ADMAGAZIN | Pascal Flammer: Dom Stöckli z panelov NOVATOP

Pascal Flammer: Dom Stöckli z panelov NOVATOP

0 Autor: - 09/07/2015 - Architecture

Pôvabná kompozícia z dreva a skla, dávajúca tušiť nevšedné riešenie vnútrajška… Dom postavený v Balsthali podľa návrhu švajčiarskeho architekta Pascala Flammera s použitím krížom lepených drevených panelov NOVATOP zaujme na prvý pohľad jednoduchosťou: obdĺžnikový pôdorys, sedlová strecha, skladaná strešná krytina. Na druhý pohľad a po nahliadnutí do interiéru sa návštevníkovi odhalí neobyčajnosť domu v podobe pôsobivého vnútorného priestoru. Celistvý koncept stvárnenia interiéru umocňuje čaro všadeprítomného dreveného materiálu. Vycibrené detaily, aké sa nevidia každý deň, podčiarkujú neokázalú noblesu bravúrne prostej architektúry.

2-5327b5bbc07a8043e1000312_house-in-balsthal-pascal-flammer-architekten_balsthal_014s_-ioana_marinescu

Aj keď má Pascal Flammer za sebou celý rad realizácií ocenených v prestížnych architektonických súťažiach, dom označovaný Stöckli bol z určitého hľadiska jeho premiérou – drevostavbami sa totiž švajčiarsky architekt doposiaľ nikdy nezapodieval. Nápad vytvoriť dom, ktorého plášť by bol drevený a rovnaký druh dreva by hral prím aj v interiéri, bol spontánny: „Myšlienka sa mi prosto zrodila v hlave,“ tvrdí Flammer.

3-5327b626c07a8043e1000316_house-in-balsthal-pascal-flammer-architekten_balsthal_020s_-ioana_marinescu

Dom Stöckli je síce čiastočne podpivničený, jeho väčšia časť však stojí na betónovej základovej doske, zapustenej pod úroveň terénu. Hĺbka zapustenia nie je náhodná – architekt ju stanovil presne tak, aby po terénnych úpravách tvorila výška pracovnej dosky v kuchyni so zabudovaným nábytkom pozdĺž okien a záhradou jednu rovinu. „Miestnosť sa takto stáva jediným priestorom, navyše – vďaka optickej komunikácii s okolím – veľmi veľkorysým,“ dodáva architekt.

4-5327b4b3c07a8043e100030e_house-in-balsthal-pascal-flammer-architekten_balsthal_006s_-ioana_marinescu

Masívne panely z krížom vrstveného dreva mohli byť použité ako súčasť sendvičového plášťa a zároveň ako finálna interiérová vrstva, pretože architekt siahol po CLT paneloch NOVATOP, ktoré sú špecifické vyhotovením v interiérovej pohľadovej kvalite. Pre niekoho môže byť dosť neobvyklé obklopiť sa namiesto bielych stien drevom, Pascal Flammer išiel ale ešte ďalej: použil rovnaký drevený plošný materiál takisto na opláštenie korpusu kuchynskej linky, aj na výrobu vstavaného nábytku, dverí a políc. A úprava povrchu? Iba niekoľkonásobné napustenie prírodným olejom s bielym pigmentom. „V minulosti sa to robilo takto,“ vysvetľuje Flammer. „Olejované drevo vyzerá pekne a zachováva si svoj prirodzený vzhľad. Žiadne problémy pri používaní dosiaľ neboli.“

6-5327b7d5c07a8043e1000323_house-in-balsthal-pascal-flammer-architekten_balsthal_002s_-ioana_marinescu

Výrazné výplne fasádnych otvorov – s výnimkou otváracích častí – nie sú zaťažené žiadnymi rámami. Možno aj preto vyzerajú byť väčšie, než v skutočnosti sú. Žiadna zo sklenených tabúľ nemá viac než 8 m2 a dĺžka žiadnej nepresiahla 6 m, takže aj manipulácia s výplňami bola pomerne ľahká.

7-5327b664c07a8042fc0002f6_house-in-balsthal-pascal-flammer-architekten_balsthal_022s_-ioana_marinescu

Pravouhlosť projektu narušujú dva kruhové okenné otvory umiestnené v štítových stenách, naproti nim sa posúvajú dvere medzi dvomi susediacimi miestnosťami. Na kruhový tvar nadväzuje aj točité schodisko, ktoré spája všetky tri podlažia. Nie je to nepraktické, pýtame sa Pascala? „Čo to znamená praktické? Myslím, že extrémne hodnotenie „praktickosti“ sa votrelo do civilizácie a je skutočnou príčinou toho, prečo je väčšina novo vznikajúcich domov nudná, šedivá a jednoducho škaredá,“ uzatvára architekt.

Vykres1

Vykres2

Vykres3

Vykres5

Súkromný dom, Balsthal, Švajčiarsko
Architekt: Pascal Flammer
Obdobie vzniku: 2007 – 2012
Materiály: drevo, sklo, CLT panely NOVATOP

8-5327b574c07a8043e1000310_house-in-balsthal-pascal-flammer-architekten_balsthal_012s_-ioana_marinescu

Text: Ľubica Fábri
Foto: Ioana Marinescu, archív NOVATOP

www.novatop-system.cz,www.pascalflammer.com

PARTNERI:

totop