Aj najnovšie diela KMA sú – podľa očakávania – vytvorené erudovane, v duchu súdobých požiadaviek a s mimoriadnym citom pre súlad s duchom miesta a krajiny…
Na tvorbu impozantných rodinných domov a víl z predchádzajúcich rokov nadväzujú KMA v období 2008 – 2013 ďalšími pozoruhodnými stavbami, z ktorých je azda najväčšmi mediálne prezentovaná novostavba rodinného domu v Brušperku (2009 – 2010). Aj ďalšie návrhy a realizácie, ako napríklad rodinný dom v Dolanoch (2010), rodinný dom v Hodoňoviciach (2011) či projekt rodinného domu pri Havířove (t. č. v realizácii), potvrdzujú, že neveľký ateliér pod vedením Kamila Mrvu bravúrne ovláda tému a typológiu rodinného sídla. Slovami Karla Doležela, autora úvodu ku knihe: „KMA vytvárajú pregnantné, koncepčne silné riešenia, ktorými nadväzujú na najlepšie tradície svetovej moderny (Mies van der Rohe, Philip Johnson…). Vycibrený názor na funkciu, tvar a materiál, a komplexná kvalita stavieb vytvorených KMA na individuálne bývanie náročných klientov je nesporná.“
To, čo radí Kamila Mrvu a jeho ateliér medzi výnimočné subjekty na súčasnej scéne či dokonca medzi lídrov a priekopníkov, je schopnosť tvoriť kvalitnú architektúru ako dobrú službu prostrediu a verejnosti. Najväčší prínos tvorby KMA v ostatných rokoch vidím v oblasti obnovy, rekonštrukcie a prospešných zásahov do miesta, okolia a krajiny. Toto sú témy, ktoré sa hlásia čoraz naliehavejšie k slovu a súčasne vyžadujú nielen ozajstné profesionálne majstrovstvo v celom procese tvorby, ale aj osobnostné predpoklady vidieť a chápať úlohy v širších kontextoch. Obzvlášť cenné je, že KMA vedia pozitívne intervenovať v rôznorodej škále zadaní. Na vydarené prestavby ako sídlo firmy UAX či mmcité v Bíloviciach nadväzujú rekonštrukciou a novostavbou rodinného domu v Beskydách (2010), sprevádzanú dlhodobým zápasom o pultovú strechu, kopírujúcu terén a vymykajúcu sa z bigotných regulatívov chránenej krajinnej oblasti. Schopnosť citlivo obnoviť unikátnu architektonickú pamiatku dokazujú pri experimentálnom dome v Rožnove pod Radhoštěm (2011), kompetenciu kultivovane dotvárať mestské prostredie potvrdzujú obchodným centrom v Rožnove pod Radhoštěm (2011). Ako obohatiť prostredie aj zdanlivo banálnou stavbou ukazujú pri riešení šatní a zázemia futbalového ihriska TJ Bystré (2012), cestu, ako pristupovať k u nás ešte málo prebádanej téme stavieb pre seniorov, vytyčujú v projekte bytového domu pre seniorov v Staříči (2010 – 2012). A malá, ale najpodmanivejšia z realizácií v knihe – Zvonička na Hořečkách (2010). znamená viac než dojemné pretlmočenie myšlienky, virtuóznu kompozíciu, čarovnú prácu s drevom, silnú spätosť s tradíciou a súzvuk s geniom loci. Vyžaruje z nej – znova použijem slová Karla Doležela – „viera v dobrú vec“, ktorá je napokon oným neviditeľným putom, ktorá spája všetky práce KMA a otvára tímu z beskydského regiónu brány do sveta.
Kamil Mrva Architects predstavili v poradí tretiu knihu, ktorou bilancujú svoju tvorbu v rokoch 2008 – 2013, začiatkom leta 2013. Kniha zachytáva prácu tímu za obdobie rokov 2008 – 2013 a na rozdiel od prvej (1999 – 2007) a druhej (2006 – 2010) knihy, približuje žánrovo a typologicky pestrejšie spektrum architektonických úloh.
Architekt Jakub Cigler v roku 2008 napísal (o hoteli Metropol v časopise Architekt č. 1/2008): „… O tom je totiž i život v dnešnej spoločnosti – zostať sám sebou a pritom neškodiť svojmu okoliu.“ Dnešok a najmä udržateľná budúcnosť už vyžaduje (a nielen od najlepších architektov a architektúry) ešte o niečo viac: nielen neškodiť, ale byť čo najväčšmi prospešný – zohrávať pozitívnu rolu pri formovaní a pretváraní miest, krajiny a životného priestoru pre ľudí. Ako toto dosiahnuť a ešte vždy zostať sám sebou…? Ateliér Kamil Mrva Architects, zdá sa, našiel na riešenie neľahkej dilemy dneška svoj vlastný unikátny recept. Verme, že pozitívne posolstvo, ktoré dýcha z najlepších diel a najnovšej knihy KMA, nadchne aj mnohých ďalších.
Kamil Mrva Architects 2008 – 2013
Formát 225 x 225 mm, 156 strán, česko-anglické plnofarebné vydanie. Štruktúra: úvodné texty (Karel Doležel), realizácie 2008 – 2012, ďalšie projekty 2008 – 2013, identifikačné údaje, recenzie, články a rozhovory, biografie. Grafická úprava: Zdeněk Macháček.
- Text: Ľubica Fábri
- Foto: archív KMA
- www.mrva.net