ADMAGAZIN | Ječmen studio (CZ): Horský penzión Králičák

Ječmen studio (CZ): Horský penzión Králičák

0 Autor: - 13/02/2018 - Architecture

Objekt, konštruovaný ako drevostavba, je určený predovšetkým fanúšikom aktívneho trávenia voľného času v horskom prostredí, sa nachádza v obci Hynčice pod Sušinou pri Starom Meste na Morave. Autori návrhu horského penziónu sa usilovali vytvoriť súčasnú architektonickú formu, korešpondujúcu s okolitou voľnou krajinou, a to najmä prostredníctvom jednoduchého celistvého tvaru, ktorý vznikol kontinuálnym prechodom obvodových stien bez zmeny materiálu do plochy strechy.

Horský penzión Králičák

Výraz budovy má evokovať predstavu prírodného útvaru – vertikálne situovaného ploského kameňa na pozadí širokej lúky a kulisy blízkeho lesa. Jej pôdorys kopíruje línie predĺženého polygónu so zbiehajúcimi sa čelami, pričom hmota trojpodlažného objektu sa smerom nahor zužuje. Nám pripomína penzión zovňajškom skôr divotvorného, ale sympatického pancierovaného tvora, dobre vyzbrojeného na odolávanie nástrahám prírody.

Horský penzión Králičák

Usalašený na stráni, nadväzuje cez presklenú časť prízemia, za ktorým sa nachádza spoločenská časť s reštauráciou, neustály „očný“ kontakt s okolím. V pochmúrnych dňoch a večerných hodinách žmurká do tmy a ukazuje pocestným smer cesty do tepla a sucha. Návštevníka, ktorý sa rozhodne prijať pohostinné pozvanie, privíta vo vnútri jednoduchý, ale pestrofarebný optimisticky ladený interiér.

Interier_Hyncice_Jecmen

Kontrast medzi zovňajškom a vnútrom je nielen sviežim prekvapivým momentom pre hostí, ale aj výborným koncepčným riešením: kým vonkajším vyhotovením budova zapadá do okolitého prostredia a nepôsobí v ňom agresívne, jej farebne rozohrané vnútro ponúka príjemnú atmosféru útočiska na zotrvanie a oddych.

Interier_Hyncice_Jecmen

Pokiaľ ide o dispozičné členenie interiéru, na prízemí možno nájsť reštauráciu s kuchynskou prevádzkou, sociálne zázemie, určené hosťom a zamestnancom i požičovňu a servis lyží. Na zvyšných dvoch poschodiach sa nachádzajú izby, poskytujúce pohodlie ubytovaným návštevníkom.

Interier_Hyncice_Jecmen-chodba

Areál rekreačno-relaxačného zariadenia ponúka príležitosť naučiť sa základom lyžovania v škole pre začiatočníkov, ale aj hrať sa vo sviežej vode horského potôčika. Do komplexu atrakcií patria i kruhová vodná nádrž s plánovanou saunou, detské ihrisko a zrekonštruované pohraničné opevnenie z čias prvej republiky.

Exterier_Hyncice_Jecmen

Drevostavba bola vybraná na medzinárodnú prehliadku Salón drevostavieb 2015 a do Ročenky drevostavieb 2014. Drevostavba vytvorená mladým ateliérom Ječmen studio, získal v prestížnej súťaži Grand Prix architektů 2014 cenu v kategórii novostavba.
Článok bol publikovaný v printovom magazíne A+D 18.

horský penzión okolie

Horský penzión Králičák, Hynčice pod Sušinou (CZ), 2013
Architektúra: ječmen studio – Lukáš Blažek, Eva Blažeková, Vítězslav Petr
Investor: Mgr. Jarmila Juříčková
Zastavaná plocha: 180 m²

Text: Lily, foto: Boys plays nice
Zdroj: www.jecmen.com

PARTNERI:

totop