Moderné rodinné sídlo navrhnuté tímom maďarských architektov je charakteristické invenčnou formou, ku ktorej hľadali inšpiráciu v miestnych staviteľských tradíciách. Štruktúra objektu pracuje s dôležitými hodnotami pôvodného spôsobu života na rodinnom statku a staviteľstva z dreva na danom teritóriu. Stavba získala cenu publika v súťaži Media Architecture Awards.
Novostavba rodinného víkendového sídla sa nachádza v malej dedine sídla Algyő na Veľkej maďarskej nížine. Pri tvorbe sa autori inšpirovali historicky typickými stavbami gazdovstiev v regióne, aby dosiahli dôležitý cieľ: postaviť moderné obydlie, ktoré bude v koncepte, tvare i konštrukcii nadväzovať na najlepšie lokálne tradície. Nový dom, ktorý nahradil pôvodný starý objekt na pozemku, preto vychádza z atribútov tradičnej maďarskej sedliackej usadlosti, charakteristickej pre túto oblasť, avšak má výsostne moderné poňatie. Keďže sa investícia nachádza v regióne, kde došlo v nedávnej minulosti k úbytku obyvateľov v dôsledku globálnych a lokálnych zmien v poľnohospodárstve, pre investora a architektov bol práve aspekt zachovania tradičných hodnôt a princípov mimoriadne dôležitý.
Prianím investora bolo víkendové a dovolenkové sídlo pre rodinu, ktoré umožní únik od stresujúceho každodenného života v Budapešti a poskytne komfortné podmienky na dokonalý oddych uprostred prírody. Týmto potrebám zodpovedá kompozícia stavieb, veľkými presklenými plochami presvetlené interiéry, riešenie exteriérových plôch sústavou terás a samostatný bazén. Usadlosť tvoria tri hlavné objekty na báze drevených konštrukcií, ktoré sú vzájomne prepojené centrálnou krytou terasou. Filigrána drevená konštrukcia zastrešenia tejto terasy vytvára ikonický detail kontrastujúci s kompaktným výrazom ostatných súčastí architektonickej kompozície. Vzdušne pôsobiaci vzhľad zastrešenia terasy podčiarkuje jej prepojenie s exteriérom a vnáša na miesto styku budov ľahkosť a eleganciu.
Dispozičné riešenie sídla tvoria menšie spálňové jednotky, umne prepojené väčšími priestormi so spoločenskými funkciami a sústavou komunikácií. Architekti kládli mimoriadny dôraz na spojenie architektúry sídla, jeho vnútrajška a vonkajších priestorov priliehajúcich k stavbám do dizajnového celku. Celok nenútene začlenili do bezprostredného prírodného prostredia a umožnili užívateľom čo najväčší kontakt s vonkajším okolím a zeleňou. S umiestnením sústavy budov pracovali tak, aby čo najviac zachovali vyrastený lesík, ktorý je súčasťou pozemku a miestu dodáva malebný prírodný charakter. Ako moderný kontrast k ostatným budovám s tradičným tvaroslovím vytvorili samostatne stojaci typicky kubus knižnice s typicky mestskou formou, ktorý je dokončený v bielej omietke. Kontúry objektu zjemňuje bezprostredná blízkosť stromov, poskytuje tiché nerušené miesto na chvíle oddychu pri čítaní kníh. V interiéroch sídla, ktoré pôsobia vzdušne a príjemne vďaka kombinácii prírodného dreva s bielou, bolo použité zväčša na mieru vyrobené nábytkové zariadenie.
Za najcennejšiu devízu víkendového rodinného sídla na Veľkej maďarskej nížine možno popri pohodlí, funkčnosti a kráse, ktoré poskytuje svojim majiteľom, považovať architektonickú noblesu s akou autori nadviazali na lokálne tradície a citlivý prístup pri začlení novostavby do okolitého prostredia. Príklad, ktorý ukazuje, že pri naplnení vlastných stavebných ambícií môže osvietený súkromný investor s pomocou dobrých architektov nadviazať na tradície predkov a vytvoriť pridanú hodnotu aj pre okolie a krajinu.
Dom na Veľkej maďarskej nížine (HU), 2014 – 2016
Architekti: András Varsányi, Péter Pozsár, Norbert Vas
Klient: Gergő Zoltai
Realizácia: Tóth Tibor – tesár
Úžitková plocha: 480 m2
Realizácia: Tóth Tibor – tesár
Náklady: 500,000 EUR
Foto: Tamas Bujnovszky
Text: ADM
Zdroj: Zerocom
Pre médiá: článok je voľný na prevzatie inými médiami za podmienky uvedenia zdroja – admagazin.sk, alebo Salón drevostavieb 2020, a zaslania informácie o publikovaní.