorý už dnes spĺňa technické a ekologické požiadavky budúcnosti.
Nesporným pozitívnym aspektom kompozitného materiálu Resysta je, že pri jeho výrobe sa využíva odpad – šupky olúpané z ryže. Na rozdiel od podobných doposiaľ známych podobných kompozitov na báze recyklovanej základnej suroviny (u ktorých sa výrobcovia netaja aj pridanie určitého podielu plastov), má Resysta oveľa lepšie optické a haptické vlastnosti. Hoci sa nemožno úplne stotožniť s názorom výrobcu, že je Resysta úplnou rovnocennou náhradou tropického dreva, na rozdiel od podobných výrobkov vyzerá podstatne sofistikovanejšie. Má jemnú povrchovú štruktúru pripomínajúcu tvrdú drevinu, kultivovanú farebnosť a aj na dotyk je veľmi príjemná. Oproti drevu má materiál nesporne prednosť v tom, že nemení objem pod vplyvom vlhkosti, netvoria sa v ňom trhlinky či praskliny a je odolný proti drevokazným škodcom, vrátane drevokazných húb a plesní. Má vysokú odolnosť proti UV žiareniu – takmer vôbec nevybledne či nezosivie. Lazúrovaním či lakovaním – špeciálnymi prípravkami určenými na tento materiál – sa dá odolnosť Resysty proti vplyvom počasia ešte zvýšiť.
Z materiálu Resysta sa extrudovaním vytvárajú rôzne profily, ktoré môžu nájsť široké využitie najmä v exteriérových aplikáciách – od fasád budov cez dlážky na terasách až po vonkajšie stavebné prvky a mobiliár. Čo sa týka technických vlastností, Resysta sa výborne opracováva – materiál možno píliť, frézovať, vŕtať doň, lakovať ho, brúsiť či olejovať. Výrobca uvádza 100%-nú recyklovateľnosť odpadu zo spracovania a aj samotných profilov po uplynutí ich použitia. S najväčšou pravdepodobnosťou ide o recykláciu pri výrobe nových várok materiálu. Systémová recyklácia v rámci odpadového hospodárstva nie je zatiaľ jednoznačná a zadefinovaná.
Spolu s materiálom Resysta uviedol výrobca na trh aj škálu farebných lazúr a krycích lakov, ktorými možno stredne sýty kávový originálny odtieň materiálu pozmeniť. Pri použití týchto špeciálnych náterov sa farba neolupuje, ani nevybledne. Na ochranu materiálu pred znečistením je k dispozícii aj špeciálny ochranný lak, ktorý sa na materiál nanáša ako posledný a zapečatí jeho povrch.
Celkové vlastnosti Resysty sú podobné ako klady a zápory všetkých priemyselne vyrábaných kompozitov: materiál má oproti prírodnému ideálu viaceré výrazne zlepšené úžitkové vlastnosti, avšak nemožno ho označiť za plnohodnotnú náhradu dreva (na pohľad aj na dotyk napriek všetkým pozitívam za prírodným drevom zaostáva, aj v mechanických a pevnostných vlastnostiach pri väčších rozmeroch profilov). 100%-ne ekologická recyklácia či likvidácia materiálu nie je úplne jednoznačná. Cenovo predstavujú kompozity vo všeobecnosti drahší materiálový variant, čo je determinované nákladmi na vývoj, technológie a výrobu, a takisto nákladmi spojenými s informovanosťou spotrebiteľskej verejnosti pri uvedení a presadzovaní noviniek na trhu. Pri aplikáciách, ktoré si vyžadujú čo najväčšiu odolnosť pri čo najmenšej či nulovej údržbe s dlhodobým udržaním pôvodných vlastností, je Resysta vhodnou a esteticky dôstojnou alternatívou dreva.
Azda najznámejším tuzemským výrobcom, ktorý začal Resystu používať kultivovane a na kultivovaných výrobkoch, je etablovaný český producent mestského mobiliára – spoločnosť mmcité. Resystu používajú vo forme užších lamiel alebo širších doskových profilov ako jeden z materiálových variantov pri výrobe parkových lavičiek a odpadkových košov, pričom od väčších dĺžok vystužujú profily z Resysty použité na lavičkách oceľovými profilmi, zabraňujúcimi prehýbaniu. Koncové časti profilov uzatvárajú vycibrene tvarovaným čielkom z rovnakého materiálu. Prednosti aplikácie Resysty na týchto výrobkoch poznajú napríklad aj užívatelia v Brazílii, v jednej z mnohých svetových destinácií, kam mmcité úspešne vyváža autentický dizajn Made in Czech tvorený najmä zakladateľmi firmy (Radek Hegmon a David Karásek).
Oproti tvrdým drevinám z tropických či európskych zdrojov obstojí aj kompozit Resysta ako udržateľný a akceptovateľný ekvivalent do momentu, kým sa globálne nezacykluje trvalé udržateľné hospodárenie s jediným multifunkčným dorastajúcim materiálom akým je drevo. Jedinečnou vlastnosťou dreva, ktorú zatiaľ nevie dosiahnuť žiaden umelo vytvorený materiál, je tvorba dýchateľného ovzdušia na planéte Zem počas rastu v podobe stromov a po tisícročia fungujúcich lesných prírodných ekosystémov.
Od počiatkov priemyselnej revolúcie hľadá človek materiály, ktoré by sa svojimi vlastnosťami priblížili určitému, v danom kontexte využitia želanému ideálu. Doposiaľ však ľudstvo napriek vyspelému materiálovému inžinierstvu nemá v arzenáli ideálny materiál – dospelo len k materiálom optimálnym na to-ktoré použitie. Nie je načase pokloniť sa nad dokonalosťou prírody a zásadne zmeniť spôsob uvažovania a prístupu (nielen v oblasti materiálov) z potreby „vyrábať“ na ochotu „pestovať“?
Text: Ľubica Fábri
Foto: archív mmcité, Resysta
www.mmcite.com