Premena chátrajúcej vidieckej stavby „zahviezdila“ pred pár rokmi snáď na všetkých architektonických portáloch, ktoré poznáme. Architekti zo slovinského štúdia Ofis Arhitekti premenili tradičnú stodolu na vzdušný a presvetlený moderný apartmán bez toho, aby zmenili vonkajší vzhľad objektu. Prestavba sa stretla s kladným hodnotením odborníkov, aj uznaním miestnych, pretože sa podarilo zachovať pôvodný ráz a ducha miesta.
O tom, že prestavba mala veľkorysý rozpočet, hovoria fotografie dokonale zvládnutej rekonštrukcie s „vloženým“ moderným interiérom na mieru, ktorý napriek prostote a jednoduchosti tvarov poskytuje všetky potrebné funkcie na príjemné a pohodlné bývanie. Atmosféru architektonického návrhu podčiarklo vyhotovenie s použitím svetlého dreva a výborná práca so zabezpečením prúdenia svetla do vnútorných priestorov stodoly.
Ubytovacie zariadenie s rozlohou 120 m2 stojí v kotline Bohinj, v Juliánskych Alpách. Hosťom ponúka pokojné útočisko s rustikálnym exteriérom a moderným dreveným interiérom. Niekdajšia stodola slúžila na ustajnenie dobytka, sušenie sena a skladovanie poľnohospodárskeho náradia. Ako mnoho ľudových stavieb v kraji potom bola dlhé roky nevyužívaná a hrozilo, že začne chátrať a nakoniec nezostane nič iné, iba ju zbúrať.
Architekti v projekte videli príležitosť na zviditeľnenie domácej drevenej architektúry, typickej pre slovinskú vidiecku krajinu. „K tradičným pamiatkam, ktoré tvoria slovinský vidiek, patria rôzne typy vidieckych domov, stodoly a stajne,“ uviedol tím architektov vedený architektmi Rokom Omanom a Špelou Videčnik. „Žiaľ, mnohé z nich už neslúžia svojmu účelu, takže sú väčšinou v zlom stave, neudržiavané a často sú jednoducho zničené a nahradené novými,“ uviedli. „Len osvojením si tradičných hodnôt a vedomostí našich predkov zabezpečíme, že ľudová architektúra prežije nielen ako národný symbol, ale aj ako neoddeliteľná súčasť slovinského vidieckeho spôsobu života.“
Exteriér budovy s robustnou kamennou základňou a drevenými stenami zostal až na nevyhnutné opravy ponechali architekti nedotknutý. Jediné citeľné zásahy sú kruhové perforácie, ktoré tvoria okná a zabezpečujú prienik denného svetla do útrob objektu. Interiér pôvodnej drevenej kostry stavby dopĺňa nový obklad z miestneho hlboko vybrúseného smrekového dreva. „Vďaka našej koncepcii sa stará stodola zmenila na podkrovný byt tak, že pôvodný exteriér zostal neporušený, a v interiéri bol vytvorený nový drevený plášť,“ dodali architekti.
Na záver iba poznámka, že mnoho prekrásnych kútov Slovenska nemuselo stratiť svoje čaro, ak by sa zvolila filozofia prístupu ako u predstavenej slovinskej realizácie. Pretože ak sa chce a je dostatočný „obzor“ na strane investora aj architekta, obnova vidieckych stavieb ide urobiť aj so skromnejším rozpočtom, aj keď zaiste nie za „pár drobných“. Obnova existujúcej stavebnej substancie je aj významnou témou v kontexte s udržateľnosťou – nebúrajme, obnovujme a zachovávajme dobré z našich tradícií a histórie.
Text: Ľubica Fábri, s použitím podkladov od OFIS arhitekti
Foto: Tomaž Gregorič
Zdroj: www.ofis.si