ADMAGAZIN | Dom medzi stromami

Dom medzi stromami

1 Autor: - 24/11/2014 - Architecture

Vila Tugendhat je nestarnúcim vzorom predovšetkým pre architektov. V prípade domu medzi stromami prišiel za architektmi klient, ktorý našiel v brnianskej pamiatke funkcionalistickej architektúry inšpiratívny model rodinného bývania… Toto je iste snom mnohých architektov. Cieľom projektu rodinnej vily v jednej z bratislavských štvrtí sa však nestalo napodobnenie luxusu. Dom medzi stromami je materiálovo aj plošne poňatý veľmi civilne. Vila Tugendhat poskytla námet najmä v ohľade kvality priestorov a kontaktu s prírodou.

Hoci ide o čerstvo dokončenú novostavbu, koncept domu dostatočne preveril čas – projekt sa vyvíjal z rôznych dôvodov postupne dlhých sedem rokov. Lokalita je pokojná, zastavaná prevažne rodinnými domami, s množstvom zelene, ale výsostne mestská polohou neďaleko centra. Práve poloha a zložitá konfigurácia pozemku boli pri hľadaní konceptu pre tím autorov veľkou výzvou. Zložitý terén s impozantnými stromami napokon určil architektúru stavby – dom sa svojím tvarovaním dôsledne „uhýba“ kmeňom a korunám gaštanov. Maximálny kontakt so zeleňou v záhrade pripomína takmer bývanie v korunách stromov. Príroda preniká všetkými štruktúrami, z prírodných daností vychádza aj doplnková architektúra, ktorá dotvára objem samotného domu.

Hmota dennej časti objektu reaguje na prudko klesajúci terén – je postavená na stĺpoch, pričom priestor medzi stĺpmi pod ňou je prístupný z 1. PP a poskytuje kryté miesto na vonkajšie grilovanie s pekným výhľadom do záhrady. Vysunutie dennej časti zväčšuje plochu 1. NP napriek strmému terénu dostatočne na to, aby celá rodičmi využívaná časť bola bezbariérová – na jednej úrovni. Na 2. NP sa nachádzajú detské izby, na 1. PP posilňovňa a zázemie domu. Garáž, situovaná na najnižšej úrovni, je ukrytá pod intenzívnou zelenou strechou. Pozemok má plnohodnotný prístup aj z hornej strany – z úrovne 1. NP – kde je nekryté pohotovostné parkovanie a hlavný vstup.
Dielo získalo aktuálne ocenenie Spolku architektov Slovenska (SAS) v podobe nominácie na Cenu Dušana Jurkoviča 2014.

Foto 3

Dom medzi stromami, Bratislava (SK)

Autori architektonického riešenia: Ing. arch. Tomáš Šebo, Mgr. arch. Igor Lichý

Spolupráca: Ing. arch. Katarína Uhnáková, Ing. arch. Štefan Onofrej

Projektanti architektonickej časti: Architekti Šebo Lichý, s. r. o.

Ukončenie výstavby: 2014

Autor:Lily

Foto:Tomáš Manina

PARTNERI:

totop