A+D magazin | SM PONTON (SK): Plávajúci víkendový dom v južných Čechách (CZ)

SM PONTON (SK): Plávajúci víkendový dom v južných Čechách (CZ)

0 Autor: - 23/03/2020 - Architecture

Jednoznačný moderný tvar, jednoduché línie, drevo v kontraste s čiernymi detailmi a sklom…Moderný víkendový dom, vznášajúci sa na vodnej hladine, pôsobí v spojení s bezprostredným prírodným okolím očarujúco a podmanivo napriek až asketicky geometrickému vzhľadu.

plávajúci dom

Na prvý pohľad je zrejmé, na čo slúži objekt predovšetkým. Južne orientovaná terasa pozdĺž celej strany domu poskytuje priestor na oddych s pridanou hodnotou slnka, ticha a hry svetla a tieňa na okolitej vodnej hladine…

plávajúci víkendový dom

Plávajúci víkendový dom sa nachádza na polosamote, na rybníku v malebnom prostredí južných Čiech. Požiadavkou majiteľa bolo navrhnúť a postaviť plávajúci rekreačný dom, ktorý bude možné využívať po celý rok.

rekreačný dom

04b-IMG_1348

Vzhľadom na lokalitu prírodného parku Českej Kanady a skutočnosť, že dom mal byť plávajúci, ideálnym konštrukčným aj obkladovým materiálom nadstavby bolo drevo. Nosná konštrukcia drevostavby je stĺpiková s medziľahlou tepelnou izoláciou z minerálnej vlny. Strecha je plochá s hydroizoláciou z mäkčeného PVC.

pôdorys

Dispozičné riešenie je prosté a funkčné. Autori kládli dôraz na vytvorenie vzdušného pobytového priestoru spájajúceho funkcie kuchyne, jedálne a odpočinkovej zóny. Priľahlou terasou je rozšírený na juh a cez veľké presklené plochy (s posuvným systémom) vizuálne úzko prepojený s vonkajškom. Dispozícia zahŕňa dve spálne, umožňujúce prenocovanie troch až štyroch osôb. Všetky priestory a miestnosti poskytujú na racionálnej ploche nevyhnutne potrebné funkčné zázemie na pobyt v dome, vrátane úložných priestorov.

plávajúci rodinný dom

Plávajúci základ domu pozostáva z troch modulárnych železobetónových pontónov, ktoré boli dovezené na miesto kamiónmi a spojené na vodnej hladine do jednej tuhej plávajúcej platformy. Dom má pripojenie na brehovú elektrickú prípojku a vŕtanú studňu. Odpadová voda sa spracováva v čistiarni odpadových vôd, ktorá je dômyselne zabudovaná do jedného z pontónov. Vykurovanie objektu je elektrické – podlahové. Dopĺňa ho kozubová piecka s kovovým komínom, vedeným po vonkajšej stene domu s priľahlou terasou. Je predpoklad, že sa plávajúci dom bude neskoršie používať aj na trvalé bývanie.

plávajúci základ

Viaceré z plávajúcich drevostavieb tímu SM Ponton, vrátane tu predstavenej, boli vybrané na medzinárodnú výstavu Salón drevostavieb 2020 a do publikácie Ročenka drevostavieb.

drevostavba

Plávajúci víkendový dom, CZ, 2018
Autori: Mgr. art. Jaroslav Šmondrk, Ing. Peter Mandl, Ing. arch. Ivan Kreva
Investor: súkromná osoba
Dodávateľ: SM PONTON, s. r. o.
Miesto: rybník, južné Čechy
Úžitková plocha: 93 m2 (vrátane terasy 33 m2)
Zastavaná plocha: 108 m2
Text: ADM
Zdroj: SM PONTON, s. r. o.

plávajúci víkendový dom cz

Súvisiace články:
PETER MANDL: ŽIVOT (A DOMY) NA VODE
Ročenka drevostavieb 2019

PARTNERI:

totop