ADMAGAZIN | AA Molnár-Peráček (SK): Rodinný dom pri lese

AA Molnár-Peráček (SK): Rodinný dom pri lese

0 Autor: - 10/07/2018 - Architecture

Architektonický koncept novostavby rodinného domu pre manželskú dvojicu sa odvíja od prírodných dispozícií rovinatého pozemku a okolitej novej zástavby na okraji chráneného lužného lesa. Dom je súčasťou uzavretého areálu Villapark Rusovce so šiestimi rodinnými domami (viď výkres situácie nižšie), ktorých jednotiacim prvkom je nielen jednotný výtvarný názor, vzhľad a lokalita, ale aj moderná konštrukcia z masívnych drevených panelov (CLT).

dom pri lese

Želaním investorov bol priestranný dom, ktorý by sa vyznačoval užívateľským komfortom pri súčasnej energetickej efektívnosti a dôraze na kvalitné prírodné materiály. Vizuálne i použitím materiálu mal príbytok korešpondovať s prírodným okolím lužného lesa. Vo výsledku zjemňuje vonkajšie hranaté formy a priame línie objemu stavby použitie smrekovcového obkladu na fasádach. V interiéri je bonusom ku konštrukčným a statickým výhodám zvoleného systému z CLT panelov prírodný drevený charakter stien.

terasa

Kompaktné dvojpodlažné riešenie stavby vyplynulo z umiestnenia na pozemku s nízkym indexom zastavanosti. Na prízemí poskytuje riešenie s uvoľnenou dispozíciou, v ktorej sa prelína kuchynská, jedálenská a pobytová odpočinková zóna veľkorysý priestor na všetky denné, respektíve spoločenské funkcie. Obývaciu časť akcentuje zvýšený strop, pod ktorým je umiestnený pár pásových okien poskytujúci výhľad do korún neďalekých stromov. Cez presklenú pozdĺžnu obvodovú stenu obytnej časti a priľahlú prekrytú terasu je vnútrajšok prízemia prepojený so zeleňou záhrady v smere k lužnému lesu, čo znásobuje jedinečnú atmosféru bývania.

jedáleň

obývačka

Funkčný program prízemia dopĺňa priechodná pracovňa, spálňa, miestnosti s hygienickým a technickým zázemím a vstup do domu v severnom trakte. Celým pôdorysom sa pozdĺžne tiahne sústava vstavaného skriňového nábytku, ktorý sčasti plní aj deliacu funkciu. Na poschodí je umiestnená nočná časť, otvorená cez presklenú stenu výhľadom do záhrady a lesa cez strešnú terasu.

chodba

schody

V interiéri domu je plne priznaný CLT masívny konštrukčný systém. Prírodná kresba dreva na stenách a biela liata podlaha je príjemnou kombináciou, ktorá interiéru prepožičiava vizuálnu ľahkosť a nenútenú atmosféru. V miestnostiach na hygienu boli použité veľkoplošné gresové obklady. Drevodom možno označiť ako „modernú drevostavbu“ čo do konštrukcie aj technického vybavenia.

miestnosť na hygienu

Konštrukcia a prevádzka:

Základy – doska s vodonepriepustného armovaného betónu uložená na zhutnenom násype z penového skla hr. 300 mm

Nosná konštrukcia – zvislé nosné steny z CLT panelov hr. 100 mm, horizontálne konštrukcie z lepeného dreveného masívu BSH hr. 160 mm

Strecha – jednoplášťová pochôdzna extenzívna vegetačná strecha nad 1. NP a dvojplášťová prevetrávaná strecha nad 2. NP zateplená izoláciou z fúkaného drevovlákna hr. 450 mm

Obvodový plášť – prevetrávaná difúzne otvorená stena s obkladom na drevenom rošte; zateplenie zvonku prírodnou tepelnou izoláciou na báze drevovlákna s hr. 240 mm; okná predsadené do tepelnej izolácie v drevených špaletách za účelom ideálneho tepelno-technického riešenia

Vykurovanie, príprava teplej vody a chladenie objektu – tepelné čerpadlo vzduch-voda v kombinácii s nízkoteplotným podlahovým sálavým vykurovaním a chladením; centrálny vysávač

Studňa – čerpanie vody na prevádzku WC, práčky a závlahy pozemku

Komentár autorov ku konštrukčnému riešeniu stavby:

„Parametre nízkoenergetického domu sa nám podarilo dosiahnuť aj vďaka prevetrávanej fasáde a streche domu s vysokým tepelným odporom. Zvýšená akumulačná schopnosť prírodných izolácií sa prejavuje pozitívne najmä v lete. Konštrukčné riešenie domu je primárne zamerané na kvalitné a zdravé bývanie s použitím prírodných vysoko difúznych materiálov.“

pôdorys

pôdorys

pohľady rez

situácia

Sebavedomá architektúra domu čerpá z najlepších princípov modernej architektúry, ku ktorým patrí ultimatívne hranaté tvarovanie, skulpturálne členenie – „zloženie“ objemu z rôznych kubusov , odľahčenie hmoty, presvetlenie interiéru a jeho spojenie s exteriérom cez veľké presklené plochy. Príťažlivé napätie v harmonickom celku dosiahli architekti použitím viacerých tradičných a moderných materiálov v typických prirodzených štruktúrach (drevo, oceľ, sklo, kameň, betón, vláknito-cementové sivé dosky). Veľké sochárske dielo a zároveň fungujúci organizmus rodinného domu s vycibrenými detailmi korunuje okolitá zelená prírodná scenéria na bývanie s prívlastkom jedinečnosti a neokázalého luxusu.

Rodinný dom pri lese (Rusovce, SK), 2017

Rodinný dom pri lese (Rusovce, SK), 2017

Autor: atelier MOLNÁR-PERÁČEK s. r. o. / Ľubomír Peráček ml., Ľubomír Peráček st.

Investor: Ľubomír Peráček s manželkou

Úžitková plocha: 180 m2

Zastavaná plocha: 162 m2

Plocha pozemku: 652 m2

Text: Ľubica Fábri

Foto: Ľubomír Peráček ml.

Zdroj: www.molnar-peracek.sk

PARTNERI:

totop