ADMAGAZIN | Andi Breuss: HLINENÝ ŠTVORHRANNÝ STATOK, WEINVIERTEL (AT)

Andi Breuss: HLINENÝ ŠTVORHRANNÝ STATOK, WEINVIERTEL (AT)

0 Autor: - 18/01/2024 - Architecture

Rakúsky architekt a pedagóg Andi Breuss, pôsobiaci vo Viedni, je známy láskou k prírodným materiálom a ich brilantným uplatnením pri tvorbe moderných stavieb i revitalizáciách. Pri rekonštrukciách starších budov vytvára architekt očarujúce spojenia a prelínania sa starého s novým, pričom erudovane využíva hlavne hlinené a drevené materiály. Nie je tomu inak ani v prípade revitalizácie vidieckej usadlosti s rozľahlým vnútorným dvorom.

02a-IMG_20170410_153228414_HDR

02b-Breuss_Hs Czihak_außen 2_1920

Rekonštruovaný súbor budov je sústredený do štvorhranného pôdorysu s veľkorysým vnútorným priestranstvom, čo je v oblasti Weinviertel pomerne netypická historická forma. Súbor budov statku tvorí starý hlinený dom a viaceré hospodárske objekty. Stavebná substancia je rozmanitá od imponujúcej kamennej stajne cez murovanú stodolu po starý obytný dom vytvorený tradičným spôsobom „utláčania“ hliny. Možností na premenu na súdobé užívanie je tu veľa, okrem starého hlineného domu boli veľmi dobre využiteľné vonkajšie chodníky po vnútornom obvode stavieb určené pôvodne na odkladanie náradia. Architekt na ich mieste vytvoril nové drevené arkády, ktoré sú navzájom prepojené a majú minimalistickú geometrickú nosnú konštrukciu. V lete tienia fasádu a chránia interiér pred prehriatím, vytvárajú aj pôvabný a mnohostranne využiteľný prechod medzi budovami a dvorom.

03-IMG_9783_bearb_Vergleich

04-IMG_8768-ret_b

Pri rekonštrukcii prevzal architekt existujúcu štruktúru budov, zrenovoval ju a premenil na súdobý obytný priestor bez toho, aby sa museli obnovovať celé objekty, alebo ich časti. Veľký otvor na vjazd strojov do dvora uzavrel posuvnými vrátami. Interiéry opatril stenovým vykurovaním, stropy k povalám zatizoloval slamou. Nové využitie statku je viacfunkčné. Nachádzajú sa tu priestory na bývanie, aj na prácu. Okrem obytnej funkcie tu bol vytvorený umelecký ateliér, kanelárske miestnosti a v budúcnosti sa plánuje dokončenie stodoly na kultúrne podujatia. Všetky priestory sú medzi sebou prepojené aj vnútri, pričom umelecký ateliér tvorí spojovací článok medzi obytnou a kancelárskou časťou.

05-IMG_8220-kor

V pôvodnej, nepozmenenej štruktúre budov sa podarilo docieliť nové zmyslové napätie a osobitú atmosféru, pričom zostáva možnosť zmeniť funkcie a užívanie jednotlivých priestorov. Pri revitalizácii boli použité výhradne prírodné materiály, prevažne hlinené a drevené. Všetky povrchy v interiéri vrátane dlážok sú bez povrchovej úpravy.

06-IMG_7892_b_InnenHolzLehm

HLINENÝ ŠTVORHRANNÝ STATOK, WEINVIERTEL (AT), 2021
Autor: Andi Breuss
Spolupráca: DDI Edith Schroll, Florian Kolar BSc., DI Cristina Krois
Projekt: 2020
Realizácia: 2020/2021
Foto: Elisabeth Czihak, Thomas Drexel
Text: Ľubica Fábri
Zdroj: www.andibreuss.at

Súvisiace články:

ADMAGAZIN | Andi Breuss: Hliněný dům Retzbach (AT)

ADMAGAZIN | Salón drevostavieb 2021 v SR: Čo priniesla prehliadka výnimočných drevostavieb vytvorených architektmi?

PARTNERI:

totop