ADMAGAZIN | VAN JARINA (SK): Víkendový dom (drevodom)

VAN JARINA (SK): Víkendový dom (drevodom)

1 Autor: - 14/02/2018 - Architecture

Rekonštrukcie sú téma, na ktorú je použitie dreva priam stvorené… Rekonštrukciou starého vinohradníckeho domu na vrchu Zobor vytvorili architekti z ateliéru Van Jarina víkendový dom, ktorý slúži manželskému páru so študujúcimi deťmi. Architekti zachovali pôvodnú murovanú kamennú časť pôvodného objektu, na ktorý umiestnili ako minimalistickú modernú drevostavbu s fasádou z cédrového šindľa.

víkendový dom zobor

Spodnú kamennú časť pokrýva zatrávnená vegetačná strecha s pergolou a prekrásnymi výhľadmi na starobylú Nitru. V interiéri drevenej nadstavby priznali tvorcovia nosnú drevenú konštrukciu zo smrekovca a skombinovali ju s veľkoplošnými smrekovými preglejkami v prírodnom odtieni. Na poschodie vedie oceľové, remeselne spracované schodisko, ktoré pôsobí ako materiálový kontrast k dreveným materiálom v priestore. Prevažná časť zariadenia interiéru je vyriešená vstavanými prvkami, ktoré podčiarkujú minimalistický koncept aj vo vnútrajšku domu.

víkendový dom zobor poschodie

Od začiatku projektu spolupracovali architekti aj s krajinnou architektkou. Zámerom bolo vytvoriť osobitý a harmonický celok, ktorý bude vyžarovať uvoľnenú oddychovú atmosféru a umocní genia loci.

víkendový dom zobor schody

Víkendový dom, Nitra (SK), 2017
Autor : Ivan Jarina, spoluautori: Ján Škotta, Igor Šarocký
Investor: súkromná osoba
Dodávateľ: TAROS NOVA, s. r. o.
Úžitková plocha: 165 m2
Zastavaná plocha: 130 m2

víkendový dom zobor exteriér

Stavba bola vybraná na výstavu Salón drevostavieb 2018 a do publikácie Ročenka drevostavieb 2017.
Text: ADM, foto: Soňa Sadloňová
Zdroj: www.jarina.sk

PARTNERI:

totop