Jedným z výrazných trendov v oblasti súdobej drevenej architektúry je moderná interpretácia rôznych typov historických obydlí. Súčasní architekti nachádzajú pre svoje projekty inšpiráciu nielen v tvarosloví či v tradičných konštrukciách a kombináciách materiálov, ale aj v dispozičných konceptoch stavieb našich predkov. Príkladom novostavby rodinného sídla, ktorej ako predobraz poslúžila zemianska tvrdza, je projekt architektonickej kancelárie Prodesi │Domesi.
Rodinný dom stojí na parcele 4 000 m2 s vyrastenými stromami, ktorá sa nachádza na okraji obce. Pre lokalitu je charakteristická rozptýlená zástavba rodinných domov a rekreačných objektov. Inšpirácia pre návrh domu vychádzala z typológie starých zemianskych tvrdzí a preto aj z tohto dôvodu nejde o čistú drevostavbu. Architekti pri projekte siahli – vzhľadom na želanie klienta uplatniť koncept zemianskej tvrdze – po kombinácii betónovej stavby s drevostavbou.
Betónová stena, výrazný kompozičný prvok dodávajúci objektu nezameniteľný charakter, má evokovať hradbu, pred ktorou je umiestnené technické zázemie objektu ako interpretácia podhradia. Obytná časť konštruovaná z dreva sa nachádza vnútri kompozície objektov, má teda dokonalé súkromie a obyvateľom poskytuje všetky prednosti modernej drevostavby. Hlavná hmota domu má tvare písmena L. Jednopodlažnú vstupnú časť ukončili autori plochou strechou. Obe ramená domu majú zakomponované zvýšené galérie a pultové strechy so smerovaním do záhrady.
Spálňová časť príbytku je otvorená do pokojného dvora so zeleňou. Hlavný obytný priestor nadväzuje terasou na hlavný priestor záhrady a je prepojený cestami so zadnou časťou – so záhradným domčekom, respektíve altánom. Za vstupom do domu sa nachádza technické zázemie s hlavnou kúpeľňou a halou. Z haly možno vstúpiť do spálňovej časti, na terasu alebo do hlavného obytného priestoru. Detské izby v spálňovej časti majú malé medziposchodia s galériou.
Hlavný obytný priestor je naplno presklený a cez terasu prekrytú drevenou konštrukciou ponúka čarovný výhľad do priľahlej záhrady. Priestranná obývačka je čiastočne predelená galériou, kde je navrhnutá herňa, respektíve pracovňa. V interiéri dominujú robustné detaily drevenej konštrukcie. Nekontrastnou farebnosťou s dominanciou prírodných odtieňov nadväzuje charakter interiéru na vonkajší výraz stavby. Dom koncipovali architekti tak, aby bol dispozične pripravený na rozšírenie v ďalšej fáze stavby.
Fasádu hlavnej časti domu pokrýva obklad zo smrekovcových dosiek, kladených vodorovne s priznanou škárou. Zaujímavý bol technologický postup pri realizácii stavby: najskôr postavili komínové teleso, potom drevostavbu (obytná časť), následne betónovú stenu a na záver sa stavalo technické zázemie.
Na otázku, čím je projekt rodinného domu v duchu zemianskej tvrdze, nevšedný, odpovedá architekt Václav Zahradníček: „Klient ma oslovil s prosbou, aby som mu navrhol dom, ktorého koncept bude vychádzať zo starých zemianskych tvrdzí. Okrem tejto výzvy ma doslova nadchol charakter pozemku, ktorý sa rozprestiera na ploche viac než 4 000 m2 a voľne prechádza do lesa.“
Technické údaje o stavbe:
Nosná konštrukcia: masívne drevené panely CLT,
Fasáda: smrekovcový obklad
Strecha: pultová (Bramac – Tegalit)
Okná: plastové, farebné
Vykurovanie: rekuperácia, stropné a nástenné elektrické konvektory, podlahový konvertor v obývačke
Kúpeľňa + WC: vykurovacie rebríky
Podlahy: drevené/dlažba
Rodinný dom Praha-Západ, 2015
Autor: Ing. arch. Václav Zahradníček
Spolupráca: Ing. arch. Michal Kotlas
Projektant: Jan Švarc
Úžitková plocha: 198 m2
www.domesi.sk
O architektovi
Ing. arch. Václav Zahradníček (1979) vyštudoval stavebnú priemyslovku a následne Fakultu architektúry ČVUT v Prahe. Drevo ako materiál ho začalo fascinovať už počas štúdia a rozhodol sa preto zasvätiť profesijnú kariéru moderným drevostavbám. Vyznáva krédo „v jednoduchosti je krása“.
Od roku 2002 spolupracuje s architektom Pavlom Horákom, s ktorým založili architektonický ateliér Prodesi, špecializujúci sa výhradne na drevostavby. Aby mohli garantovať aj výslednú kvalitu stavieb podľa svojich projektov, založili v roku 2005 spoločnosť Domesi, ktorá ich projekty realizuje. V súčasnosti má Domesi na konte vyše stovky realizovaných domov z dreva. Realizácie domov Václava Zahradníčka pravidelne uverejňujú medzinárodné webové servery a tuzemské i zahraničné publikácie – ako napríklad kniha 99 domov od Jána Stempla, zo zahraničných 1000 Tips by 100 ECO Architects, Cutting – Edge Wood Houses a dalšie. Architekt Václav Zahradníček je spolu s architektom Pavlom Horákom autorom knihy Moderné drevostavby a pravidelne prednáša o problematike drevostavieb na odborných veľtrhoch.
Text: Ľubica Fábri
Foto: Lina Németh