Pôvodným zámerom klienta bolo vybudovať malé útočisko na predmestí v lokalite, kde by sa mohol venovať svojmu koníčku – záhradníčeniu. Ako človek otvoreným novým riešeniam sa zapojil do práce na architektonickom návrhu a pri projekte bol dôležitým partnerom architekta. Ba čo viac, svoje nadšenie pre ekologické stavanie a skúsenosti z výstavby prišiel prezentovať spolu s architektom na Salón drevostavieb do Prahy i Bratislavy.
Cieľom projektu bolo skombinovať modernú architektúru so starými osvedčenými stavebnými technikami a modernými technológiami. Dom sa nachádza v starom sade v poľskej obci Stroza neďaleko Wrocłavi, uprostred vyrastenej zelene. Neďaleko pozemku vedie železničná trať, za parcelou sa nachádza les. V úvodnej fáze práce na projekte vykonal architekt analýzu solárnych a svetelných pomerov, aby navrhol čo najlepšiu orientáciu domu. Hlavné zasklenie s plochou 8 m2 a terasu nasmeroval na juhozápad do podlhovastej záhrady, za ktorou začína les. Terasa je strechou a bočnými stenami zatienená tak, že do domu nepreniká žiadne priame slnko. Zároveň však v zimných mesiacoch prestupuje svetlo do celej hĺbky domu.
Steny a strecha sú postavené z prefabrikovaných slameno-drevených rámových panelov od firmy Dobry Dom Moritz Reichert – montáž konštrukcie domu po dovezení panelov na stavbu trvala len 2 dni. Okrem rýchlosti výstavby ocenil investor aj jej precíznosť a čistotu bez odpadu zaťažujúceho prostredie, ktorý vzniká pri klasickej výstavbe s použitím betónu, polystyrénu a pod.
Vnútorné steny v dome opatrili 7 cm hrubou hlinenou omietkou, v vonkajšej strany sú slamené panely zaklopené drevovláknitou doskou. Väčšina okien v dome je pevná, bez otvárania, a sú utesnené ovčou vlnou, čo pomohlo dosiahnuť výborné zateplenie a nízky energetický štandard domu. Kúrenie a ohrev teplej vody zabezpečuje vodné tepelné čerpadlo.
Na prízemí objektu sa nachádza pobytová časť s kúpeľňou, kuchyňou a jedálenským kútom. V mezanine je potom umiestnená spálňa pre pár. Drevená terasa na juhozápadnej strane domu má rozlohu o niečo väčšiu než obývací priestor a domáci ju využívajú ako dôležitý pobytový priestor na vzduchu. Vstup do domu je chránený prístreškom, ktorý tvorí kontrast k základnému archetypálnemu tvaru domu so sedlovou strechou. Súdobý ráz dáva domu vonkajšie obloženie stien a strechy rovnakým typom skladaných opálených smrekovcových lát.
V súčasnosti pripravuje investor v spolupráci s architektom na pozemku výstavbu podobného, ekologicky a úsporne koncipovaného objektu na ubytovanie.
Stavba bola vybraná na výstavu Salón drevostavieb 2019 a do publikácie Ročenka drevostavieb 2018. Architekt a investor predstavili realizáciu počas sprievodného prednáškového programu Salónu 9. 2. 2019 v Prahe a 6. 3. 2019 v RKF v Bratislave za podpory Poľského inštitútu Praha a Bratislava.
„Ekologické stavanie treba sústavne propagovať a ľuďom vysvetľovať jeho mnohé prednosti pre investora, aj pre okolie a prírodu. Moje skúsenosti a fungovanie domu v Strozi ma utvrdili v tom, že som sa rozhodol pre správny spôsob výstavby a odporúčam ho všetkým, ktorí chcú stavať za rozumné peniaze a s ohľadom na životné prostredie,“ uviedol Bartołomiej Sus, majiteľ domu.
Víkendový dom, Stroza/PL, 2017
Autor: Bartołomiej Boratyn, B2 Architekci
Investor: Bartołomiej Sus
Dodávateľ: Dobry Dom Moritz Reichert
Úžitková plocha: 62 m2 + terasa 18 m2
Zastavaná plocha: 91 m2
Zdroj text + foto: B2 Architekci, Salón drevostavieb 2019