ADMAGAZIN | Ivan Kolárik / Skupina Kontrakting: Investorov bezpečne prevedieme procesmi a úskaliami ich investície

Ivan Kolárik / Skupina Kontrakting: Investorov bezpečne prevedieme procesmi a úskaliami ich investície

0 Autor: - 21/03/2018 - Architecture

Skupina Kontrakting sa za obdobie doterajšieho dvadsaťosemročného fungovania vypracovala na popredného dodávateľa montovaných stavieb na Slovensku a patrí nesporne k špičke aj v česko-slovenskom meradle. V aktuálnom ročníku súťaže Drevostavba roka 2017 sa uchádza o ocenenie realizáciou rodinnej vily v Záhorských Sadoch – modernej drevostavby podľa projektu architekta Pavla Pokorného. Spoločnosť však má na konte, ako takmer jediný realizátor drevostavieb u nás, aj množstvo realizácií verejných drevostavieb a náročných drevených konštrukcií. Na otázky ako a kedy vzniká kvalitná moderná drevostavba a čím firma Kontrakting aktuálne žije odpovedá konateľ, Ing. Ivan Kolárik.

Záhorská-Bystrica-Vila-autor-POKORNY-I-ARCHITEKTI

Vila v Záhorských Sadoch, autor: Pokorny architekti

Cífer, telocvičňa, autor Ing. arch. Pavel Ďurko

Telocvičňa v Cíferi, autor: Ing. arch. Pavel Ďurko

Čo zaujímavé aktuálne staviate?

Finišujeme na stavbe telocvične v Cíferi. Je to rámová celodrevená konštrukcia z lepeného lamelového dreva (LLD). Dokončujeme tiež strešnú nosnú konštrukciu z LLD na telocvični v Komárne. V Bratislave montujeme nadstavbu rodinného domu v stĺpikovej technológii. Vyrábame tiež krovy pre rodinné domy, z ktorých niektoré dodávame aj s montážou a niektoré odoberajú montážne firmy, naši zákazníci.

Tatralandia Tropical Paradise, autor Ing. arch. Marián Goč

Tatralandia, Surfvlna, autor Ing. arch. Marián Goč

Tatralandia – Tropical Paradise a Surfvlna, autor: Ing. arch. Marián Goč

Profilujete sa, ako jedna z mála firiem na Slovensku, ako staviteľ nebytových – komerčných drevostavieb. Aké z hľadiska typológie máte dosiaľ v portfóliu?

Ako staviteľ konštrukcií a stavieb z dreva máme najviac vyrobených konštrukcií striech z priehradových väzníkov. Sú to strechy rôznych halových objektov, bytoviek, občianskych stavieb a rodinných domov. Celodrevené konštrukcie z LLD sme použili na hotely, penzióny, cirkevné stavby, športové haly a aquaparky. Stavali sme rodinné domy a rekreačné chalupy zo stĺpikovej konštrukcie a tiež z krížom lepených (CLT) panelov. Vyrobili sme niekoľko mostíkov z LLD, ale aj z priehradových väzníkov.

Jaroszowice Hotel Mlyn Jacka, autor Dipl. Ing. Andrzej Spisak

Hotel Mlyn Jacka, Jaroszowice (PL), autor: Dipl. Ing. Andrzej Spisak

Na ktoré realizácie ste v Kontraktingu obzvlášť pyšní a prečo?

Z 28 rokov existencie našej skupiny sa dreveným konštrukciám venujeme 23 rokov. Za toto obdobie sme vyrobili približne 8 000 rôznych konštrukcií a objektov v rôznych technológiách. V technológii priehradových väzníkov boli najnáročnejšie oblúkové strechy na dvoch objektoch Hotela Młyn Jacka v Jaroszowiciach v Poľsku. V technológii LLD to bola konštrukcia objektu Tropical Paradise v Tatralandii v Liptovskom Mikuláši. Z celodrevených konštrukcií je to stavba penziónu V inom svete v Žiline. Je to dnes asi najväčšia drevostavba v pasívnom štandarde postavená na Slovensku.

Žilina, Penzión V inom svete, autor Ing.arch. Martin Bišťan

Penzión V inom svete, Žilina, autor: Ing.arch. Martin Bišťan

Čo je najzložitejšie na spolupráci s architektmi a projektantmi?

Architekt je v súčasnej dobe tvorcom a tiež dirigentom tímu. Od toho, aký tím dá dokopy, závisí úspech jeho projektu. Pretože dnes nestačí len kvalitné architektonické riešenie a ohromujúci výraz stavby. Súčasťou kvalitatívnych parametrov sú aj stavebno-fyzikálne vlastnosti konštrukcií, často excelentný statický koncept, primeraná energetická náročnosť objektu a koexistencia a súlad všetkých technických zariadení budovy. A pri montovaných stavbách z dreva aj náročnejšie riešenie požiarnej bezpečnosti stavby a vzduchotesnosti. Toto musí byť, ako hovorí architekt Pavol Pokorný, symfonický orchester. Od toho, ako je orchester zohratý, závisí dojem z koncertu. Ak tím začína spoločne pracovať od štúdie, tak spravidla pri realizačnej dokumentácii je to už zohraté teleso. Žiaľ, často sa stretávame až s neochotou, prizývať k riešeniu odborníkov a nie je výnimkou projekt pre stavebné povolenie, spracovaný sólistom – architektom vo všetkých profesiách. Viacerí architekti vnímajú profesijných odborníkov ako nutné zlo, otravujúce ich pri tvorivej práci. To je to najzložitejšie.

Gbeľany Kaštieľ Chateau Gbeľany, rekonštrukcia autor

Kaštieľ Chateau Gbeľany, rekonštrukcia, autor: Ing. arch. Viktor Šabík

Čo je zásadné vo vzťahu s investormi?

Presvedčiť investora, že drevená konštrukcia je dobrá voľba z hľadiska budúcej úžitkovej hodnoty stavby, z hľadiska ekonomického, ale aj z hľadiska ekologického. A potom, že zaradenie našich služieb – projekty, výrobky a dodávka s montážou – je jeho správna voľba. V našom tíme sme za roky existencie nazbierali ohromné množstvo skúseností, ktoré sú k dispozícii investorom, architektom a projektantom. Ak investori tieto skúsenosti využijú, bezpečne ich prevedieme procesmi a úskaliami ich investície.

Belá, tenisová hala, autor Ing. arch. Roman Klenovič

Tenisová hala, Belá, autor: Ing. arch. Roman Klenovič

Najdôležitejšie faktory pre kvalitnú drevostavbu z pohľadu vašej praxe?

Spolupráca projektového a realizačného tímu už od štúdie. Nevyhnutnosťou akejkoľvek kvalitnej stavby je vypracovanie podrobného realizačného projektu a následne dodávateľskej a montážnej dokumentácie. Realizácia stavby organizovaná kvalifikovaným a skúseným stavbyvedúcim a kontrolovaná projektantom v rámci autorského dozoru.

To sú princípy, ktoré platia všeobecne, ale akosi sa nimi v poslednom čase neriadime. Život žijeme rýchlo a rýchlo tiež staviame – bez projektov, bez stavbyvedúcich, bez kvalifikovaných a vyučených montážnikov, rýchlo, lacno a veľmi často nesprávne a nekvalitne.

Martin, montovaný dom, autor Van Jarina

Montovaný dom, Martin, autor: Ateliér Van Jarina

Orava, rodinný dom, autor Ing. arch. František Lehocký

Rodinný dom na Orave, autor: Ing. arch. František Lehocký

Vaša spoločnosť sa podieľala na obnove strechy Novej synagógy – Kunsthale v Žiline. Čím bol tento projekt zaujímavý, náročný…?

Po technickej stránke to nebol náročný projekt. Zaujímavá je samotná história stavby. Počnúc projektom významného nemeckého architekta Petra Behrensa, cez silný, ťažko pochopiteľný a smutný príbeh ľudí, ktorí túto stavbu postavili, roky jej nepochopiteľnej funkcie a využívania v ére budovania socializmu, až po neuveriteľný projekt dobrovoľníkov okolo Mareka Adamova a jeho tímu Truc sphérique.

Tureň, Farmársky dom, autor Ing. arch. Jakub Kolarovič

Farmársky dom, Tureň, autor: Ing. arch. Jakub Kolarovič

Čím vás oslovilo stavanie z dreva, prečo ste sa rozhodli profesionálne zamerať na túto oblasť, alebo ako ste sa k tomu dostali?

Neviem odpovedať. Postupne, cez prax stavebného inžiniera, projektanta, strechára až po staviteľa stavieb z dreva. Nezamýšľal som sa nad tým a určite som od malička nesníval o tom, že raz budem stavať stavby z dreva…

Slamák - RD Melčice, autori Mgr.Art.Martin Šichman, MgA.Boris Meluš

Slamák – RD Melčice, autori: Mgr. Art. Martin Šichman, MgA. Boris Meluš

Čo by ste radi v budúcnosti z dreva postavili?

Aspoň 6-poschodovú budovu na bývanie, najlepšie na Slovensku.

Ďakujem vám za rozhovor. Ľubica Fábri

Foto: archív Kontrakting stavebné montáže, s. r. o.

logo-Kontrakting

Ak máte záujem o viac informácií o ponuke a službách spoločností skupiny Kontrakting, môžete si ich vyžiadať tu https://www.kontrakting.sk/sk/Napiste-nam.html

Kontrakting krov hrou, s. r. o.

Kontrakting stavebné montáže, spol. s r. o.

Dolné Rudiny 1, 010 01 Žilina

Tel.: +421 41 72 47 732, Fax: +421 41 72 43 602

www.kontrakting.sk

www.staviamezdreva.sk

PARTNERI:

totop