ADMAGAZIN | Vysoko nad mestom a nad všednosťou

Vysoko nad mestom a nad všednosťou

1 Autor: - 24/11/2014 - Interior

O zrod unikátneho obytného interiéru sa pričinili klient, ktorý vedel pregnantne zadefinovať svoje požiadavky spolu s erudovaným architektom, obdareným invenciou a zmyslom pre perfekcionizmus. Byt s parametrami podobnými jedinečne situovanému rodinnému domu sa nachádza na najvyššom podlaží jedného z nedávno postavených bytových domov v juhozápadnej časti Bratislavy. Majitelia sa rozhodli práve preň po tom, čo dlhšie hľadali nehnuteľnosť, ktorá by spĺňala ich požiadavky na dobrú lokalitu v mestskom prostredí s dostupnosťou služieb, no súčasne naplnila túžbu po nerušenom súkromí s pekným výhľadom do prírodného okolia. Na komplexné riešenie interiéru s čiastočnými stavebnými úpravami pôvodného stavu zaangažovali dvojicu etablovaných architektov s dlhoročnými skúsenosťami a portfóliom bohatým na úspešné realizácie zadaní tohto druhu.

1-bDD-ss

Strešný byt – penthouse, obkolesený súvislou súkromnou terasou, vznikol spojením dvoch pôvodných obytných jednotiek na najvrchnejšom poschodí moderného bytového domu. Vznikli tým podmienky na veľkorysé riešenie bývania pre trojčlennú rodinu (manželia s dospievajúcim synom), žijúcu aktívnym spoločenským životom. Klienti mali jasnú víziu o fungovaní a atmosfére nového domova, architektom zrozumiteľne predostreli svoje špecifické požiadavky a neskôr aktívne spolupracovali pri cizelovaní konkrétností.

3-bDD-ss

Najväčšie zásahy do existujúcej stavebnej substancie – odstránenie niekoľkých deliacich priečok a úpravu elektroinštalácií – navrhli architekti s cieľom vytvoriť žiaduce predpoklady na dispozičné riešenie, zohľadňujúce potreby klienta a na realizáciu nového svetelného konceptu ako integrálnej súčasti celkového architektonicko-výtvarného riešenia interiéru. Novú dispozíciu bytu tvorí spoločenská časť s voľne prelínajúcimi sa priestormi kuchyne, jedálne a obývačky, a intímna časť, zahŕňajúca rodičovskú spálňu a kúpeľňu, chlapčenskú izbu spojenú s priľahlou vlastnou kúpeľňou a samostatnú odpočinkovú miestnosť. Fasáda bytu je maximálne otvorená k terase cez veľké presklené plochy s posuvnými dverami, čo umožňuje pohodlný prístup do exteriéru z viacerých miest, no najmä vytvára jedinečnú esenciu bývania na tomto mieste – kontakt s oblohou a súčasne s okolitou i vzdialenejšou krajinou, súkromie stien umelecky poňatého, no „pevne“ zadefinovaného interiéru v očarujúcom dialógu s premenlivosťou scenérií a vnemov, s pocitom „nekonečna“ z vonkajšieho priestoru na terase. Jednotlivé časti terasy sa využívajú v kontexte s priľahlými funkčnými zónami bytu, časť s najatraktívnejším výhľadom je zariadená komfortným záhradným odpočinkovým nábytkom. Bonbónikom a splneným snom domácej panej je trávnatá plocha, prístupná priamo z rodičovskej spálne. Osvetlenie, zakomponované v trávniku, prúdi cez presklenú stenu do spálne po zotmení spolu s modrou nočnou oblohou a rafinovane dotvára atmosféru miestnosti.

Vstup do bytu tvorí obdĺžniková hala, v ktorej ústia bezdverové prechody do spoločenskej i intímnej zóny bytu. Po stranách haly architekti dômyselne ukryli za obklad z tmavej dreviny, precízne geometricky členený tenkými kovovými profilmi, toaletu a úložné priestory s funkciou šatňových skríň. Podobná „kamufláž“ – súvislý zrkadlový obklad steny so vstupnými dverami – miestnosť opticky zväčšuje. Spoločenská časť bytu pozostáva z jedného veľkorysého priestoru, rozčleneného na kuchynskú, jedálenskú a oddychovú zónu s kozubom. Každý z funkčných celkov má vlastný osobitý charakter, no súčasne harmonizuje s ostatnými. Jedinou uzatvorenou časťou je tu výklenok v zadnej časti kuchyne, oddelený posuvnými dverami z matného skla. Slúži na odkladanie a skladovanie vecí a surovín, je v ňom umiestnená aj práčka. Podobne ako spoločenská časť, je aj intímna zóna bytu so súkromnými priestormi členov rodiny vyriešená kúsok po kúsku s dôrazom na komfort, dômyselné funkčné členenie, vycibrené atypické konštrukčné detaily a pôsobivé výrazové prostriedky. Ani tu nebolo nič ponechané náhode – a to nielen zo strany architektov, ktorí vytvorili – verní filozofii štúdia výtvarných umení – architektonicky, dizajnérsky i umelecky excelentne poňatý interiér.

7-bDD-ss

Neopakovateľný pôvab vdýchla bytu domáca pani, ktorá so zanietením, závidenia hodným vkusom a v komunikácii s architektom dolaďuje drobnosti, povyšujúce profesionálne stvárnené dielo na domov s nenapodobiteľným kúzlom. Aj fotografiami sprostredkovaný pohľad do príbytku prináša poznanie, že klišé sterility súčasných moderných interiérov živia – bez rozdielu profesie – len tí menej obdarení fantáziou, kreativitou a láskou k životu. V byte, vznášajúcom sa na streche a vysoko nad všednosťou a konvenčnosťou, panuje harmónia s jedinečnosťou a pohodlím.

Strešný byt s terasou, Bratislava (SK)

Autori interiéru bytu: Peter Gontkovič, Roman Palko, www.architecture-interior.sk

Architekt bytového domu: Ľubomír Závodný, www.zavodny.sk

Investor/majiteľ bytu: súkromná osoba

Realizácia: 2012

Text: Ľubica Fábri

Foto: Soňa Sadloňová

Celý článok nájdete v tlačenom magazíne A+D č. 15, aktuálna cena čísla je 2,50 Eur, pre viac informácií o predplatnom kliknite SEM

PARTNERI:

totop