Prečo dali mladí rakúski architekti Sebastian Haumer a Jochen Kreuter z viedenského ateliéru Jochen svojmu návrhu názov „58 sekúnd“? Lebo podľ štatistických zistení presne za taký čas narastie v rakúskych lesoch drevo na takýto rodinný dom! Súčasne vznikne ako „odpadový produkt“ kyslík, ktorý by stačil na dýchanie jednej osoby na 100 rokov. Tento proces udržateľnosti, ktorý naša budúcnosť potrebuje tak naliehavo, sa asi nedá priblížiť lepšie.
Lajtmotívom pri tvorbe návrhu bola téma „low-tech“. Inak povedané, zrieknutie sa drahej, komplikovanej techniky a využitie jednoduchých princípov fungovania čo sa týka funkcie a obsluhy, ale aj výroby a údržby. Flexibilný koncept pôdorysu, pohľadové osi v interiéry a výhľady von, fasáda, o ktorú sa netreba starať, možnosť tzv. „do it yourself“ („sprav si pre seba sám“) prác, uličný front domu bez oplotenia, stavebné materiály šetrne využívajúce zdroje – vrátane izolácií a okien, sú iba niekoľkými príkladmi spôsobu uvažovania autorov domu.
Drevené podlažia domu sú postavené tak, akoby prevísali cez oporný betónový múr – podobne ako skalný previs. Riešenie ukrýva symboliku vo vzťahu k majiteľom – tí patria k elite lezeckej scény v Rakúsku. Čo o svojom dome povedali? „Nie pre liky – pre srdiečko je tento dom.“ To je azda najlepšie vystihnutie celého procesu návrhu a realizácie tejto stavby. Mimochodom, kým ste čítali tieto riadky, dorástli v Rakúsku ďalšie dva domy!
Text: autorská správa
Foto: Bernhard Fiedler Foto
Architekt Jochen Kreuter predstaví bližšie dom 58 sekúnd na Salóne drevostavieb 2020 v Prahe (architekt Sebastian Haumer predstavil realizáciu na Salóne drevostavieb 2019 v Bratislave). Dom je publikovaný v Ročenke drevostavieb 2019.
Pre médiá: článok je voľný na bezodplatné prevzatie inými médiami za podmienky uvedenia zdroja – admagazin.sk, alebo Salón drevostavieb 2020, a zaslanie informácie o publikovaní.