ADMAGAZIN | Le Phart: Vinárstvo Zápražný

Le Phart: Vinárstvo Zápražný

0 Autor: - 14/02/2016 - Architecture

Drevo a vinárstvo prirodzene patria k sebe. Niet preto divu, že v ostatnom čase aj v našich končinách pribúdajú moderné drevostavby, vytvorené pre vinárov a podčiarkujúce stáročný kontext vinárstva s prírodným prostredím. Jednou z posledných takýchto realizácií je drevostavba vo Vinosadoch, ktorá sa ocitla aj medzi dielami vybranými na medzinárodnú výstavu Salón drevostavieb 2016 (26. 2. – 1. 4. v Rakúskom kultúrnom fóre v Bratislave) a do publikácie Ročenka drevostavieb 2015.

??????????????????????

Fľaškovňa vinárstva Zápražný vo Vinosadoch vznikla ako drevostavba postavená na sústave skladov, vínnych pivníc a výrobní vína popredného slovenského vinára Juraja Zápražného.
Tvar budovy zohľadňuje prevádzkové, funkčné a dispozičné požiadavky prevádzky stavby. Hmotou objekt komunikuje s okolitou zástavbou. Fasáda prirodzene farebne ladí s malým pôvodným vinohradom a dopĺňa kolorit miesta. Lomenica strešnej plochy staticky napomáha zavetreniu a rozkladá plochu dopadu slnečných lúčov na menšie úseky, čím eliminuje prehriatie. Počas dňa a ročného obdobia sa jednotlivé plochy dostávajú do rôznych polotieňov. Nepriaznivému prehrievaniu stavby zabraňuje aj zelená extenzívna strecha, ktorá vďaka lomenici pôsobí ako mierne zvlnená krajinka.

03

??????????????????????

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Stavba je postavená z rámovej konštrukcie z KVH hranolov s drevovláknitou izoláciou. K vytvoreniu tepelnej stálosti, ktorá by sa mala pohybovať v rozmedzí 14˚C, prispieva okrem chladenia aj prevetrávaná fasáda zo smrekovca. Interiér je podriadený funkčnosti a opláštený sadrokartónom s umývateľným povrchom. Lomenice strešnej plochy v najvyšších bodoch sústreďujú samovoľne stúpajúce teplo do hrotov plôch, ktoré sa odvádza do rekuperácie. Úzke štrbiny okenných otvorov neprepúšťajú do objektu slnečné lúče, napriek tomu však zabezpečujú dostatok svetla a komunikácie s okolím.

06-9

07-10

Drevostavba postavená na kamenno-tehlových pivniciach pôsobí v okolí prirodzene. Filozoficky a materiálovo zapadá do celkovej koncepcie výroby vína.

08-12

Vinárstvo Zápražný, Vinosady (SK)
Architekti: Jaro Pavle, Katka Moneva / Le Phart, s. r. o.
Investor: Vinárstvo Juraj Zápražný
Dodávateľ: DREVSTAV SLOVAKIA, spol. s r. o.
Úžitková plocha: 287 m2
Zastavaná plocha: 263 m2
Dokončenie: 2015

Foto: Jaro Pavle
Text: Le Phart a redakcia admagazin

PARTNERI:

totop