ADMAGAZIN | HIPPOSDESIGN – Rodinný dom v Tehove / CZ

HIPPOSDESIGN – Rodinný dom v Tehove / CZ

0 Autor: - 08/02/2017 - Architecture

Hlavnou predstavou investorov bolo vlastniť dom z dreva s výhľadom na okolitú krajinu, v ktorom vychovajú svoje deti. Jednopodlažný rodinný dom, ktorý sa nachádza v Tehove pri Prahe nie je len dizajnovo a konštrukčne prepracovaná drevostavba. Autori z ateliéru Hipposdesign, ktorí navrhli celý projekt, si dali záležať aj na interiéri. Navrhli v podstate úplne všetko, od materiálov a farebných kombinácii po dizajn kuchyne, spálne a ďalších izieb.

Hipposdesign

Hipposdesign 2

Dom sa nachádza v mierne svahovitom pozemku. Jeho výnimočnosť spočíva v prepojení vonkajších a vnútorných priestorov domu a zakomponovaní prvku vody a zelene. Prelínanie vnútrajška a vonkajška architekti dosiahli veľmi jednoduchým, ale za to efektívnym spôsobom: dispozíciu domu rozdelili na dve hmoty, ktoré sú prepojené hlavným obytným priestorom s kuchyňou a jedálňou. Vďaka tomu je pohyb medzi interiérom a exteriérom domu možný zo všetkých strán. Ústredným prvkom, ktorý dáva domu akoby ďalší rozmer, je centrálna vodná plocha lemovaná pobytovými terasami v priamom kontakte s obytnými priestormi po obvode. Vodná plocha a zvyšok exteriéru zvýrazňujú spätosť obydlia s prírodou a dávajú príbytku nezameniteľné čaro.

Hipposdesign 3

Hipposdesign 4

Dom je postavený v nízkoenergetickom štandarde. Podlahové vykurovanie využíva zdroje tepelného čerpadla. Všetky priehľadné plochy sú z izolačných trojskiel. Polovicu strešnej konštrukcie tvorí fotovoltaická elektráreň, ktorá okrem zásobovania domu vracia časť energie späť do siete.

Hipposdesign 5

Hipposdesign 6

Rodinný dom v Tehove / CZ

drevostavba v nízkoenergetickom štandarde

Autori: Ateliér hipposdesign
Zastavaná plocha: 465 m2
Úžitková plocha: 270,5 m2
Realizácia projektu: 2013 – 2014

Foto: Filip Šlapal
Text: ADM
www.hipposdesign.com

PARTNERI:

totop