Ocenenie CE.ZA.AR – Cena za architektúru – udeľuje každoročne Slovenská komora architektov (SKA) v šiestich kategóriách: Rodinné domy, Bytové domy, Občianske a priemyselné budovy, Obnova a prestavba, Interiér a Exteriér. Na základe hlasovania verejnosti, ktoré prebiehalo v mesiaci september 2018 na portáli hn.online.sk, bolo udelené ocenenie „Cena verejnosti“.
Výsledky súťaže CE.ZA.AR 2018:
KATEGÓRIA RODINNÉ DOMY – DUBODOM
Svätý Jur, 2018
Názov ateliéru: StromDom
Autor: Pavol Šiška
Spolupráca: Peter Sálus , Michal Bažalík
Foto: Dominik Sepp
Domček na strome, DuboDom je útočisko, úkryt, úlet, výstrelok nad vinicou. Objekt je odpoveďou na túžbu človeka prahnúceho po krátkodobom oddychu v tichu lesa, no v blízkosti mesta a vinice. Poskytuje návštevníkovi intímny vzťah s prírodou. Jednoduchá, drobná, celoročne užívateľná drevostavba pár metrov nad povrchom, ktorá rešpektuje prírodu v celej svojej kráse: žiadna živá končatina statného dubu nemusela byť vyrezaná, dispozíciu ako aj celkové rozmery objektu určili samotné konáre stromu.
KATEGÓRIA BYTOVÉ DOMY – POLYFUNKČNÝ OBJEKT
Trnava, Rok realizácie: 2018
Názov ateliéru: Vallo Sadovsky Architects
Autori: Matúš Vallo, Oliver Sadovský, Marián Stanislav, Viliam Zajíček, Zuzana Krejčířová, Elena Šoltésová, Jakub Španiel
Foto: BoysPlayNice Photography
Polyfunkčný objekt je navrhnutý ako rozšírenie objektu na Štefánikovej 3, postavený k slepej stene susedného objektu s cieľom aktivovať novovzniknuté nádvorie. Špecifikom je 4,5 metra široký pôdorys a prevažne jednostranná orientácia smerom do nádvoria. Výškovo sa pritom drží pôvodnej časti, pričom je materiálovo horizontálne členený a vytvára tak plynulý nárast mierky od domu na Trojičnom námestí. Kontrastné tvaroslovie fasády je zmiernené pravidelným rytmom a použitými materiálmi. V rámci okolitej štruktúry sa tak zachováva prirodzený ráz vnútromestskej rozdrobenosti. Jednoduchá dispozícia je členená vertikálne na prenajímateľné priestory, administratívu a podkrovný apartmán.
KATEGÓRIA OBČIANSKE A PRIEMYSELNÉ BUDOVY – MLYNICA
Bratislava, Rok realizácie: 2017
Názov ateliéru: Gutgut
Autori: Štefan Polakovič, Lukáš Kordík, Jana Benková, Tomáš Vrtek
Spolupráca: Roman Žitňanský, Katarína Bergerová, Patrícia Botková
Foto: Jakub Skokan, Martin Tůma (BoysPlayNice)
Mlynica je súčasťou rozsiahleho post – industriálneho areálu Ľahkých stavebných hmôt v Bratislave. Od šesťdesiatych rokov sa tu vyrábali tvárnice, dosky a panely z pórobetónu. Návrh stavia na kontraste starého a nového, zdôrazňuje kvalitu pôvodného objektu. K takémuto prístupu bolo nevyhnutné zbaviť sa nepotrebného nánosu, zvýrazniť statickú podstatu konštrukcií domu a vyťažiť z nej maximum pre nové využitie objektu. Z bývalej industriálnej budovy, čisto výrobného charakteru, sa po rekonštrukcii stane moderný objekt zmiešanej funkcie, určený pre kultúrne podujatia, firemnú prezentáciu, administratívu a v malom rozsahu aj pre bývanie vo voľných dispozíciách.
KATEGÓRIA OBNOVA A PRESTAVBA – NOVÁ SYNAGÓGA
Žilina, 2011–2018
Názov ateliéru: PLURAL
Autori: Martin Jančok, Michal Janák, Eva Štrocholcová
Foto: Kathrine Thude, Daniela Dostálková
Cieľom projektu je postupne obnoviť a transformovať neologickú synagógu, navrhnutú Petrom Behrensom a postavenú v roku 1931, na priestory pre súčasné výtvarné umenie. Hlavnou ambíciou je dosiahnuť dialektický vzťah medzi touto výnimočnou pamiatkou a jej novým využitím. Veľkorysý ústredný priestor je horizontálne rozdelený do dvoch častí tak, aby vznikla “spolovice biela” galéria. Pokým spodná polovica poskytne neutrálne pozadie pre plánované výstavy, vrchná bude prezentovať budovu samotnú. Dodatočná a dočasná architektúra výstav sa bude meniť sezónne a bude zakaždým znamenať radikálnu zmenu charakteru centrálneho výstavného priestoru.
KATEGÓRIA INTERIÉR – PRÍZEMNÝ BYT
Bratislava, 2017-2018
Názov ateliéru: what architects
Autori: Tomáš Krištek, Laura Pastoreková, Ondrej Kurek
Foto: Tomáš Krištek
Cieľom rekonštrukcie bytu, nachádzajúcom sa v malom bytovom dome z 50. rokov v blízkosti bratislavskej kalvárie, nebolo maximálne účelové využitie jeho celej podlažnej plochy, ale adaptácia existujúcej funkčnej prevádzky do novej výtvarnej a architektonickej podoby. Tým vznikla dispozícia, v akej nie je striktne oddelená denná a nočná zóna. Dve samostatné izby v severovýchodnej a juhozápadnej časti križuje priestor kuchyne, vstupnej haly a obytnej miestnosti. V dôsledku slabšieho presvetlenia prízemia sa všetky okenné priestory znížili takmer na úroveň dverí a spolu s vybudovaním terás a výsadbou okolitej zelene sa tak uprostred bytu vytvorí atmosféra rodinného bývania v mestskom centre.
KATEGÓRIA EXTERIÉR – NÁMESTIE CENTRUM, SÍDLISKO III
Prešov, 2016
Názov ateliéru: zerozero
Autori: Irakli Eristavi, Pavol Šilla
Spolupráca: Martin Jančok
Foto: Daniela Sabová, Matúš Kička, Daniela Sabová, Pavol Šilla
Základným princípom riešenia je prepojenie rôznych výškových úrovní prostredníctvom vloženého „koberca“, ktorý v sebe integruje komunikačné plochy, plochy na zhromažďovanie a plochy určené na oddych. Koberec odstraňuje komunikačné bariéry. 43 solitérnych stromov je rozmiestnených v pravidelnom trojuholníkovom rastri 6 x 6 x 6 m. Spevnená plocha je pozadím, na ktorom sa uplatňujú jednotlivé vrstvy: zeleň, mobiliár, svietidlá. Je súčasne priemetňou zrkadliacou jednotlivé procesy a pohyb ľudí. Topografia koberca je vykreslená trojuholníkovým rastrom dilatačných celkov súvisiacich s rastrom zelene. Vodný prvok, je realizovaný v podobe troch elementov, v rôznych častiach námestia.
O udelení cien rozhodovala porota zložená z domácich a zahraničných odborníkov v zložení: Petr Hájek (architekt, Česká republika), Peter Jurkovič (architekt, Slovenská republika), Miriam Lišková (architektka, Slovenská republika), Filipe Magalhães (architekt, Portugalsko), Pavol Macho (umelecký sklár, Slovenská republika), Pavol Mikolajčák (architekt, Taliansko), Pavel Nasadil (architekt, Česká republika). V prvom kole porota z celkového počtu 85 prihlásených návrhov vybrala diela určené do druhého kola. Koncom mesiaca júl si porota pozrela 22 prác zaradených do úžšieho výberu. Po obhliadkach sa uzniesla celkovo na 16 nomináciách v 6 kategóriách a určila víťazov v jednotlivých kategóriách.
Tento rok bolo opäť udelené aj ocenenie „Patrón architektúry“ za osobitný prínos pre rozvoj architektúry, ktorý nie je vyjadrený architektonickým dielom. O udelení tejto ceny nerozhoduje medzinárodná porota, ale predstavenstvo SKA. Ocenenie získala NEMOCNICA BUDÚCNOSTI V MARTINE – architektonická súťaž návrhov. Iniciátorom projektu NEMOCNICA BUDÚCNOSTI je Jesseniova lekárska fakulta Univerzita Komenského v Martine v zastúpení dekanom prof. MUDr. Jánom Dankom, CSc. Autorom víťazného návrhu Nemocnice budúcnosti sa stali architekti PANTOGRAPH (na vizualizácii nižšie).
V hlasovaní o Cenu verejnosti CE.ZA.AR 2018 zvíťazilo dielo Obnova meštianskych domov v Trnave.
Zdroj: SKA, www.cezaar.tv