Stavbu ktorú možno označiť za ukážkový príklad uplatnenia princípov udržateľnosti s použitím prírodných materiálov, navrhlo a postavil tím štúdia Createrra v rokoch 2011 – 2012. Slamený dom v Stupave sa považuje za priekopnícku stavbu svojho druhu na Slovensku.
Čím je táto na pohľad pomerne „obyčajná“ stavba zaujímavá? Stelesňuje stavanie v duchu udržateľnosti pri používaní dostupných materiálov a technológií. Dom je koncipovaný pre mladú rodinu s dvomi deťmi, ktorej poskytuje pohodlný a príjemný domov. To všetko pri neuveriteľne nízkych prevádzkových nákladoch!
Stavba sa vyznačuje týmito charakteristikami:
Kompaktný tvar stavby
Skromná veľkosť
Postavené prevažne z prírodných materiálov (s výnimkou základov), konkrétne použité
- slamené prefabrikáty EcoCocon
- drevený strop a krov
- drevovláknité izolačné dosky
- fúkaná celulóza ako izolácia strechy
- hlinené omietky priamo na slame v interiéri
- drevený obklad bez povrchovej úpravy v exteriéri
- zelená strecha na recyklovateľnej fólii z EPDM
Okná v pasívnom štandarde (od slovenského výrobcu Hoblina) s tepelnou bilanciou +1030kWh počas zimného obdobia
Zabudované vetranie so spätným využitím tepla
Malé tepelné čerpadlo zem – voda na vykurovanie a teplú vodu
Pasívny štandard vypočítaný podľa PHPP (vypočtový nástroj Passivhaus Institut Darmstadt) a testované Blower door testom
„Majitelia domu sa s nami podelili s informáciami na účtoch za elektrinu za posledné 4 roky, pričom priemerné náklady na elektrinu neprevyšujú 42€ mesačne,“ uvádza Bjørn Kierulf, jeden z autorov domu a líder tímu Createrra, a dopĺňa: „Pričom dom nemá okrem tepelného čerpadla iný zdroj tepla (ak nepočítame solárne zisky oknami). Odhadované náklady na samotné vykurovanie sú priemerne pod 7 EUR mesačne.“
Letná pohoda je zabezpečená prirodzeným tienením okien na juhu pergolou a dodatočným chladením cez soľankový zemný obeh. „Okienko pravdy“ v hlinenej omietke odhaľuje slamenú podstatu stien. Interiér domu si majitelia dotvorili (a neustále skrášľujú) podľa vlastných predstáv, okrem iného aj rôznymi keramickými či kamienkovými mozaikami. Úsporné a príjemné bývanie, útulný domov a príklad, ako stavať a žiť s ohľaduplnosťou k našej planéte.
Štúdio Createrra sa v roku 2019 stalo jedným zo signatárov iniciatívy za udržateľnosť v stavebníctve Manifest2020. Dom v Stupave, aj širšie súvislosti udržateľnosti v stavebníctve, predstavil Bjørn Kierulf v Bratislave v marci 2020, na premiére Salónu drevostavieb 2020 v Rakúskom kultúrnom fóre. Zuzana Kierulfová priblížila stavbu a jej výstavbu zo slamených panelov študentom na FA STU v Bratislave v rámci prednášok pri otvorení retrospektívnej výstavy Architektúra z dreva na Slovensku 2005 – 2020. Dom bol zaradený na zmienenú výstavu, ktorá je po premiére na Slovensku putovala do galérie Slovenského inštitútu v Prahe (3. 3. – 30. 4. 2020).
Pasívny dom z prírodných materiálov, Stupava (SK), 2012
Návrh: Architektonické štúdio CREATERRA
Autori: Ing. arch. Zuzana Kierulfová, Mgr. art. Bjørn Kierulf, Mgr. art. Marián Prejsa
Rok výstavby: 2011 – 2012
Úžitková plocha: 96 m 2
Náklady na celú domácnosť vrátane teplej vody, vetrania, chladenia a kúrenia: 42 EUR/mesačne
Zabudované CO2 v slamených stenách: 11 500 kg
Ročná potreba tepla podľa výpočtu PHPP: 13,1 kWh/m 2 *rok
Blower door test (BDT): 0,49 h-1 pri 50 pa
Tepelný príkon: 1385W (14W/m 2 ) pri -11°C
Text: LILY
Zdroj – foto a textové podklady: www.createrra.sk
It’s ultimately your choice whether you need to change any element of the content which you affordable-papers.net compose.