A+D magazin | PANTOGRAPH: POĽOVNÍCKY DOM – nominácia na cenu Mies Van Der Rohe Award 2019

PANTOGRAPH: POĽOVNÍCKY DOM – nominácia na cenu Mies Van Der Rohe Award 2019

0 Autor: - 03/01/2019 - Architecture

Dielo Poľovnícky dom od ateliéru PANTOGRAPH bolo nominované medzi ôsmimi ďalšími realizáciami slovenských architektov na cenu Mies Van Der Rohe Award 2019, o ktorú sa v tomto roku uchádza 383 diel z 38 krajín. Výsledky súťaže o prestížnu európsku cenu za architektúru budú známe v apríli 2019. Poľovníckej chate v Malých Karpatoch držíme palce nielen preto, že ide o drevostavbu, ale i z dôvodu, že sa architektom podarilo objekt citlivo zasadiť do okolitého prírodného prostredia. Príklad, ktorý je hodno nasledovať, keď už teda treba v lese stavať…

poľovnícky dom

Poľovnícka chata pod vrchom Vysoká, v katastri obce Kuchyňa na Záhorí využívaná miestnym združením poľovníkov je koncipovaná ako sústava 5 radiálne usporiadaných objektov okolo centrálneho nádvoria – komunikačného uzla celej chaty.

poľovnícka chata

Kompaktné, tradičné, až archetypálne hmoty distribuujú bohatý program v kompozícii, ktorá dômyselne redukuje vizuálny objem domu a posúva ho do diétnej hmotnostnej kategórie. V kontraste so subtílnym objemom domu je jeho robustný, drsný a veľmi maskulínny prejav odrážajúci sa v monochromatickom drevenom obklade aplikovanom skrz celok, bez potreby dekorovania a ornamentu.

poľovnícky dom interiér

Nehostinná, monolitická, ba až fortifikačná fasáda sa vďaka pohyblivých elementov dokáže zmeniť na otvorený pavilónový priestor v lesnej krajine akoby odjakživa určený pre rodinné slávnosti poľovníkov. Mnohotvárnosť domu tkvie aj v charaktere jednotlivých priestorov – od antikorovej pitevne zveri pre silné povahy, cez veselú ležérnu zafúľanosť hostinca až po romantický apartmán s precízne spracovanými detailmi. To všetko spája exteriérová obývačka, ktorá je najvyhľadávanejším miestom pre rozprávanie a počúvanie poľovníckych historiek.

poľovnícky dom izba

poľovnícky dom dvor

Dielo dostalo ocenenie CE.ZA.AR v kategórii Občianske budovy a priemyselné stavby, v roku 2017. Nominované bolo na cenu Dušana Jurkoviča v roku 2017, nominované bolo na slovinskú medzinárodnú cenu PIRANESI AWARD 2017 – dostalo sa do finále 5 diel z celkových 35 nominovaných zo 7 krajín Európy.

poľovnícky dom kuchyňa

Realizácia bola vybraná na medzinárodnú prehliadku Salón drevostavieb 2018 a do publikácie Ročenka drevostavieb 2017.

pôdorys

Poľovnícky dom, kataster obce Kuchyňa, SK, 2016

Autori: Ing. arch. Peter Kožuško, Ing. arch. Tomáš Auxt, Ing. arch. Miroslav Hrušovský, Ing. arch. Mgr. Art. Peter Hudač; spolupráca: Ing. Michal Zábranský

Investor: Poľovnícka organizácia Bučková

Dodávateľ: generálny dodávateľ – STAVMIT, dodávateľ drevených konštrukcií KONTRAKTING

Úžitková plocha: 237,5 m2

Zastavaná plocha: 288,28 m2

poľovnícky dom zhora

Foto: Lívia Štokingerová

Text: redakcia ADM – s použitím autorskej správy PANTOGRAPH

www.pantograph.sk

PARTNERI:

totop