ADMAGAZIN | Josef Linschinger: Čísla a farby v Rakúskom kultúrnom fóre

Josef Linschinger: Čísla a farby v Rakúskom kultúrnom fóre

0 Autor: - 09/07/2015 - Interior

Komorná, zato zaujímavá je výstava plátien a trojrozmerných diel konštruktívno-konkrétneho umenia a vizuálno-koncepčnej poézie rakúskeho umelca Josefa Linschingera – Čísla a farby. V rámci letného podujatia Socha a objekt 2015 potrvá v Rakúskom kultúrnom fóre v Bratislave do 31. augusta 2015.

Estermann

Konštruktívnemu umeniu sa venoval Josef Linschinger ešte pred štúdiom, no jeho záujem a prácu s farbami výrazne ovplyvnili Heinrich Frieling a Max Lüschern. V roku 1977 začal umelec tvoriť konkrétne reliéfy z dreva a laku, neskôr prešiel k maľovaniu plátien, na ktorých prevažovali odtiene červenej a modrej, ale aj žltej a čiernej. V oblasti vizuálno-konceptuálnej poézie pracoval od roku 1987, o šesť rokov neskôr vytvoril svoju prvú veľkú plastiku.

Estermann

Josef Linschinger začal vystavovať začal v roku 1981. V roku 1986 sa stal členom skupiny „vertikal-diagonal-horizontal“, ktorá svoje diela vystavovala vo viacerých krajinách Európy a podporoval ju až do roku 2000. Rad výstav s názvom „Konštruktívne prúdy“, ktorý zahŕňal deväť výstav v šiestich mestách v Hornom Rakúsku a v Passau sa stal pilotným projektom Gmundenských sympózií konkrétneho umenia. Založil ich sám umelec a realizoval každý rok až do roku 2009, počas trvania tradície sympózií publikoval a vystavoval práce 600 medzinárodných umelcov a umelkýň.

Estermann

Josef Linschifer (*1945 v Gmundene, Rakúsko) študoval na Slobodnej medzinárodnej vysokej škole farieb a životného prostredia v Salzburgu. Od roku 1975 do roku 2003 pôsobil ako lektor a profesor na Umeleckej univerzite v Linzi. Zvíťazil v rôznych umeleckých súťažiach, okrem iného v Rakúskej grafickej súťaži (Österreichischer Grafikwettbewerb) v rokoch 1988, 1993 a 1996. Niektoré z jeho návrhov boli realizované vo verejných priestoroch. Josef Linschinger je členom umeleckého združenia MAERZ. Žije a pracuje v Linzi a v Traunkirchene.

Estermann

Zdroj: Rakúske kultúrne fórum, www.joseflinschinger.com

PARTNERI:

totop